Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Lefter Küçükandonyadis Fenerbahçe Futbol Forumu
Blejia Erol Bulut taktik karşılaştırması
2 / 3
  FbErikli - 21.05.2020 14:12

İyi futbol iyi futbolcularla oynanır. Kim gelirse gelsin hocanın eline belirli kalitede bir kadro vermek şart. Taktikleri belirleyen biraz da kadro kaliten. Erol Hoca ve Bjelica´yı karşılaştırırsak.

Erol Bulut Abdullah Avcı ekolü bir hocadır. Uzun zaman yanında yardımcı hoca olarak çalıştı. Avcı ekolü nasıl oynar kısaca topu ayağında tutar‚ sürekli pas yapar‚ dikine giden bir kaç hızlı adam ile gol bulmaya çalışır zor gol yer golü attığında da farklı maçlar kazanabilir.

Abdullah Avcı´nın bjk de başarılı olamamasının temel sebebi şudur. Kimse her maçta başakşehir´den galibiyet beklemez istediği kadar şampiyonluk adayı takım olsun forması ağır değildir ve kimse kapanarak oynamaz başakşehire taraftar‚ basın ve yönetici baskısı yoktur. Bu nedenle daha kolay galibiyetler alman muhtemeldir.

Büyük takımların dinamikleri farklıdır her maç kazanmak zorundasın. Bunu yaparken de oyun olarak taraftarı ‚başkanı ve basını doyurman gerekir. Basın için lobin olması gerekir ki F.T gibi çok kötü oynarken bile desteklenesin. Bu oyun tarzının bir temsilcisi olan Erol´un Fenerbahçe de başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Benzer ekolün temsilcisi Aykut Kocamandır ve çok sevilmez bu tarz oyun.

Gelelim Bjelica ya öncelikle bu adamı da herkes gibi çok tanımıyorum. Yorum yapanların da çok tanıdıklarını düşünmüyorum 5-6 maç takip ederek değerlendirme yapmayı da doğru bulmuyorum. Ama bildiğimiz kadarı ile artı ve eksilerini sıralayım.

Bir kere adam sırp bu adamlar spora düşkün ve hırslı bir millet. Yaşam tarzları görgü görenekleri de bizim ülkeye uygun bu nedenle çok uyum sorunu yaşayacağını sanmıyorum. Mesela levyeyi alıp trafikte kavga eden adamı gördüğünde çok fazla garipsemez.

Bir diğer artısı Hırvatistan da dahi olsa kendisinden şampiyonluk beklenen ve her maçı kazanmak zorundaymış gibi oynamak zorunda olan bir takımı çalıştırdı. 2 kez şampiyon yaptı. Hem de iyi puan ortalaması ve güzel futbol ile kazanma kültürü var. Bu kulüpte de başkan ve taraftar baskısı oldukça fazladır. Bunlara alışık bir adam.

Eksileri bizim futbol ikliminde lobi önemlidir. Hatta yerli T.D lobisi bile var ülkemizde. Yılardır F.T bu lobisinin ekmeğini yiyor. Bizim ligde lobisi yok. Ligi tanımıyor. Bir çoklarına saçma geliyor ama bu gözler orta sıra anadolu takımından deplasmanda alınan 1 puanı iyi iş olarak değerlendiren teknik direktörler gördü. Son olarak adamın kariyeri zayıf bu nedenle başlar başlamaz iyi başlaması lazım yoksa tepki alır ve bu tepkilere nasıl reaksiyon vereceği belirsiz.

Netice de adaylar birbirine benzer kariyerlerde. İki hoca da riskli bu nedenle ben bu riskin Bjelica´dan yana alınması taraftarıyım.

[alıntı yap]

lanet12 - 21.05.2020 17:50

Daha öncede dediğim gibi kim radikal değişiklik yapacaksa o gelsin.Yok bu oyuncu 5 sene forma giymiş yok bu kaptanlık yapmış yok öbürü antrenmanda çok iyi çalışmış olmamalı.Açık söyleyim ilk geldiğinde h.ali‚t.ciğerci‚tolgay‚alper gibi adamları yollarsa 1-0 önde başlar.Ayrıca gençleri oynatıp kazanırsa tüm taraftar sonuna kadar destekler onu.

[alıntı yap]

anglostar - 21.05.2020 18:52

Sorumlulugu alacak yonetim. Erol Bulut´un topculugunu hatirlayan var mi? Ben kendisini severdim ama futbolculugunu hatirlayamam cunku uyuturdu‚ siritmazdi fazla. Bu adamin TDligi de anca boyle olur.

Obur adami da hic duymadim.

Bize oyuncu yetistirebilecek‚ avrupa´dan genc oyuncu getiretebilecek hoca lazim. Obradovic diyorum‚ Zico diyorum‚ baska adam da maalesef bilmiyorum. Butun marka hocalar 100 milyonluk adamlarla is goruyor. Klopp haric.

[alıntı yap]

Asator - 21.05.2020 22:33

Bize maç çevirebilecek adam lazım.

[alıntı yap]

Asator - 21.05.2020 22:35

Mesajı Gönderen: noyan de souza

Eb tam alman kafasında
2-0 geride de olsa önde de olsa maç 0-0 imiş gibi oynatır

Bjelica sanki daha iyi taktisyen gibi geldi

Aslında Erol bulut derim ama bize gelen adama bir korkaklık geliyor lig sonuncusuna bile iki yada 3 on libero ile çıkıyorlar.

Defansın önüne iki defans daha koymayacak kim ise o gelsin.

Fenerbahçe´nin genlerine defansif çift ön libero sistemini işleyenin de devam ettirenin de Allah bin belasini versin

Bu korkak sistem yillarimizi yedi bitirdi.

O kadar çok defansif oyuncularla çıktık ki maçlara 2. Lig takimlari bile bize karşı özgüven kazandı.

3. Ligde bile Ortasahada çalım atan adam var bizde senelerdir yok

[alıntı yap]

noyan de souza - 21.05.2020 22:53

Mesajı Gönderen: Asator:cLink:5357456

3. Ligde bile Ortasahada çalım atan adam var bizde senelerdir yok

Çalım ve şut atan oyunculara yönetim düşman gözü ile bakıyor.
Maç kitleniyor ortasahayi gecemiyoruz çünkü çalım atıp oyuncu eksiltecek adamımız yok.

quresma olsun talisca Sneijder feguli olsun bunlar takımlarına şampiyonluk kazandirdi.

Her takımın maç icerisinde zor duruma düştüğü anlarlar olur o zaman işte boule çalım ve şut özelliği olan adamlar ortaya çıkar ve skoru getirir.

Pvh vardı bize sezonun ilk maçları kötü oynuyorduk ama onun attığı supriz goller sayesinde zirveye tutunduk sonra da devamı geldi takım forumunu buldu ve şampiyonluk getirdi.

Sanırım yönetim devlete söz vermiş belli bir süre şampiyon olmayacaz diye. Başka açıklaması yok çünkü bu tür oyuncu almamanin

[alıntı yap]

ZaFFan - 21.05.2020 22:58

İkisi arasında ucurum yok her ne kadar birbirinden farklı oyun oynatsalarda. Bizim için esas önemli olan kadro kalitemiz ne olacak? bu takımın savunma 4 lüsüne layık gördüğünüz hiç oyuncu varmı kadronuzda? Ortasahada gustavonun yanında kim oynayacsk? kanatlarda oynayacak en az 1 hatta 2 tane skora katkı apan adam bulmak lazım.Vedat gidecekse 2 gitmeyecekse 1 tane sağlam santrafor bulmamız lazım. Bunlar alınmadan şampiyonluk hangi hoca olrsa olsun çok çok zor işimiz

[alıntı yap]

carlos_1907 - 21.05.2020 23:38

Güzel bir karşılaştırma olmuş... Fakat, kim gelirse gelsin kendi felsefesini oturtabilecek bir ortam oluşturabilmek lazım... Emre ve Volkan bu süreçte kilit rol oynayacaktır... Çünkü camiayı domine edecek yani her konuda ipi eline alacak bir isim gelmediği sürece her iki isim içinde işler zor olacaktır... Çok basit bir başarı denklemi var aslında getir işte Alman hoca, 4-5 de Brezilyalı, Gustavonun yanına ve sonucu gör....

[alıntı yap]

nico81 - 22.05.2020 02:10

Okan Buruk´u hepsine tercih ederim.

Hele de Camia´nin cocugu gelsin istemiyorum.

Ya yabanci gelsin yada yerli olarak Okan.

[alıntı yap]

dogrugil - 22.05.2020 10:14

Mesajı Gönderen: sarı45laci:cLink:5357428
Blejia: Oyunu rakip kale önüne yığar
EB: Sİstemi bozmadan sahaya dengeli ve defansif yayılır topla çıkar

Blejia: Maç içinde birden fazla taktik değiştir. 4-4-2 ile oynarken skor alamazsa 3-4-3***3-5-2***4-1-2-3 gibi sistemlere döner
EB: Oyuna göre önliberoya 1 fazla oyuncu yada forvete 1 fazla oyuncu ekler. ana taktik değişikliğine gitmez

Blejia: Rakibe göre dizilişi farklıdır çk zor maçlara 3-5-2 kazanması gereken maçlara 4-4-2 ile çıkar her hafta arklı oynayabilir
EB: 4-3-3- oyununu rakibe dizilişi değiştirmez 4 lü defansı bozmaz

Blejia: Atletik ve hızlı oyuncuları tercih eder
EB: Topa sahip oyuncuları tercih eder

Blejia: Daha az pasla ve uzun ttoplarla kaleye gitmeye yakın
EB: Top gezdirerek adam eksilterek kaleye gitmeye yakın

ikiside üst düzey disiplinli

Blejia: oyuncuya saha içinde ve dışında daha sert ve otoriter
EB: İletişime daha açık

EB: kondisyon ve dayanıklılık anlamında ligin en iyisi Felix Magath sezon başı yüklemesi yaptırır
Blejia: 4-5 haftalarda üst düzeye gelecek kondisyon ve dayanıklılık düzenler.

karar sizlerin. Ben ligde kale önünde uzun dakikalar bekleyip 1 golle işi bitirebilecek ve ligde bizi bitiren hızlı çıkışlara izin vermeyecek yapısı ile EB hocayı seçerdim. Taktik ve oyun okumada Blejia 1 gömlek üstte ama maalesef Ülkemizde başka bir futbol oynanıyor.

bu şekil bir kıyaslama yorumları gerçekten objektif olmuşsa Erol Bulut oluyor.
Bu zamanda ülke içinde yani ülkeyi medyayı hakemleri federasyonu tanıyan birisi avantajlı da olabilir dezavantaja da rahatlıkla dönüşebilir.

Dışarıdan birisi gelip işi çözene kadar çözünce etkilenme ihtimalide olup risk almaktansa daha yakın olan daha sağlamcı garantici görünen Erol olur.

Erol Bulut için ilk cevabım ise birisiyle kıyaslama yapmaksızın genç olduğundan Fenerbahçe için tecrübesiz olduğundan uzun vadede (8-9 aylık süre veya üzeri) olamayacağını düşündüğümden olumsuzdu.

[alıntı yap]

2 / 3