Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dolar kaldırdı geliyor
386 / 389
  Yolcum - 20.12.2021 22:25

22.25 itibari ile 13.95´i gördü...

[alıntı yap]

Stojkovic - 20.12.2021 23:18

rte´nin aciklamasinin hemen ustune muhtemelen katar´dan‚ bae´den gelen paranin bir kismini piyasaya surup dovizi dusurduler... burada panikleyip satisa kosacak garibanin elindeki dovizi ucuza topladiktan sonra yakinda yine "dusuk faiz‚ nas‚ bunlaar‚ bay kemaaal" falan diyip hoplatirlar...

ulkede petrol cikmadigina gore tl mevduatinin dovize karsi zarar farkini nasil karsilayacak ki zaten? karsiliksiz para basar ilk birkac ay gostermelik olarak bu isi yapmak icin... oyle olunca da tl´nin degeri duser yine... dolar 25 olur...

ondan sonra 12.50´den topladiklari dolarlari 25´ten bozdururlar... tl bazinda yuzde 100 kar...

[alıntı yap]

gabby agbonlahor - 20.12.2021 23:28

Emrah Safa Gürkan @ jeandpardaillan

Benim anladığım faiz arttırmadan faiz arttırdılar.

Kısa vadede paniği önler ama kur farkını ödemek için para basmak zorunda kalınması‚ sistemin uzun etaptaki zayıflığı.

Seçim geliyor.

[alıntı yap]

gabby agbonlahor - 20.12.2021 23:30

Hamza Yardımcıoğlu @ hyardimcioglu

Yurtiçi yerleşiklerin 260 milyar dolarlık döviz hesapları TL´de kur farkı garantili faize geçince‚ 100 milyarlarca TL´ye karşılık gelen bu faiz hangi parayla ödenecek? Cevap: MB matbaası cayır cayır para basacak ve enflasyon yaratacak. Kur tekrar tetiklenip‚ daha beteri gelecek.

[alıntı yap]

Semih - 20.12.2021 23:36

Mesajı Gönderen: Stojkovic:cLink:1776603
rte´nin aciklamasinin hemen ustune muhtemelen katar´dan‚ bae´den gelen paranin bir kismini piyasaya surup dovizi dusurduler... burada panikleyip satisa kosacak garibanin elindeki dovizi ucuza topladiktan sonra yakinda yine "dusuk faiz‚ nas‚ bunlaar‚ bay kemaaal" falan diyip hoplatirlar...

ulkede petrol cikmadigina gore tl mevduatinin dovize karsi zarar farkini nasil karsilayacak ki zaten? karsiliksiz para basar ilk birkac ay gostermelik olarak bu isi yapmak icin... oyle olunca da tl´nin degeri duser yine... dolar 25 olur...

ondan sonra 12.50´den topladiklari dolarlari 25´ten bozdururlar... tl bazinda yuzde 100 kar...

bu sabah dolar alanlar zarardalar‚panik yaparlarsa aynen dedigin olur.böyle siyaset olur mu‚resmen egleniyorlar.kulagına ne fısıldanıyorsa‚hoşuna giderse anında düşünmeden yapmak istiyor.ama bu kur farkı ödeme işini uyguluyamazlar.tersi olursa‚dolar düştüğünde de milletin zararını karşılayacaklar mı?

iki paralı sistem çorbasıdır bu‚baska bir örnegi var mı‚bilmiyorum.

[alıntı yap]

Isis - 21.12.2021 09:44

Bunun sokakta bi adı var da yazmayayım buraya.
Açıkcası kur düşsün‚ biraz zararı olan olur ama düşmesi lazım.
AMA kur böyle düşünce‚ fiyatlar da buna göre ucuzlamayacak. Dahası bu açığı bütçeden neyle kapatacaklar?
Daha fazla para basılarak ve daha fazla vergi yüküyle. Bi anda aşırı liberalleşip vergileri de azaltma yoluna gidebilir çünkü iktidarını korumak için gözü dönmüş.

E peki madem böyleydi de neden izin verdin 18´e çıkmasına? Pazar akşamı neydi o açıklamalar?
Dediğim gibi bunun çok net bir adı var da yazmayayım.
Neden zırt pırt mb kararları öncesi açıklamalar yaptın da yukarı çektiniz. Yüksek kur‚ ihracat bişeyler dediniz?
Hikaye işte.

Bu durum da kısa vadede doların önünü tutar - ki muhtemelen ivme yakalansın diye ne karşılığında aldıkları belli olmayan kaynakları kullandılar - ama enflasyona nasıl etki yapacak?

Ayrıca kişi aynı kişi.

[alıntı yap]

BahadirFB - 21.12.2021 09:54

Bir gunde 7 lira oynadi dolar 18 cikti sonra 11e dustu akp cetelerine ve godomanlarina talimat gitti herhalde dolarlariniz satin diye‚ milletteki dolarlari toplamalar lazim acilen‚ cunku borc dolarla yoksa moratoryum gozukuyordu‚ simdi karsiliksiz para basip vatandasin elindeki dolarlari toplayacaklar‚ merkez zaten caktirmadan toplamaya basladi dolarlari onun icin arada yukseliyor‚ su durumda 9-10 lara kadar inebilir gibi bakalim ne olacak...

[alıntı yap]

kumral26 - 21.12.2021 16:36

açıkladıkları sistemde 1 dolar karşılığı bana TL ver vade dolunca ben sana dolar artarsa 1 dolar karşılığını TL olarak vereyim diyorlar. ben mevcut dolarımı bozdururken alım satım komisyonu + kambiyo vergisi ödeyeceğim. faiz gelirini alırken de faize uygulanan vergiyi ödeyeceğim. bu durumda ben dolarımı bozdurup sisteme dahil olursam zararlı çıkmıyor muyum?

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 21.12.2021 16:40

Dolar yükselmiyor‚ sadece TL değer kaybediyor‚ tek çözüm sosyalist rejime geçmektir.

[alıntı yap]

Semih - 21.12.2021 18:03

dış basında okuduklarım‚dogruymuş.master plan bu degil‚daha başka cinlikler de var‚haberiniz olsun.sıkışan‚bunalan herşeyi yapma durumuna gelebilir.fazla yazmayayım.

[alıntı yap]

386 / 389