Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dolar kaldırdı geliyor
376 / 389
  gabby agbonlahor - 24.11.2021 22:50

Ibrahim M. Turhan @ ibrahimmturhan2

Bankalar 9‚5 milyar USD
Sanayi‚ iletişim ve teknoloji şirketleri 16 milyar USD
Holdingler 8‚4 milyar USD.

Hepsi toplam 34 milyar USD.

Kamuoyuna yansıyan haberler doğruysa‚ düne kadar

devletimizin 2 numaralı düşmanı olan kişi biraz zorlasa bütün şirketleri alır‚ geçip gider

[alıntı yap]

Yolcum - 25.11.2021 12:46

Hayal gibi!
1 Eylül´de (85 gün önce):

Dolar 8‚30 TL‚ Bugün 12 TL.
Euro 9‚80 TL‚ Bugün 13‚50 TL.

85 günde
Dolar % 44‚50 yükselmiş.
Euro % 37.75 yükselmiş.

Asgari ücret‚ memur‚ çalışan emekli maaşları aynı..

Kitap yazıyoruz kitap......

Mesaj Yolcum tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

BaY-FB - 25.11.2021 14:11

Dolar artıyor TL değer kaybediyor sonra hain **** denilen elin adami gelip fabrikalari ve kurumlarımızı sakız parasina alıyor.Oy atan insanlara sormak isterim bu satılanlardan hangisini sizinkiler yaptiki babalar gibi satıyorlar.Adamlar 3-5 dolar ile tüm fabrikanı toprağını geleceğini geçmisini aliyor uyuma

Mesaj BaY-FB tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

Isis - 26.11.2021 12:37

Bakan Yrd. Nureddin Nebati sözde bilimsel bir yaklaşımla nedenleri anlatmış. Hedefi anlatmış. Anlattığı plan mantıksız benim için ama merak edenler twitterında bakabilir.

https://twitter.com/NureddinNebati/status/1463969032764375045

En azından Osmanlı geri dönüyor‚ ecdad‚ dış güç falan demeden bir hedef‚ mantık anlatmış.
Özetle düşük faiz‚ yüksek ihracat‚ yatırım‚ yüksek istihdam hedefliyoruza getirmişler de...benim için mantıksız dedim‚ nedenini de anlatayım.

Kredi çekmek ucuzsa ancak iş kurmak ve iş kurmak için gereken vergiler‚ enerji masrafı‚ hammadde(üretimdeyseniz)‚ lojistik masraflar( depo‚ navlun vs.)‚ asgari ücret yüksek ise risk de çok yüksek demektir.

Buna karşın hem döviz kuru hem de enflasyon yüksekse‚ bir ürünün TL değeri kısa sürelerde %30 - 60 hatta 100 artabiliyorsa (ev‚ araba‚ elektronik gibi) insanların çoğu iş kurma‚ yatırım için gerekli riski almayacaktır.

Ayrıca‚ yurt dışından çekebileceğiniz yatırımın iki anlamı var:

1) TL cinsinden varlıklar çok ucuzladığı için Garanti-BBVA örneğinde olduğu gibi firmalarını değerinden ucuza satabilirsin

2) Gerçektne ucuz iş gücünü sömürmek isteyen yatırımcı geldiğinde‚ seni gerçek anlamda köleleştirerek 10-30 dolar arası günlük ücretlere mahkum ederek çalıştırmak demektir.

Çin modeli diye satıyorlar ama Çin´in çok büyük bir dolar serveti ve çok yüksek bir iş gücü olduğunu hesaba katmıyorlar.

Ülkeyi fakirleştirerek üretim yapmak demek‚ patronların cebini doldururken (yabancı ortaklı patronlar için büyük nimet) iş bulup da düşük de olsa düzenli maaş almaya şükrettirmek demek.

Kaldı ki‚ anlamlı bir büyüme ve kalkınma için katma değer katmanız lazım ihraç ettiğiniz ürünlere. Bunu yapacak kalifiye mühendis nüfusunu kaçırıyorsunuz ülkeden.

Cihan hakimi olacağız diye attıkları palavralardan geldiğimiz nokta bu.

Şuna varım mesela...zamanında bu ekonomiyi üreterek kalkındaralım diyenlere eski kafalı diyen bu güruh‚ şimdi üretimin önemini kavramışlar görünüyor. Ama bunun için ilk koşul kemer sıkmaktır. Tasarruftur.

Arabalarının "deri koltuklarından" taviz veremeyenler (bu tanımı ekşide gördüm çok hoşuma gitti) size gelip kuru soğan yeriz diyor.

O yüzden Bakan Yardımcısının ortaya koyduğu bu plan bana son derece mantıksız görünüyor.

not: dış mihrak diye tüm dünyaya sert yaparken iyi de ihracat dediğinizde o dış mihrakın parasına‚ yatırım dediğinizde de yatırım ilgisine muhtaç hale getirmediniz mi ülkeyi?

not 2: FETÖ darbe teşebbüsünün finansörü olduğu iddia edilen BAE´nden yatırım gelecek (!) diye havalara uçanlar da aynı insanlar...

[alıntı yap]

Eyetouch - 26.11.2021 13:08

Bu ülkede üretim adı altında yapılan şey aslında üretim değil‚ montaj veya birleştirme veya adına ne derseniz deyin. Hammaddenin ta kendisinin de üretildiği bir ülke haline gelirsek işte o zaman bir mantığı olur bu politikanın. Üretim yapanlar hammaddenin çok büyük kısmını dolar üzerinden ithalat şeklinde alıyorlar. Bizim şirket tıbbi cihaz üretimi yapıyor mesela. Elektronik donanımın alayı dolarla yurt dışından. Mekanik aksam yurt içinden tedarik ediliyor fakat onu tedarik ettiğimiz adamlar da kendi hammaddesini dolarla alıyor. E ne anladım ben bu işten?

Bana öyle geliyor ki doların yükseltilmesi burada bir amaç değil araç. Yani yürüttükleri dış politika yüzünden dolar artık tutulamaz hale geldi‚ bunu nasıl lehimize çeviririz diye olaya bu taraftan bakmaya başladılar.

[alıntı yap]

Dilaver Gurdag - 26.11.2021 22:12

Mesajı Gönderen: Eyetouch:cLink:1773310
Bu ülkede üretim adı altında yapılan şey aslında üretim değil‚ montaj veya birleştirme veya adına ne derseniz deyin. Hammaddenin ta kendisinin de üretildiği bir ülke haline gelirsek işte o zaman bir mantığı olur bu politikanın. Üretim yapanlar hammaddenin çok büyük kısmını dolar üzerinden ithalat şeklinde alıyorlar. Bizim şirket tıbbi cihaz üretimi yapıyor mesela. Elektronik donanımın alayı dolarla yurt dışından. Mekanik aksam yurt içinden tedarik ediliyor fakat onu tedarik ettiğimiz adamlar da kendi hammaddesini dolarla alıyor. E ne anladım ben bu işten?

Bana öyle geliyor ki doların yükseltilmesi burada bir amaç değil araç. Yani yürüttükleri dış politika yüzünden dolar artık tutulamaz hale geldi‚ bunu nasıl lehimize çeviririz diye olaya bu taraftan bakmaya başladılar.

Biz ekmeğe zam geldi‚ yağ bulamıyoruz gibi basit tarafı görüyoruz. Bahsettiğin örneğe benzer bir de benden.

İnternet sitesini yönettiğim bir müşterim var. Tekne‚ yat malzemeleri satıyor. Ürün ağırlığı ithalat. Geçen yıla kadar yılda bir kez güncelleme yapardık. iki senedir Türk lirası ürünleri değil dolar‚ euro ile satılanları da döviz bazında ciddi artışlar görüyor. Hem de iki üç günde bir ve her seferinde 50-100 sayıda çeşide zam geliyor. Zaman zaman döviz bazında yüzde 10-20 gibi zam gören ürünler var.

Bunlar herkese doğrudan hitap etmediği için ülkedeki gidişatı da göremiyoruz.

Şu an yaklaşık 500 ürünlük bir fiyat güncellemesi geldi. Karbon Pasarella 942 Euro´dan 1090 Euro´ya çıkmış. Bundan haberimiz olur mu? Olmaz. Ama ucu bize dokunur. Balık almaya gideriz dün beşe aldığımız balık 15 olmuştur. Balıkçıya kızarız.

Aman ekmeğe zam gelmesin...

[alıntı yap]

Semih - 27.11.2021 18:04

dün tv de haberleri izliyordum‚ sunucu güzel bir yorum yaptı‚‚ekonominin kitabını yazan kişinin egitim gördüğü üniversite proffessörlerini bilsek ve de konuşabilsek çok iyi olurdu ama maalesef bilinmiyorlar‚o yüzden bu imkanımız yok dedi.

[alıntı yap]

kingoftheland - 27.11.2021 18:50

Başımızdakiler pozisyon aldılar
Savunuyorlar da

Ama Bu yaptıkları bu halkı kölelik pozisyonuna çekmek

Daha önce de yazdım Ankarada taksi kullanabilen kişiler Somalili
Doğma büyüme buralı olanlar için lüks. Onlar dolmuş otobüs yürüyüş yapmak zorunda
İleride daha da kötü olacak

Bu ülkeyi yönetenler pozisyonlarını buna göre alıyor
Yabancıya gel kardeşim bizde ucuz mal ve insangücü var diyor

İlk Arap atladı
Zaten Suriyeli işgali var
İşte Somalililer geliyor. Ben bu adamları sadece korsan olarak bilirdim şimdi Ankarada benim binemediğim ve git gide hiç bilemeyeceğim taksiye biniyorlar

Lüks lokanta açılır buranın insanı gidemez. Buranın genci gideyim bir Avrupa turu yapayım Amerikada üniversite öğrencisi olayım diyemez. Artık bunların hepsi nüfusun büyük çoğunluğu için bitti. Zenginler mutlu azınlık olarak idare eder. Ucuza mal insan bulacaklar yurtdışına satış yapıyorlarsa daha da çok keyiflenecekler.

Pozisyon bu şekilde alındı. Kölelik reva görüldü bu ülkenin gençlerine içlerinden çok azı kurtulabilir şanslı olanları ama geneli hizmetçi yapıldı maalesef

[alıntı yap]

BahadirFB - 30.11.2021 14:05

13 u gecti tekrardan bugun‚ aksam bi de tvye cikiyormus‚ bakalim ne kadar daha deger kaybedecek yarin tl...

[alıntı yap]

Young Zoran - 30.11.2021 16:01

Mesajı Gönderen: kingoftheland:cLink:1773327
Başımızdakiler pozisyon aldılar
Savunuyorlar da

Ama Bu yaptıkları bu halkı kölelik pozisyonuna çekmek

Daha önce de yazdım Ankarada taksi kullanabilen kişiler Somalili
Doğma büyüme buralı olanlar için lüks. Onlar dolmuş otobüs yürüyüş yapmak zorunda
İleride daha da kötü olacak

Bu ülkeyi yönetenler pozisyonlarını buna göre alıyor
Yabancıya gel kardeşim bizde ucuz mal ve insangücü var diyor

İlk Arap atladı
Zaten Suriyeli işgali var
İşte Somalililer geliyor. Ben bu adamları sadece korsan olarak bilirdim şimdi Ankarada benim binemediğim ve git gide hiç bilemeyeceğim taksiye biniyorlar

Lüks lokanta açılır buranın insanı gidemez. Buranın genci gideyim bir Avrupa turu yapayım Amerikada üniversite öğrencisi olayım diyemez. Artık bunların hepsi nüfusun büyük çoğunluğu için bitti. Zenginler mutlu azınlık olarak idare eder. Ucuza mal insan bulacaklar yurtdışına satış yapıyorlarsa daha da çok keyiflenecekler.

Pozisyon bu şekilde alındı. Kölelik reva görüldü bu ülkenin gençlerine içlerinden çok azı kurtulabilir şanslı olanları ama geneli hizmetçi yapıldı maalesef

Adamlar Türk düşmanı.

Başka açıklaması olamaz.

[alıntı yap]

376 / 389