Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
İslam Çupi Fenerbahçe Medya Forumu
Karmaşık yapılar basit futbolu doğurur - Futbolakedemi.net
1 / 1
  hhakman - 17.12.2019 01:29

´´Tümden ayrı kalan hiçbir organizma hayatını sürdüremez. Hayvanlar enerji ihtiyaçları için bitkilerin fotosentezine bağımlıdır; bitkiler ise hayvanların ürettiği karbondioksite tabi olduğu gibi bakterilerin köklerinde bıraktığı nitrojene de bağımlıdır‚ bu bitkiler‚ hayvanlar ile mikroorganizmalar beraber doğayı düzene sokup yaşam için gerekli olan koşulları oluştururlar´´ diye belirtiyor 2012 yılında çıkan ´´The Hidden Connection´´ adlı kitabında fizikçi ve sistemler teorisyeni Fritjof Capra.

İşte burası‚ başarılı bir oyun kurmayı tartışmak için başlayacağımız nokta. Bu‚ mükemmel bir başlangıç noktası çünkü burada Capra futbolu mükemmel betimleyen iki söylemde bulunuyor:

Tümden ayrı kalan hiçbir organizma hayatını sürdüremez.
Bitkiler‚ hayvanlar ile mikroorganizmalar beraber doğayı düzene sokup yaşam için gerekli olan koşulları oluştururlar.
Günün sonunda‚ doğa ile futbol ortak bir şeye sahipler; karmaşıklık. Her ikisi de birbirleriyle etkileşime geçtiğinde sistemi sürdüren ve birlikte yeni bir şeyi meydana getiren bireysel bölümlerden oluşan karmaşık sistemlerden ibarettir.

Ve yine‚ hem futbol ve doğa‚ bu sistemler kırılıp kendi tekil bölümlerine ayrılmamalıdır çünkü bu durum sistemin çökmesine neden olur. Bilakis‚ eğer büyük resmi görmek adına bu sistemlerin karmaşık doğasını anlamak ve bu sistemlerle etkileşime geçip onları yönlendirmek istiyorsak‚ karmaşıklığı yönetmemiz gerekir.


Yazının tamamı:

http://www.futbolakademi.net/2019/11/karmasik-yapilar-basit-futbolu-d ogurur.html

[alıntı yap]

  DenizEr - 17.12.2019 04:04


Karmasik yazi pek bisey dogurmamis

[alıntı yap]

1 / 1