Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dünya Tarihinden Unutulmaz Olaylar - Fotoğraflar(uygun olmayan fotolarda spoiler kullanin)
121 / 122
  Isis - 21.01.2019 10:21

Benim en sevdiğim fotoğraflardan birisidir.Bunlar da başka açıdan...

[SPOILER]

[/SPOILER]

Mesaj Isis tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  Isis - 21.01.2019 10:23


Mesajı Gönderen: AlestA:cLink:1723294
Şunu bi uplayalım nasiplenenler olur belkiolmaz mı çok iyi düşünmüşsün renktaş

[alıntı yap]

  AlestA - 21.01.2019 11:48

Uplamışken 50 yıldır devam eden maden yangını ile ilgili biraz bilgi paylaşalım.

Centralia Maden Yangını

Centralia küçük bir kasaba ve 1962´ye kadar yaklaşık 2800 kişi yaşıyordu. Bu kasabada yaklaşık 100 yıldır kömür madenciliği yapılmaktaydı. 1962 yılında bu kasabanın geçimini sağladığı bu kömür madeninde yangın çıkıyor ve yangın doğal olarak yer altında yayılarak tüm madeni sarıyor.

Centralia şu an hayalet bi kasaba ve hala kömür madeninde yangın devam ediyor. Bazı araştırmalara göre de 1000 yıl daha yanacak kadar kömür varmış‚ hala yer altındaki çatlaklardan ve deliklerden dumanlar yeryüzüne çıkıyor.Before&afterVideoları da var

http://www.youtube.com/watch?v=NSIjB96H4Sc

http://www.youtube.com/watch?v=Ng5n2ZAxq4gMesaj AlestA tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  johann - 21.01.2019 13:19

Çok güzel başlık...

[alıntı yap]

  fenerlipaco - 24.01.2019 05:32


Mesajı Gönderen: kazarre13:cLink:1623799
En önemlisi‚ Bülent Ersoy...
Hayatini istedigi gibi yasamayi secen cesur insan‚ helal olsun. Kolay degil‚ hele ki o zamanlarda

[alıntı yap]

  AlestA - 14.03.2019 14:33

Siyasi kabul edilebilir korkumdan burada paylaşmıyorum ama Youtube´da 32. gün arşivinde çok güzel belgeseller var.

Örneğin 12 Eylül Belgeselini özellikle izlerseniz Türkiye´nin bugünü şekillendiren siyasi ortamına çok daha farklı bakabilirsiniz.

[alıntı yap]

  Tufan Gümüş - 21.11.2019 14:14

sen sevdiğim başlıklardan bir tanesi.

[alıntı yap]

  TR-CaPTaiN - 09.12.2019 01:33Eli Cohen‚ bir Mossad ajanı olarak 1960´lı yıllarda Suriye´de çalışıyor. Savunma bakanlığı pozisyonuna kadar yükselme eşiğine geliyor. 1965´te açığa çıkıyor ve idam ediliyor. İsrail geçmiş dönemlerde Türkiye´den Eli Cohen´in kemiklerinin Suriye´den alınması için aracı olmasını istiyor ama Suriye kemiklerini dahi teslim etmiyor. Mossad´ın en büyük ajanlarından kabul ediliyor.

Netflix´in The Spy dizisi de Eli Cohen´i anlatıyor.

Mesaj TR-CaPTaiN tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  mir-sad - 10.12.2019 00:59


Mesajı Gönderen: TR-CaPTaiN:cLink:1737355


Eli Cohen‚ bir Mossad ajanı olarak 1960´lı yıllarda Suriye´de çalışıyor. Savunma bakanlığı pozisyonuna kadar yükselme eşiğine geliyor. 1965´te açığa çıkıyor ve idam ediliyor. İsrail geçmiş dönemlerde Türkiye´den Eli Cohen´in kemiklerinin Suriye´den alınması için aracı olmasını istiyor ama Suriye kemiklerini dahi teslim etmiyor. Mossad´ın en büyük ajanlarından kabul ediliyor.

Netflix´in The Spy dizisi de Eli Cohen´i anlatıyor.

Mesaj TR-CaPTaiN tarafından düzenlenmiştir...diziyi izlemeyenlere önerilir 5 yada 6 bölüm mini dizi

[alıntı yap]

  TR-CaPTaiN - 03.01.2020 19:21

Son Rus çarı Nikolay Romanov ve ailesinin öldürüldüğü bodrum katı. 6 bölümlük Netflix dizisini izleyebilirsiniz. Güzel bence.II. Nikolay neredeyse bütün Avrupa hükümdarları gibi Victorianın torunları arasındaydı. II. Wilhelm doğrudan torunuydu. II. Nikolay onun kuzeniydi. Hükümdarlardan oluşan bir aile resminde İngiltere Kralı VII. Edward‚ Kayzer Wilhelm ve II. Nikolayın birbirlerine ikiz kadar benzedikleri görülür. Ayrıca II. Nikolay uzaktan kuzeni sayılabilecek Hessen-Darmstadt hanedanının prenseslerinden Alix Helena (yeni Ortodoks vaftiz adıyla Çariçe Aleksandra Fyodorovna) ile evlendi.

26 Mayıs 1896da son Rusya Çarı II. Nikolay taç giydi. Babası III. Alexander‚ suikastla ortadan kaldırılan ve kurtarıcı Çar diye anılan II. Alexanderin oğludur. III. Alexanderin kendi de ağır bir suikast atlatmıştı ve bu suikast dolayısıyla Leninin ağabeyi Aleksandr Ulyanov idam edilenler arasındaydı. Son Çar Nikolay Aleksandroviç ailenin kara talihini noktaladı. Ünlü efsane yürürlükte gibiydi. Kendisine kutsiyet atfedilen Rusyanın eski Rurik sülalesinin yerini alan Romanovlardan hiçbirinin rahat saltanat süremeyeceği ve eceliyle ölemeyecekleri konusunda kehanet ve rivayetler bugüne kadar yaşamıştır.

PERİŞAN İŞÇİLER

1. Nikolay‚ Kırım Savaşındaki yenilgi üzerine adeta intihar eder gibi buzlu bir havada kıtalarını teftiş etti ve zatürreden öldü. Oğlu II. Alexander 1881de suikasta kurban gitti. Yerine geçen oğlu III. Alexander sulhperver diye anılır; doğrusu döneminde Rusyada sanayi gelişti‚ demiryolları gelişti ve Trans Sibirya Demiryolu tamamlandı. Lakin bu yeni yapılanma Batı Avrupanın çok gerisindeydi ve Rusya işçi sınıfının Moskova ve Petersburg gibi şehirlerdeki fabrikaların içinde‚ aileleriyle sürdükleri perişan yaşam sadece Bolşevik yazarların değil İsmailiye cemaatinin lideri Ağa Hanın bile kaleminde dehşetle tasvir edilmektedir. Ona göre Rus işçi sınıfı Bombaydaki işçiler kadar ağır hayat şartları altındadır. Onlardan daha beter bir fark‚ soğuk iklimde dışarı çıkıp temiz hava alma imkânına bile sahip olamamalarıdır.

O DA TORUNDU

2. Nikolay neredeyse bütün Avrupa hükümdarları gibi Victorianın torunları arasındaydı. II. Wilhelm doğrudan torunuydu. II. Nikolay onun kuzeniydi. Hükümdarlardan oluşan bir aile resminde İngiltere kıralı VII. Edward‚ Kayzer Wilhelm ve II. Nikolayın birbirlerine ikiz kadar benzedikleri görülür. Ayrıca II. Nikolay uzaktan kuzeni sayılabilecek Hessen-Darmstadt hanedanının prenseslerinden Alix Helena (yeni Ortodoks vaftiz adıyla Çariçe Aleksandra Fyodorovna) ile evlendi. 1894teki bu düğüne birinin büyük annesi diğerinin büyük teyzesi olan Kraliçe Victoria da Rusyaya gelerek katıldı.

İTİBAR KAYBI

İki yıl sonra tahta geçen çiftin taç giyme töreni bile faciaya neden oldu. Moskovada seyircilerin bulunduğu bir tribün çöktü ve korkunç sayıda insan öldü. Devletin politikası Pasifikin buzlu kesiminde yoğunlaşan donanmanın ve demiryolunun ulaşım noktası Vladivostokun sıcağa doğru sarkması yönündeydi. Japonya ile savaş kaçınılmazdı. Bu savaş 1905te yükselen Japonyanın galibiyetiyle sonuçlandı. Avrupa şok içindeydi. Japonya büyük devletler arasında mümtaz yerini aldı. Rusya ise itibar kaybı yaşadı. Parası convertible değildi. Borçlu bir devletti. Üstüne barışçıl taleplerde bulunan Peder Georgy Gapon adlı papazın örgütlediği işçi hareketi ki tamamen devletin kontrolünde polis şefi Sergei Zubatov tarafından yönlendirildiği halde Rus idari mekanizmasının derbederliğinden üst makamların ilgi ve bilgisi dışında cereyan eden fevkalade geleneksel görünümlü bir pazar günü işçi mitingi gaddar bir biçimde bastırıldı.

KATLİAM YAPTILAR

İşçilerin yürüyüş yaptığı Kışlık Sarayda Çar yoktu. Kazak kıtaları barışçıl kitlenin üzerine saldırdılar. Bu andan itibaren Çarın adı Kanlı Nikolaydır. Öte yandan Yahudi düşmanlığı resmi bir doktrin haline gelmişti. Yahudi mahallelerine uygulanan saldırılar (yani Rusça bir kelime olan pogrom) bilhassa Moldavyadaki Kişinevde katliama dönüştü. Rusya savaşın zorlukları ve yenilgisi üzerine artan grevlerle boğuşurken donanmadaki yolsuz komutanlar yüzünden Potemkin Zırhlısı da Karadeniz limanlarında isyanı başlattı. Çar gönülsüz bir millet meclisi‚ Duma topladı. İçinde birkaç Müslüman milletvekili vardı. Yeryüzünün en kalabalık Yahudi tebaası içinden seçilen bir temsilci yoktu. Bolşevikler Dumada yer almadı ama ortaya çıkan siyasi partilerin kompozisyonu Dumanın ön planda şiddetli muhtevası zengin tenkitlerin yapıldığı idareyi hemen hiç etkileyemediği bir kurum olarak ortaya çıkmasına neden oldu. Çar Dumayı iki kere dağıtmıştır.

DÜZEYDEN UZAKTA

Bütün bunlara karşılık Rusya sadece kendi ülkesinin değil bütün Avrupanın kültür tarihi açısından Avusturya-Macaristan ile en parlak zamanı yaşayan iki ülkeden biriydi. Rus müziği Sergey Rahmaninov ve Fyodor Şalyapin gibi kompozitör‚ opera sanatçısı icracılar yanında bale ustalarını‚ İlya Repin‚ Vasiliy Surikov gibi empresyonistlerden sonra Batı resminin avangardlarını‚ modernlerini çıkardı. Bilim ve kültür alanındaki hamleler‚ edebiyatın parlak simaları Tolstoy‚ Çehov‚ Gorki üçlüsünün bir aradaki dostluğu siyasi çevrelerde söz konusu değildi ve Rusyayı idare edenler bu ortamdan ve düzeyden oldukça uzaktaydılar.

RASPUTİN SAHNEDE

2. Nikolayın talihsizliği aile içinde de ortaya çıktı. Çariçeyle iyi bir çifttiler‚ iyi bir babaydı ama ne yazık Kraliçe Victoriaya kadar uzanan sülalevi Alman hastalığı yani hemofili Çariçe tarafından çarların soyuna getirildi. Kan pıhtılaşması hastalığı erkek soyda açığa çıkıyor‚ talihsiz veliaht küçük Alexei Nikolaevichin ıstıraplı yaşamı hekimlerin hastalığı iyi tanımadıkları için fazla bir şey yapamadıkları‚ hatta telkin yönteminin bile uygulanmadığı bir ortamda Rasputin gibi Sibiryalı şarlatan bir köylüyü sahneye getirdi.

AMANSIZ TOPLUM

Rusyanın üst sınıfları edebiyat ve sanata düşkündü ama aynı zamanda da bu çokbilmiş kitle bir Tibetli büyücünün kutsiyetine inanıyor veya bir Sibiryalı köylünün karşısında çocuklar kadar safça aldatılabiliyorlardı. Rusya toplumu amansız bir toplumdur. Hayır ve sadakanın yaygın âdet olduğu ama derde derman olmadığı açıktı. Mülkler ve kazançlardaki eşitsizlik‚ toplumun ebedi hastalığı olan derin yolsuzlukların‚ açlık ve evsizliğin amansız bir iklimle birleştiği dünyaydı. Rusya İmparatorluğunun Asya ve Kafkasyadaki köylüleri imparatorluğun asıl unsuru olan Rus köylülerinden daha rahattı ve Rusya zaman zaman açlık ve ölümle sonuçlanan kıtlık yılları da yaşıyordu.

KURŞUNA DİZDİLER

Birinci Cihan Savaşında Rusya‚ Britanya ile olan ittifakına da güvenerek savaşı adeta isteyen takımdandı. Genelkurmay mensupları zafere çok inanıyorlardı ama savaş patladığı an asker sayısının (5 milyon nefer) tüfek sayısından çok daha fazla olduğu görüldü. Yolsuzluk ordunun yakasını da bırakmamıştı. Çar kendisine has bir görgüsüzlük daha yaptı. Başkentini bırakıp savaş alanındaki karargâha gitti. Açlıktan kırılan Rusyanın şehirleri onun idaresi ve gözlemi dışında kaldı. Şubat devrimini yapan Aleksandr Kerenskiy de kendine has hayalperestliklerden birini daha ortaya koydu. Özlenen barışı savaşarak getireceğine inanıyordu. Çar ailesinin Britanyaya geçmesine izin vermedi ama onları koruyamadı da. Ekim Devrimi Çarı sürgüne yolladığı bölgede ele geçirdi ve Urallardaki Yekaterinburga sürdüler. Beyazların Çarı kurtarmaya yönelik operasyonuna cevap bütün aileyi gece yarısı uyandırıp binanın bodrum katında hunharca kurşuna dizmek oldu. Rusyanın Bolşevizmi geldiğinin aksine barışçıl bir şekilde Gorbaçov sayesinde sona erdi. Ardından bir nevi özür dileme kampanyası başladı. 1998de Rus Kilisesiyle hükümet Çar ve ailesini yeniden kutsadı ve St. Peter ve Paul Katedraline hanedan üyelerinin yanına gömdü.

BEBEK FAKİRLERİ

Hasta Adamın mirasını paylaşmayı I. Nikolaydan beri hayal eden Rusya‚ iltica noktası olarak daha bir müddet tahtta kalacak olan Osmanlıların başkentini seçti. Cihan Harbi patlayınca gürültüyle Rusyaya dönen Büyükelçi Çarikov ve sefiresi Bebekte fakir bir hayat yaşamak üzere döndüler. Devrilen taçlar ve tahtlar ve sürgünde yaşayan hanedanlar içinde en problemlisi Romanovlar olmuştur.

İlber Ortaylı

[alıntı yap]

121 / 122