Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dolar kaldırdı geliyor
361 / 363
  alex de souza samba - 29.05.2021 20:25

Geçen sene işimi değiştirdim‚ iyi bir paraya anlaştım‚ geldiğimiz noktada şu an aldığım maaş dolar bazında eski çalıştığım yerdeki maaşa denk gibi bi şey oldu.

Ben bunu yaşamak zorunda mıyım?

Yıllarca oku‚ kendini geliştir‚ üniversite‚ yüksek lisans‚ yabancı diller‚ iş hayatında rekabet et ama elde ettiğin ne bu ülkede; araba bile alama‚ yurt dışında 1 hafta tatil için 1 yıllık maaşın kadar para koy‚ laptop almak‚ telefonunu değiştirmek için ekonomik plan yap vs.

Gözüm lükste falan değil de ben bu hayatta üzerine düşen tüm sorumlulukları yaptıktan sonra ortalama üstü konforda bir hayat sürüp‚ yaşam tarzımı tehdit altında hissetmeden‚ memleketimde yaşayıp ölmek istiyorum. Gerçekten çok mu merak ediyorum...

[alıntı yap]

Isis - 29.05.2021 20:32

8 9 bin lira sanırım yoksulluk sınırı ülkemizde. açlık sınırı da 2 bin küsür lira.

zaten benzin‚ elektrik‚ gaz gibi kalemler sürekli zam yiyor.
gıda‚ zaruri ihtiyaçlar‚ temizlik malzemesi gibi kalemleri zaten hepimiz her ay tecrübe ediyoruz.

dacialar olmuş 150 - 200 bin lira dolaylarında.

yani bunun bi sürü sebebi var ama en önemli sebebi paramı sokarsam kurtarabilir miyim endişesi.
ticari mahkemelerin uzun sürmesi sorununu çözseler‚ tek başına ciddi katkısı olur.

[alıntı yap]

Isis - 29.05.2021 20:33

contaya‚ rulmana‚ fırçaya karşı bile değer kaybetti Türk lirası...
çok can sıkıcı iş.

[alıntı yap]

BaY-FB - 30.05.2021 19:14

Mesajı Gönderen: PorscheCaymanGTS:cLink:1771050

Yazdıkların korkunç.
Türkiye için konuşamam‚ ama Avrupada bir günlük maaş ile yazdıklarının hepsi yapılabiliyor‚ hemde çok rahat.

Perşembe veya cuma günü anneme tansiyon ilacı yazdırdım.Eczane 57 lira masraf çikardı katkı payı vs.Markete gittim 5 litre yağ‚ kıyma‚ bulgur‚ prinç‚ yumurta‚ soda vs aldım.700-800 lira para harcamışım o gün.Yani 10 günlük maaş yaklaşık.Pahalılık neyse ama diğer konularda bile çok kötü durumdayız

[alıntı yap]

mogura - 17.06.2021 19:24

Bu arada 8.70. Ooo yeeeeee

[alıntı yap]

Dean - 14.08.2021 18:34

8.52 e düsünce sesi kesilen antucu

[alıntı yap]

kingoftheland - 17.08.2021 13:20

Dolar kaldirmis ve tabi ki etiketler de kaldirmis
Ben 2 senedir gelmiyordum
Pide 20 22 lira olmus sahil yerinde
Simit 2.5 Bodrumda 7 lira falan deniyor
Ben gecen geldigimde 1.5 lira falandi

Peynir falan ucmus
Esim pazarda elbise begendi 300 lira fiyat çektiler
Bildigin pazar çadir tente toz icinde vakko falan degil
300ü böldük döviz kuruna bunun markasini alliriz dedik biraktik

Türkiyede min maasin 5000 falan olmasi lazim bu fiyatlara
Cok zenginler paralarina para katanlar var tabii ama makas acilmis
Mesela
Biz artik yillardir yapmiyoruz da
Eskiden en az bir komsu mangal yakardi her gece
Bu sene bir iki gün mangal kokusu geldi

[alıntı yap]

SerdarG - 17.08.2021 13:45

1 Bodrum Lirası = 10 TL (yaklaşık)

[alıntı yap]

quasar_1907 - 17.08.2021 23:04

Ülke ekonomik olarak bitik halde işsizlik zamlar insanlar zor durumda Hazine tam tıkır dolar az biraz düşünce konuşma fırsatı bulacaklar bu ülkede zam gelen hangi ürün dolar euro inince geri eski fiyatına dönüyor ! Swaplarla onla bunla üretime değil israfa tüketime sadece inşaata yatırım yaparsan geldiğimiz nokta bu afkanı gelir geç dersin yangın olur söndürme uçağın olmaz kiralarsın ama Rize valisinde bile en lüks araba 3-4 Milyonluk‚ Sarayın uçakları 13 tane 1 tanesini satsan filo alırsın en kötü yangınları kendin zamanında söndürürsün. Bunların hepsi dolar kur yorumlarını kapsar.

[alıntı yap]

Isis - 12.10.2021 11:40

Ee tarihi kırılma yaşadığımız dün gece itibariyle başlığı yukarı çekmenin zamanı geldi.
Armandez abi uzun zamandır yazmıyor. İnşallah iyidir.
Ama onun güzel öngörüleri olurdu‚ bi yerden sonra bırakmıştı ülkede mantık matematik işlemediği için.

Dün önde gelen‚ meşhur ekonomistlerden birisinin sunumunu dinledim.

Özetliyorum:

Enflasyon: 2022-23 yıllarında tek hanelere inme ihtimali çok düşük.
büyümenin %3-4 civarında seyredeceği öngörülüyor
Faiz dışı denge: (yani borçların faizinden arındırılmış denge) 2022 için ekside‚ ancak şartlar oluşursa 2023te 0lıyoruz. Bu ne demek‚ gelir gider dengeniz faiz haricinde ancak 2023´e doğru dengelenecek.
Dolar / TL: 9.6 ile 10.4 arasında tahminler 2022-2023 arası için. 2021 yıl sonu 9.2-3 gibi beklenti.
Faiz tahminleri: %18´in biraz altına indirmeleri bekleniyor 2 ay içerisinde. 2022-23 %15´in altına indirilmesi bekleniyor.

Şimdi hem cari dengeyi tutturamayıp‚ hem faiz indirip‚ hem enflasyon yukarı giderken nasıl tutacak bu tahminler‚ bilemiyoruz.
bu tahminler eğer böyle olursa‚ bu şartları yerine getirirsek ivme iyiye döner tahminleri tabi.
Olur diye katı tahminler değil.

Mesaj Isis tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

361 / 363