Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dolar kaldırdı geliyor
371 / 389
  Eyetouch - 19.11.2021 10:52

Mesajı Gönderen: Isis:cLink:1773235

7 civarıyken dolar bozmayana vatan haini falan diyordu bunlar.
hani meydanlarda dolar yakan‚ bozan büyük vatanseverler(!) yok.
buradan da anlıyoruz yazdığın politikayı...

30 yaş civarı ve altı‚ imkan yaratan kalifiye iş gücü bi şekide dışarı gitmenin yolunu yapıyor.

memlekete ne büyük kötülük ettiler...bugün değil uzun vadede acısını çekeeğiz.

bu ucuz yollu ihracat kafasıyla hangi katma değeri yüksek ürünü elde ettirecekler ? onları üretecek insanlar gidiyorken...

ancak turizm olur. bi süre sonra taylanda ukraynaya falan benzetir. zaten instagrama bakarsak gençlerd öyle bi yaklaşım(!) da hali hazırda var bence.

hammadde alıp‚ işleyip‚ son ürün olmadan yurtdışına satıyoruz.
ya da direk hammaddeyi ucuz satıyoruz‚ pahalı ürün olarak geri alıyoruz.

ithalatın ihracatı karşılama oranı da oldukça yüksek.

kumar 1 2 sene şeçim şovu yaptırabilir belki ama anca o kadar...

Evet en büyük sıkıntı şu‚ dolar yükselsin üretim ihracat artsın diyorlar da bu ülke üretim ülkesi değil‚ tüketim ülkesi. İnsanımızın kültürü bu şekilde‚ vizyon yok. Ha zamanla oturtulur belki ama çok uzun vadeli planlardır bunlar. 2 yılda doları 2 katına çıkaracak kadar radikal şekilde ekonominin ayarlarıyla oynanması‚ bilemiyorum.

Sonuç olarak Ecevit zamanına geri döndük. 2002´den sonra inşaat sektörünün parlaması‚ özelleştirmelerle falan başlayan ve herkesin elinde son model telefonların teknolojik aletlerin‚ lüks arabaların türediği lale devri bitti. Ha tabi enteresan şekilde Zorlu´daki Apple Store önündeki kuyruklar bitmedi‚ bitmeyecek. Yukarda arkadaşın da dediği gibi krizler zenginleri daha da zengin ediyor malum. Pandemi öncesi son iş seyahatlerimizden biri Fas´a olmuştu. Kazablanka´da sahil şeridinde Ferrariler cirit atarken arka sokakta adam kesiyorlardı. Gidişat bu yönde malesef. Zenginin aşırı zengin‚ fakirin aşırı fakir olduğu bir Türkiye.

[alıntı yap]

cubuklu_1907 - 19.11.2021 12:52

1 dolar 114 japon yeni‚ oyleyse bizim ekonomimiz kotu degil diyen milletvekili varmis...

bu milletveklili abi ile alakasi yok ama mesela bana biri dese ki cubuklu kardes 2+2=5 eder ve bunu ciddi bir ifade ile bana anlatmaya calissa derim ki ya bu herif kafadan sakat ya da benim suratima bakip mal lan bu ben bu mali kandiririm diye dusunuyor derim...

soruyorum o yuzden mal miyim lan ben? biri bana boyle birseyi inandirmaya calisiyorsa ben malim abi‚ beyinsiz bir orangutanim yahu demek ki...

[alıntı yap]

Kemal - 19.11.2021 14:26

Mesajı Gönderen: cubuklu_1907:cLink:1773238
1 dolar 114 japon yeni‚ oyleyse bizim ekonomimiz kotu degil diyen milletvekili varmis...

bu milletveklili abi ile alakasi yok ama mesela bana biri dese ki cubuklu kardes 2+2=5 eder ve bunu ciddi bir ifade ile bana anlatmaya calissa derim ki ya bu herif kafadan sakat ya da benim suratima bakip mal lan bu ben bu mali kandiririm diye dusunuyor derim...

soruyorum o yuzden mal miyim lan ben? biri bana boyle birseyi inandirmaya calisiyorsa ben malim abi‚ beyinsiz bir orangutanim yahu demek ki...

Japonya Milli gelir kişi başı 60.000 $
Dünyanın 3.büyük ekonomisi ve kur yaklaşık 30 yıl bu düzeylerde.

Adamlar 2 adet sıfır atsalar 1 dolar=1‚14 yen eder‚başları da ağırımaz.

Biz zamanında 1 milyonluk tuvaleti‚1 TLye indirmiştik.
Adamların kafası bir Akp kadar çalışmıyor.!!

[alıntı yap]

Young Zoran - 19.11.2021 15:32

Mesajı Gönderen: Isis:cLink:1773235

7 civarıyken dolar bozmayana vatan haini falan diyordu bunlar.
hani meydanlarda dolar yakan‚ bozan büyük vatanseverler(!) yok.
buradan da anlıyoruz yazdığın politikayı...

30 yaş civarı ve altı‚ imkan yaratan kalifiye iş gücü bi şekide dışarı gitmenin yolunu yapıyor.

memlekete ne büyük kötülük ettiler...bugün değil uzun vadede acısını çekeeğiz.

bu ucuz yollu ihracat kafasıyla hangi katma değeri yüksek ürünü elde ettirecekler ? onları üretecek insanlar gidiyorken...

ancak turizm olur. bi süre sonra taylanda ukraynaya falan benzetir. zaten instagrama bakarsak gençlerd öyle bi yaklaşım(!) da hali hazırda var bence.

hammadde alıp‚ işleyip‚ son ürün olmadan yurtdışına satıyoruz.
ya da direk hammaddeyi ucuz satıyoruz‚ pahalı ürün olarak geri alıyoruz.

ithalatın ihracatı karşılama oranı da oldukça yüksek.

kumar 1 2 sene şeçim şovu yaptırabilir belki ama anca o kadar...

2023´ü ya da olası erken bir sonraki seçimi AKP kazanırsa yabancı dil bilen kim varsa yurtdışına kapağı atmaya çalışacak. Üstelik sadece ABD´ye‚ Kanada´ya veya AB ülkelerine değil; gelir düzeyi daha düşük ülkelere de.

[alıntı yap]

Meloik - 19.11.2021 19:57

Toplumsal sınıflar ve bunların ekonomiyle ilişkileri üzerine çalışmalar yaptım/yapıyorum.

Aslında şaşırmamak lazım bugüne. Yıllardır varoşlaşan bir toplum olduk. Köylüler yok edildi‚ kentiler eritildi. Ülkenin aptal sağcı ve solcuları varoşu övmeyi halkçılık sandı. Sonunda varoş iktidar oldu. Yetmedi tüm gücü eline aldı çünkü varoş duracağı yeri bilmez‚ ona yetmez‚ varoş doymaz. Varoş hiçbir şey bilmeden her şeyi bilir. Özetle varoştan gerçek bir başarı beklenemez çünkü varoş üretim kültürü olmayandır. Ne köyde meyve sebze‚ hayvancılık yaparak ne kentte sanayi hizmet üretimi yaparak geçinir. Kentin çeperine yerleşir vergi kaçırarak işportacılık‚ kaçakçılık veya mafyalık yapar. O da mağdurdur zaten. Üretim kültürünü kaybetmiş eski köylü yeni kentli olamamıştır. Şu anda özler hale geldiğimiz eski Türkiye ne yazık ki popülist politikalarla büyüttü bu sınıfı. Varoşun güç geçince eline işte böyle olur. İyi bile dayandı memleket bu sakilliğe.

Ekonomi bir sonuç. Akp de öyle. Asıl sorun halk ile varoşu karıştıran zihniyet. Fakir edebiyatı‚ mağdur edebiyatı yapanı halk sanmak. Köylüyü varoş sanmak. Kentteki yoksulu varoş sanmak. Sınıfları bilmemek. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesini varoş yönetmez. Köylü yönetir‚ kentli yönetir ama varoş yönetmez. Üretmeyi‚ helal yolla para kazanmayı bilmeyenin zaten ahlakı da olmaz. Varoş tutucudur ama dini de bilmez çünkü okumaz. Geleneksel dindardır o gelenekler de sağdan soldan duyduğudur. O yüzden bugün tarikatlar‚ cemaatler cirit atıyor çünkü varoşun maneviyatının kökeni onlardır. Ekonomiye‚ faize de oradan duyduğuna göre yaklaşır. Varoş çelişkilidir. Tutucudur ama adam kazıklar. İçkiye haram der ama yolsuzluk yapar. Varoş‚ evine kaçak su bağlar bir tek banyoya bağlamaz orada abdest aldığı için. Özetle varoşun yönettiği ekonomide dolar da kaldırır euro da yen de.

Mesaj Meloik tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

cubuklu_1907 - 19.11.2021 20:58

Mesajı Gönderen: Kemal:cLink:1773240

Japonya Milli gelir kişi başı 60.000 $
Dünyanın 3.büyük ekonomisi ve kur yaklaşık 30 yıl bu düzeylerde.

Adamlar 2 adet sıfır atsalar 1 dolar=1‚14 yen eder‚başları da ağırımaz.

Biz zamanında 1 milyonluk tuvaleti‚1 TLye indirmiştik.
Adamların kafası bir Akp kadar çalışmıyor.!!:)

hayir utanmiyorlar hic sunu demiyorlar...

1 dolar 1998 den beri 114 yen...

abi yemi ederim butun ulke sinaniyor ya la.

[alıntı yap]

yalcin - 19.11.2021 22:36

Mesajı Gönderen: Meloik:cLink:1773243
Toplumsal sınıflar ve bunların ekonomiyle ilişkileri üzerine çalışmalar yaptım/yapıyorum.

Aslında şaşırmamak lazım bugüne. Yıllardır varoşlaşan bir toplum olduk. Köylüler yok edildi‚ kentiler eritildi. Ülkenin aptal sağcı ve solcuları varoşu övmeyi halkçılık sandı. Sonunda varoş iktidar oldu. Yetmedi tüm gücü eline aldı çünkü varoş duracağı yeri bilmez‚ ona yetmez‚ varoş doymaz. Varoş hiçbir şey bilmeden her şeyi bilir. Özetle varoştan gerçek bir başarı beklenemez çünkü varoş üretim kültürü olmayandır. Ne köyde meyve sebze‚ hayvancılık yaparak ne kentte sanayi hizmet üretimi yaparak geçinir. Kentin çeperine yerleşir vergi kaçırarak işportacılık‚ kaçakçılık veya mafyalık yapar. O da mağdurdur zaten. Üretim kültürünü kaybetmiş eski köylü yeni kentli olamamıştır. Şu anda özler hale geldiğimiz eski Türkiye ne yazık ki popülist politikalarla büyüttü bu sınıfı. Varoşun güç geçince eline işte böyle olur. İyi bile dayandı memleket bu sakilliğe.

Ekonomi bir sonuç. Akp de öyle. Asıl sorun halk ile varoşu karıştıran zihniyet. Fakir edebiyatı‚ mağdur edebiyatı yapanı halk sanmak. Köylüyü varoş sanmak. Kentteki yoksulu varoş sanmak. Sınıfları bilmemek. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesini varoş yönetmez. Köylü yönetir‚ kentli yönetir ama varoş yönetmez. Üretmeyi‚ helal yolla para kazanmayı bilmeyenin zaten ahlakı da olmaz. Varoş tutucudur ama dini de bilmez çünkü okumaz. Geleneksel dindardır o gelenekler de sağdan soldan duyduğudur. O yüzden bugün tarikatlar‚ cemaatler cirit atıyor çünkü varoşun maneviyatının kökeni onlardır. Ekonomiye‚ faize de oradan duyduğuna göre yaklaşır. Varoş çelişkilidir. Tutucudur ama adam kazıklar. İçkiye haram der ama yolsuzluk yapar. Varoş‚ evine kaçak su bağlar bir tek banyoya bağlamaz orada abdest aldığı için. Özetle varoşun yönettiği ekonomide dolar da kaldırır euro da yen de.

Mesaj Meloik tarafından düzenlenmiştir...

Efsane tespit ve yorum.

[alıntı yap]

kingoftheland - 19.11.2021 23:28

Ankarada durakta taksiciler Somalili gördü mü hazırola geçiyor
Neden? Çünkü yerli vatandaş taksiye binemiyor dolmuş otobüs kullanıyor
Taksiyi kullanabilen Somalili

Bakın bir daha. Binebilen kim? Japon değil‚ Amerikalı değil‚ İsviçreli değil Somalili

Başka sözüm yok

Bu ülke vatandaşına bunu reva gören hiçbir şey olmamış gibi açıklama yapan zihniyetin Allah her tür belasını versin

[alıntı yap]

lanet12 - 20.11.2021 08:39

Şaka gibi yakıt uçmuş dizel 8‚80 benzin 8‚72 lpg 7‚46 bide utanmadan avrupada yakıt 1 euro diyorlar‚sanki biz euro´la maaş alıyoruz.Gerçi yüzde 50 bunu hak ediyor ama arada bizde kaynıyoruz.Şimdi cahiller diyecek ki arabası olanlar düşünsün ama dolmuşa‚sebzeye‚meyveye‚zeytinyağına‚ekmeğe her şeye zam geleceğini bilmeyecek kadar zavallılar.

[alıntı yap]

BaY-FB - 20.11.2021 10:44

Köleliğe doğru gidiyoruz.Fabrikalarımız yabancılarda‚ topraklarımızı yabancılar alıyor‚ suriyeli afgan bile 1.sınıf oldu.Bu gidişle ekmek su ile çalışan köleler olucaz.Akşamları tvlerde boy gösteren embesillere göre super durumdayız.Tabi süperiz adamın altında porsche var 30 milyonluk villası var bankada milyon dolarları ve 4 ayrı yerden maaşı var.

[alıntı yap]

371 / 389