Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dolar kaldırdı geliyor
319 / 329
  varyete39 - 02.04.2020 18:47

bugünkü düşüş sürer mi acaba dolarda?..

[alıntı yap]

Semih - 02.04.2020 19:43

Mesajı Gönderen: varyete39:cLink:1741621

amerikada ekonomi yerlerde‚üretim yok‚işsizlik var.doları kıymetli yapacak faktörler hep ekside‚hep negatif.bu virüs savaştan beter vurdu.doların türkiyedeki degerini‚şu anda türkiyenin ekonomik gidişatı belli edecektir.amerikada 33 milyon+ işsiz var ve bu rakam gittikce yükseliyor.en büyük oto üreticileri gmc‚ford oto yerine ventilator üretecekler‚hastaneler icin.yeniden oto üretimine başladıklarında kim alabilecek o arabaları‚herkes kira‚mortgage‚yemek derdinde zaten.düzelmek için seneler gerek.

bir tek yol var‚virüs derdi bittiginde‚trump üretim-tüketim artsın diye dolar musluklarını açar‚ucuz kredi yoluna giderse‚ki gidecektir‚bu da bol dolar demektir.bol olan şey‚deger kaybeder.

[alıntı yap]

Isis - 02.04.2020 20:37

Mesajı Gönderen: varyete39:cLink:1741621

öngörmek kolay değil.
abd´deki durum bir yandan kötüleşirken‚ bir yandan da abd ve ab merkez bankaları para basacaklar. buna karşın finlandiya gibi ülkeler de parasal genişlemeye karşılar. avrupa birliği içinde yardım amaçlı corono tahvilleri çıkaralım önerisi havada kaldı. karar çıkmadı henüz.

para basacaklar ama bu paralar buraya gelecek mi? gelir mi ? normalde gelir...

bi yandan da ülkeye giren doviz gittikçe azalacak. turizmden 40 45 milyar dolarlık bi gelir var senede.

otomotiv durmuş vaziyette. ihracatımızın %18´i otomotiv sektöründen. üretim durdurmayan yanılmıyorsam 1 firma var şu anda büyük otomotiv sanayi firmalarından. büyük sanayi firmalarımızdan sarkuysanda bugün haber geldi‚ işçiler iş bırakıyormuş bir hasta çıktığı için. ciddi bir sorun. ülkenin en büyük 500 sanayi kuruluşundan birisi sarkuysan.

dolayısıyla artar mı iner mi öngörmek çok zor bence. benim elimdeki bilgiler için.

inşaatta projeler düşe kalka devam ediyor belki ama vardiyalı çalışma var‚ önlemler var‚ bunları ne kadar sürdürebilirler bilmiyorum.

gıdada yağlı tohum ihracatını durdurdu rusya. buğday da duracaktı noldu bilmiyorum. şu anda stoklar sorunlu değil‚ iç talep yüksek(ihracat düştü) ama sürdürülebilri mi soru işareti.

tüm ülkeler son çeyreğe kadar ya daralacak‚ ya da 0-1 arasında büyüme kaydedecek eğer biraz iyi durumdalarsa. dördüncü çeyrek kısmet.(bu beklenti tabi‚ haziran başında ilaç ve aşı hızlı bi şekilde yayılırsa mesela böyle gelişmez ortam). konuştuğumuz tüm iş insanları en azından mayıs sonuna kadar diyor ki bence çok iyimser bir tahmin bu...

abd tarafından bakarsanız düşecek dolar.
türkiye tarafından bakarsanız dolara ihtiyaç ilk etapta çok değişmeyecek ama bu süreç uzarsa artacaktır. o zaman da bu basılacak doların değeri düşük olup da ülkeye girer mi‚ bilmiyorum.
zira firmalar üretim yapamazsa‚ hammadde alamazsa‚ eleman çalıştıramazsa neden ihtiya duyacaklar dolara? dolayısıyla daha değersiz bir şey olabilir bu. AMA ekonomi Türkiyeden ibaret değil tabi.

Çinde fabrikalar çalışmaya başladı. Öte yandan kobiler ürün satacak pazar bulamadıkları için iflasın da eşiğine gelmişler...

Mesaj Isis tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

Armandez - 03.04.2020 10:27

Biraz kendimce projeksiyon yapayım Türkiye için.

1. Tarım kıymetlenecek. Ekilmeyen tarlalar tekrar üretime girecek.
2. Tersine göç ciddi bir hale gelecek. Entel işi olmaktan çıkıp halka yayılacak.
3. Dolar ciddi anlamda değer kaybedecek. (şu aşamada kimin Dolara neden ihtiyacı var sizce? Dolar spekülatif amaç hariç hangi nedenle artar bir ihtiyaç yoksa?)
4. Ekonomiyi canlandırma adına bazı beklenmedik ve hızlandırılmış önlemler göreceğiz. (Örneğin fosil yakıtlı araçların kısa vadede yasaklanıp elektrikli araçlara dönülmesi ile tüketimin hızlandırılması)
5. Lüks sayılabilecek yaşamdan belirli oranlarda vazgeçilecek. (Dışarıda yemek yemeler‚ evlerin gereğinden fazla ısıtılması‚ büyük evler‚ çok çocuk sahibi olmak vs vs vs.)

Aklıma geldikçe eklerim...

[alıntı yap]

Isis - 03.04.2020 14:29

5. madde de haliyle hizmet ve turizm sektörünü etkiler.

[alıntı yap]

Armandez - 04.04.2020 16:52

Mesajı Gönderen: Isis:cLink:1741676
5. madde de haliyle hizmet ve turizm sektörünü etkiler.

Maalesef haketmediğimiz bir lükse kaydı ülkemiz. Biz bir sofra etrafında on kişi yemek yemekten aynı gece karı koca bir lokantada başbaşa‚ bir çocuk sevgilisi ile‚ öbür çocuk sevgilisi ya da arkadaşları ile ayrı ayrı lokantalarda yemek yiyip hatta bir de oradan başka bir yere gidip eğlenir hale geldik.

Bu ve benzeri yaşam biçimleri de gereğinden çok daha fazla ve zorunluluk dışı mekanlar oluşmasına‚ bunların gereksinimleri doğrultusunda istihdamlar oluşmasına‚ gereksiz trafiğe‚ gereksiz üretim çeşitliliği ve miktarına yol açtı. Bunun sonucu artık bebek ölümleri de çok aşağılara çekilebildiği‚ salgın hastalıklar düşünülebilen bir olgu dahi olmadığı gibi nedenler ile üremenin çok da kaygı ile karşılanmamasına ve ülkenin beyinsiz hükmedicilerinin 100 milyonluk Türkiyeyi bir marifet sanmalarına yol açtı. Umarım lüzumsuz üremenin de sonuna gelinir bu salgın ile.

Bu bugün ya da bu pandeminin bitmesi ile düzelecek bir şey olmayabilir ancak eninde sonunda sınırlı Dünya kaynakları tüm ülkeleri bu hale bir son vermeye zorlayacak. Örneğin ABD en kısa sürede kendi icadı fast food un kendi ülkesini bir salgın hastalıkta en çok mortalite oranı ile karşı karşıya bıraktığını anlamak ve buna çözüm bulmak zorunda.

Turizm sadece bundan da darbe yemeyecek. Çok kısa süre içerisinde sanal turlar‚ sanal müze gezileri bir çok reel turların yerini alacak ve onları gereksiz hale getirecek sanırım.

Yeni TV kalitesi ve büyüklüğü sayesinde inanın ben yıllardır hiç aksatmadığım kombine alımından bir kaç yıldır vazgeçtim. Bu bana inanılmaz bir konfor sağladı. Sanırım bu neden ile artık stadlar dolmuyor ve her yıl biraz daha boşalacak. Ben çocukluğumda öğleden sonra oynanacak bir Fenerbahçe maçına sabah saat 7:00 de giderdim Ankarada. Şimdi maç başlamadan 15 dakika önce giriyor insanlar stada.

Bu salgından insanlık sanırım çok şey öğrenecek. Umarım depremde olduğu gibi çok çabuk da unutmazlar.

[alıntı yap]

Ziegler_1907 - 05.04.2020 15:44

An itibariyle dolar 6.73.

[alıntı yap]

unıcef - 05.04.2020 16:45

Amerikanın fazladan bol bol dolar basmasına ragmen

Dolar 7 liraya dayanmıssa bu ekonomi gercekten bitmis

Coronadan önce insanlar parayı birsekilde döndürüyordu

Simdi oda olmayacak büyük holdinglerin bir cogu batmıstı simdi diger sektörlerdekilerde batacak

Allah sonumuzu hayır etsin

[alıntı yap]

MuratS - 07.04.2020 09:19

usd asla ve asla bu ülkede (bu düzende) düşmez.

Birkaç sene önce tüm yılda şirket olarak çalışp biriktirdiğim parayı 1 ay gibi kısa (hatta daha kısa) bir sürede eridiğine şahit oldum.

O gün tövbe ettim ve artık güvenli liman olarak USD + EURO + ALTIN olarak gördüğüm için hep birikimlerimi bu yönde yapıyorum. Bizim birikimlerimiz çok ufak olduğu için erimesin yeter diye bakıyoruz.

Ne kadar haklı çıkarttı beni. Bence 7 leri görecek. sonra gene düşüş yapar ve yine baz 6.50 olur. YTD

[alıntı yap]

Hakan_Turan - 08.04.2020 22:41

ceyrek altın ne olmus yav

[alıntı yap]

319 / 329