Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Dış gelişmeler
194 / 202
  gabby agbonlahor - 17.06.2020 00:05

Keşmir´de Çin-Hindistan çatışması: 20 Hint askeri öldü.

[alıntı yap]

  Semih - 17.06.2020 23:27

bir süre abd güvenlik konseyi başkanlığı yapan John bolton‚the room where it happened başlıklı kitabı‚trumpın tüm yasaklama gayretlerine ragmen‚yakında piyasaya çıkacak.

yasaklama istegini yasalara aykırı bulan mahkeme‚kitabın piyasaya çıkmasına izin verdi.trump‚kitap satışından gelecek paraya da el konulmasını istemişti.

new york times gazetesinin elinde bulunan kitapta‚türkiye ve reyise de yer verilmiş.bu ikilinin yakın ilişkilerinden dolayı‚türkiye dosyalarının rafa kaldırıldığ da kitapta bilgi olarak verilmiş.

[alıntı yap]

  gabby agbonlahor - 18.06.2020 00:05

ABD büyük oynuyor! 7 düvel Huawei karşısında birleşiyor!

Bilindiği üzere ABD uzun bir süredir müttefiklerine Huawei´nin 5G alt yapısını kullanamamaları yönünde telkinde bulunuyordu. Tüm uyarılara karşın İngiltere 5G tarafında Huawei´den vazgeçmeyeceğini açıklamıştı.

Lakin Trump´ın baskıları sonuç getirdi ve İngiltere Huawei´nin 5G tarafındaki gücünü sonlandırmak için yeni bir hamle yaptı. İngiliz hükümeti‚ ABD´ye 10 ülkenin katılımıyla birlikte yeni bir 5G alt yapı sistemi oluşturmak için öneride bulundu.

İngiltere´nin D10 olarak isimlendirdiği bu grupta ABD‚ İngiltere‚ Kanada‚ Fransa‚ İtalya‚ Almanya‚ Japonya‚ Güney Kore‚ Avustralya ve Hindistan yer alıyor. İngiltere ve ABD´nin amacı bu ülkelerin teknoloji alt yapılarını ve birikimlerini birleştirerek Huawei´nin 5G teknolojisine eş değer bir teknoloji geliştirmek.

[alıntı yap]

  Semih - 18.06.2020 19:18

abd yüksek mahkemesi‚Obama kararnamesi ile korunan ve sayıları milyonları bulan kaçakları deport etmek istiyen trump kararnamesini 5-4 oyla redetti.obama kararnamesi hala geçerli.trump‚sınırdışı girişimlerini sürdürecegini ifade ediyor.nasıl yapacaksa...

hiç olmazsa bu konuda adalet varmış diyebiliyorum.

bu gol zor çıkar!

[alıntı yap]

  gabby agbonlahor - 18.06.2020 22:15

Independent Turkish @ TurkishIndy

İran´da dolar kuru tarihi zirveye yaklaştı‚ tümen yüzde 41 değer kaybetti.

Serbest piyasada 1 ABD doları‚ 18 bin 850 tümen seviyesine çıktı.

1 euro 21 bin 200 tümene kadar yükseldi.

1 Türk lirası ise 2 bin 750 tümenden işlem görüyor.

Mesaj gabby agbonlahor tarafından düzenlenmiştir...

Mesaj gabby agbonlahor tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  gabby agbonlahor - 18.06.2020 23:44

2020‚ Dünya´nın gördüğü en sıcak yıl olacak

Bilim insanları‚ Sibiya´da görülen olağandışı yüksek sıcaklıkların alarm verici olduğunu açıkladı. Bölgede 30 dereceye varan sıcaklıkların altında; iklim değişikliği‚ orman yangınları‚ devasa bir petrol döküntüsü ve ağaç yiyen güve salgının rol oynadığı aktarıldı. Bununla birlikte‚ yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle meydana gelen karbon emisyonlarındaki geçici düşüşe rağmen Sibiya´da artan sıcaklık‚ küresel çapta 2020´nin dünyanın en sıcak yılı olmasına neden oluyor.

NTV´den Ayşegül Engür´ün haberine göre‚ Araştırmacılar‚ kutup bölgelerindeki sıcaklıkların okyanus akıntılarının taşıdığı ısı nedeniyle hızla yükseldiğini ve buzulların eridiğini açıkladı.

Bilim insanları‚ Sibirya´da görülen olağandışı yüksek sıcaklıkların alarm verici olduğunu açıkladı. Bölgede 30 dereceye varan sıcaklıkların altında; iklim değişikliği‚ orman yangınları‚ devasa bir petrol döküntüsü ve ağaç yiyen güve salgının rol oynadığı aktarıldı. Bununla birlikte‚ yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle meydana gelen karbon emisyonlarındaki geçici düşüşe rağmen Sibiya´da artan sıcaklık‚ küresel çapta 2020´nin dünyanın en sıcak yılı olmasına neden oluyor.

´0´ derece olan yer şimdi ´25´ derece

Bununla birlikte‚ bu yıl Kuzey Kutup Dairesi´ndeki Rus kasabaları olağanüstü sıcaklıklar kaydetti. Nizhnyaya Pesha 9 Haziran´da 30 dereceyi gördü ve yılın bu zamanında genellikle 0 derece olan Khatanga´da ise 22 Mayıs´ta 25 derecelik sıcaklık kaydedildi.

Avrupa Birliği´nin (AB) Kopernik İklim Değişikliği Servisi´ne göre‚ mayıs ayında Sibirya´nın bazı bölgelerindeki yüzey sıcaklıkları ortalamanın 10 derece üzerine çıktı. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü´nden Martin Stendel‚ kuzeybatı Sibirya´da görülen anormal mayıs sıcaklıklarının insan kaynaklı küresel ısınma olmadan 100 bin yılda sadece bir kez gerçekleşebileceğini söyledi.

Mesaj gabby agbonlahor tarafından düzenlenmiştir...

Mesaj gabby agbonlahor tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  ElEmperador - 19.06.2020 13:00

BM 75.Genel Kurul Başkanlığına 1 seneliğine Türk diplomat BE Volkan Bozkır seçildi.Şahsen tanıdığım ve Fenerbahçe Kongre Üyesi olan Büyükelçime başarılar dilerim.
Aynı şekilde‚ Güvenlik Konseyine 5 yeni geçici üye seçildi: Hindistan‚ Meksika Birleşik Devletleri‚ Norveç‚ İrlanda Cumhuriyeti ve tie breakde Cibutiyi geçen Kenya.
Güvenlik Konseyi üyeliği için maddi manevi çok yatırım yapan Kanada‚ bir kes daha seçilemedi.
Trumpun en büyük uşaklarından‚ ülkeyi fiilen Abd dominyonu yapan palyaço Trudeaunun zavallı dış politikası bu neticeyi doğurdu.
Trudeauya Kanada içinden de büyük tepki var Amerikan uşaklığından dolayı.
Kanadanın gelmiş geçmiş en kötü başbakanlarından ve mankenlikten başka bir şey yapmayan Trudeau‚ geçen seçimlerde tartışmslı bir galibiyet almıştı.
Abd maşası Justinin babası Pierre Trudeau ise karakterli bir adamdı ve ABD ile mesafesini korudu.
Başbakanken‚ Fidel Castronun en iyi ve sadık dostlarındandı.
Like father like son diyemiyoruz yani...

Mesaj ElEmperador tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  gabby agbonlahor - 24.06.2020 00:11

Doğu Akdeniz @ DOGUAKDENlZ

Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü: Yunanistan ile Münhasır ekonomik bölge anlaşmasını mevcut koşullarıyla imzalamamız durumunda 7 bin kilometre kare alan kaybedeceğiz

Yunan kaynakları Mısır ile Türkiyenin gizli gizli görüştükleri iddiasında bulunuyor.

Mısır; Türklerin teklifinde %40 daha çok alan elde ediyoruz. Girit‚ Rodos‚ Karpathos‚ ve Kasos adalarında egemenliğinizi bizim lehimize düşürün teklifini sununca Mısır-Yunanistan müzakereleri durdu.

[alıntı yap]

  yasinbaser - 24.06.2020 15:54

Yunanistan ile Münhasır ekonomik bölge anlaşmasında sadece Mısır değil İsrail de alan kaybetmiş oluyor. Bizimkiler umarım akıllı politikayla Doğu Akdeniz konusunu yürütürler. Zaten Cihat Yaycı her şeyiyle ayrıntılı olarak‚ kimin ne kadar alan kaybedip kazanacağı gibi konuları kitaplarında makalelerinde anlatmıştı. Doğu Akdeniz politikasında kilit ülkelerden biri de İsrail. Öyle kuru hamasetle değil de iki ülke çıkarlarının kesiştiği konularda ortak politika yürütülmeli.

[alıntı yap]

  ElEmperador - 24.06.2020 20:51


Mesajı Gönderen: yasinbaser:cLink:1745863
Yunanistan ile Münhasır ekonomik bölge anlaşmasında sadece Mısır değil İsrail de alan kaybetmiş oluyor. Bizimkiler umarım akıllı politikayla Doğu Akdeniz konusunu yürütürler. Zaten Cihat Yaycı her şeyiyle ayrıntılı olarak‚ kimin ne kadar alan kaybedip kazanacağı gibi konuları kitaplarında makalelerinde anlatmıştı. Doğu Akdeniz politikasında kilit ülkelerden biri de İsrail. Öyle kuru hamasetle değil de iki ülke çıkarlarının kesiştiği konularda ortak politika yürütülmeli.Bravo‚ aynen iştirak ediyorum.
Dış politika duygularla ve hamasetle yürütülen bir alan hiç değildir.
Hamasetle hiç bir şey elde edemezsin.
Normali‚ ki doğal gaz yataklarının işletilmesi ve dağıtımı hususlarında‚ Mısır‚ İsrail‚ Lübnan ile birlikte hareket etmektir. Bu şekilde‚ KKTCnin de ‚ önce de facto‚ sonra de jure olarak tanınmasına da hizmet edilir.
Doğal gaz ‚ AB için de hayati önem taşıdığından‚ ucuz ve az masraflı bir nakliye onların da işine gelir.

[alıntı yap]

194 / 202