Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Araba piyasası (tavsiye)
7 / 11
  Cold_Fire - 04.09.2017 15:37

Mesajı Gönderen: CFS:cLink:1693638

baştan başlayalım;

bendeki dizel otomatik...
çok yakma konusunda; ben sürekli şehirler arası gidiyorum 60.000 oldu arabam klima açık ve çok rampa var buna rağmen 6 litre civarlarında yakıyor (genellikle ortalama 110-120 yapıyorum) şehir içi agresif kullanırsan 7.5 litre belki 8 litre normal kullanırsan 6.5-7.5 arası yakıyor.. yakması fabrikasyon hatası değil araç çok ağır ama performanslı... 8.5 litre yakması için sürekli agresif kalkıp fren kullanman lazım.. ben dizel 1.4 poloda 2 saat içinde 11 litre ortalama gördüm kimse inanmıyor ama gördüm valla.. fiestada ortalama 10 litre gördüm (hepsi dizel)

otomatiği; daha önce polo vardı bende o arıza çıkardı bu çıkarmadı (tahtaya vur) 1. vites geçişi çok hafif hissettiriyor ama her arabada var üst viteslerde ise sadece motor sesinden anlıyorsun :)... valla arabamı severim birazda gıcığımdır sürekli servise gidiyorum en ufak bir ses gelse serviste alıyorum soluğu iki tane sıkıntısı var.
1) yazın klima çalıştırmazsan buhar yapıyor ve klima ilk 5 dakika nemli bir hava veriyor..
2) aks diyorlar sanırım 60.000 kilometrede eskimeye başladı yenisi geliyor (garanti kapsamında) servisteki usta sağolsun muhabbetimiz iyi başkası olsa yada paralı olsa kesinlikle değiştirme yapmazdım dedi.. yani büyük problem değil...

bunlar harici bakımları yaptırırsan ve aracına bakarsan çok rahat 400 - 500 bin km´yi görürsün...

2.5 yılda bunları gördüm.. he araç değiştirecektim yakın zamanda honda jazz´a niyet ettim.. hanımla akşam oturduk inceledik bizim arabadan artıları nelerdir onlara baktık vazgeçtik.. donanım olarak (fiyatına göre) daha iyisini bulamadım görmedim.. hatta biraz iddialı konuşayım vw passat´da olmayan donanım var.. biraz daha ukalalık yapayım; şu anda aracın sıfır fiyatı 120 bin civarlarında aynı donanımda golf yok olsa bile vw bayisinin demesine göre 220 bin civarlarında olur diyor...

daha detaylı bilgi istersen verebilirim...

Güle güle kazasız belasız kullan‚ teşekkür ederim bilgiler için. Valla benim marka takıntım pek yok‚ yeni nesil araçların hemen hemen hepsi çok kaliteli. Donanım olarak Hyundai kadar araçları dolduran başka bir marka görmedim. Biraz yakıt korkuttu dediğim gibi renktaş ama hayırlısı bakalım. Bayram da bitti‚ biraz piyasanın ateşinin sönmesini bekliyorum 1-2 ay içinde‚ yeni aracımı alacağım i-30 olabilir ‚ Peuget 308 olabilir. Aracımı sattığım için şimdilik topuklara kuvvet

[alıntı yap]

sparco - 05.09.2017 19:08

Küçük hacimli (1.4‚ 1.6) benzinli motorlara twin turbo bağlayıp ciddi beygir güçleri elde ediyorlar... Yakıt tüketimleri de makul seviyelerde... İmkanlarınızı bu tür yeni nesil araçlar için zorlamanızı tavsiye ederim... Mecbur kalmadıkça dizel araçların yanından bile geçmeyin‚ hem astarı yüzünden pahalıya gelir hem de ömürleri kısaldı... Yakında yalnızca 3. dünya ülkelerine itelenecekler‚ çünkü emisyon kurallarına sadece sahte yazılımlarla ulaşabiliyorlar...

[alıntı yap]

noyan de souza - 06.09.2017 01:07

Mesajı Gönderen: sparco:cLink:1693865

Küçük hacimli (1.4‚ 1.6) benzinli motorlara twin turbo bağlayıp ciddi beygir güçleri elde ediyorlar... Yakıt tüketimleri de makul seviyelerde... İmkanlarınızı bu tür yeni nesil araçlar için zorlamanızı tavsiye ederim... Mecbur kalmadıkça dizel araçların yanından bile geçmeyin‚ hem astarı yüzünden pahalıya gelir hem de ömürleri kısaldı... Yakında yalnızca 3. dünya ülkelerine itelenecekler‚ çünkü emisyon kurallarına sadece sahte yazılımlarla ulaşabiliyorlar...

Tavsiye ettiğin araçlara örnekler verebilir misin renktaş?

[alıntı yap]

sparco - 06.09.2017 10:17

Mesajı Gönderen: noyan de souza:cLink:1693883

Tavsiye ettiğin araçlara örnekler verebilir misin renktaş?

Hocam araştırma yapmadım ama yakın çevremden bildiklerim Ford (Mondeo‚ Focus) ve VW´in çeşitli modellerinde var... Eşim VW kaplumbağa kullanıyor 1.4 motor 160 HP güç üretiyor‚ aynı aracın 1.2 motorlusu 120 HP... Diğer markaların da bu tür motorlar ürettiğini sanıyorum çünkü rekabet bunu gerektirir... Türkiye pazarı açısından özellikle avantajlı‚ ÖTV rezilliği açısından... Temiz 2.el ihtimallerini kovalamakta fayda var bence...

[alıntı yap]

noyan de souza - 21.09.2017 12:06

Piyasa halen yuksek. Fi tarihinden kalma araclar halen cok pahali.

Anlayan arkadaslara bir soru

Dizel alacak olursam km en cok kac olmali?

[alıntı yap]

Cold_Fire - 21.09.2017 12:44

Mesajı Gönderen: noyan de souza:cLink:1694441
Piyasa halen yuksek. Fi tarihinden kalma araclar halen cok pahali.

Anlayan arkadaslara bir soru

Dizel alacak olursam km en cok kac olmali?

Dizeller biraz sıkıntılı yani ileri km´lerde sıkıntı yaratma ihtimali yüksek ve bakımı daha fazla masraflı. Ama bir gerçek var ki o da dizeller hem daha ucuz hem daha az yakıyor renktaş.
Senede eğer 20.000 km´yi görmeyeceksen dizel işine girmeye gerek yok renktaş.

Ve evet piyasa çok yüksek. Hala bir umudum var kışa doğru düşüşe geçecek diye‚ beklemedeyim ben de

Mesaj Cold_Fire tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

Cold_Fire - 21.09.2017 12:52

Mesajı Gönderen: CFS:cLink:1693638

baştan başlayalım;

bendeki dizel otomatik...
çok yakma konusunda; ben sürekli şehirler arası gidiyorum 60.000 oldu arabam klima açık ve çok rampa var buna rağmen 6 litre civarlarında yakıyor (genellikle ortalama 110-120 yapıyorum) şehir içi agresif kullanırsan 7.5 litre belki 8 litre normal kullanırsan 6.5-7.5 arası yakıyor.. yakması fabrikasyon hatası değil araç çok ağır ama performanslı... 8.5 litre yakması için sürekli agresif kalkıp fren kullanman lazım.. ben dizel 1.4 poloda 2 saat içinde 11 litre ortalama gördüm kimse inanmıyor ama gördüm valla.. fiestada ortalama 10 litre gördüm (hepsi dizel)

daha detaylı bilgi istersen verebilirim...

Renktaş senin yüzünden bu aralar i30´a kafam acayip takılmış durumda Yeni Peugeot 308´lerin motor-şanzıman uyumu ve Japon üretimi tam otomatik olması nedeniyle hatasız oluşu beni aşırı cezbetmişti ama yedek parça konusunda sıkıntılar olduğunu‚ parçaların yurtdışından siparişle geldiğini duyunca hevesim çok kaçtı.
Fena derecede i30´a taktım kafayı artık. Hem kullanıcı yorumları hem piyasada hareketli oluşu hem de Hyundai´nin 5 yıl garanti vermesi çok cazip geliyor bana.
Ama 2015 üzeri almak istiyorum o şanzımanın motorun iyileştirildiği kasa‚ fiyatlar direk Style paketle 74-75 bandından başlıyor‚ belki biraz düşer diye takipteyim ki keşke güç yetse de Elite paket alabilsem otomatik-dizel bir i30.
2015 öncesi eski kasa nasıl acaba dayanıklılık ve yakıt anlamında‚bir fikrin var mı? Sendeki hangi kasa?

[alıntı yap]

Kaan Öztürk - 21.09.2017 13:04

Mesajı Gönderen: Cold_Fire:cLink:1694444

Renktaş senin yüzünden bu aralar i30´a kafam acayip takılmış durumda Yeni Peugeot 308´lerin motor-şanzıman uyumu ve Japon üretimi tam otomatik olması nedeniyle hatasız oluşu beni aşırı cezbetmişti ama yedek parça konusunda sıkıntılar olduğunu‚ parçaların yurtdışından siparişle geldiğini duyunca hevesim çok kaçtı.
Fena derecede i30´a taktım kafayı artık. Hem kullanıcı yorumları hem piyasada hareketli oluşu hem de Hyundai´nin 5 yıl garanti vermesi çok cazip geliyor bana.
Ama 2015 üzeri almak istiyorum o şanzımanın motorun iyileştirildiği kasa‚ fiyatlar direk Style paketle 74-75 bandından başlıyor‚ belki biraz düşer diye takipteyim ki keşke güç yetse de Elite paket alabilsem otomatik-dizel bir i30.
2015 öncesi eski kasa nasıl acaba dayanıklılık ve yakıt anlamında‚bir fikrin var mı? Sendeki hangi kasa?

i30 pek çok otomobil forumunda ve sitesinde dizelinin bile çok yakmasıyla eleştirilen bir araç. Yeni modellerinde düzeltildiyse bilemiyorum dikkatli olmak lazım.

[alıntı yap]

Cold_Fire - 21.09.2017 13:45

Mesajı Gönderen: Kaan Öztürk:cLink:1694446

i30 pek çok otomobil forumunda ve sitesinde dizelinin bile çok yakmasıyla eleştirilen bir araç. Yeni modellerinde düzeltildiyse bilemiyorum dikkatli olmak lazım.

2015´te 7 ileri şanzıman ile düzeltilmiş o sorun renktaş. Öncesi(6 ileri) gerçekten çok yakıyormuş aynen.

[alıntı yap]

Kaan Öztürk - 21.09.2017 15:12

Mesajı Gönderen: Cold_Fire:cLink:1694448

2015´te 7 ileri şanzıman ile düzeltilmiş o sorun renktaş. Öncesi(6 ileri) gerçekten çok yakıyormuş aynen.

Sen yinede iyi incele araştır test et renktaş. Yukarıda arkadaşın yazdığı değerlerde normal kullanımda dizel için yüksek çünkü.

[alıntı yap]

7 / 11