Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
90´larda Çocukluk...
11 / 16
  javert - 01.04.2021 12:50

Benim zihnim 80 lerden direk 2000 e geçer. 90 ları atlarım her zaman. 90 lar deyince benim aklıma;

bolca seçim‚ parti bayrağı çöp yığınları‚ parti marşları (kafa skertirlerdi!)‚ sul kesintileri‚ çöp dağları‚ ve de en önemlisi Gs nin Fetö/mafya/siyaset üçgeni sayesinde kazandığı şampiyonluklar gelir

B.k gibi yıllardır 90 lar benim için. Hatırladıkça nefret ederim.

[alıntı yap]

dogrugil - 05.04.2021 15:38

Mesajı Gönderen: Hasan Sürekci:cLink:1723207
He-Man She-Ra çizgi filmleri
Feza Mantar tabancaları
Cino
Dumancı arabasının peşinden koşmak
Su fışkırtan yüzük
Parlıament Pazar gecesi Sineması
Zeyna ve Herkül
Çılgın Bedişim yok başka işim.
Ruhuna sağlık ruhsarcığım ölmemiş.
Sobanın yanında Mavi leğenle yıkanmak.
Casio saat hemde ışıklı ayrıca alarmlı ve kronometreli.
Televole
Leblebi tozu
Şenay şarkı söyledi. İpek topu at. Jale bu Jandarma
Yumiyum
Futbolcu kartları
Kaset çalar walkman bele takılır kulaklık gömleğin içinden geçirilir.
Batarken güneş ardından tepelerin‚veda zamanı geldi teletabilerin.
Kalemle kasetleri sarmak.
Meybuuzzzz
Yılan Hikayesi Zeyno Kürşat Memoli.
Kızların boynuna taktığı siyah ince teller.
Altın Telefon rehberi
Gazoz kapakları
Maske çizgi film.
Dönem Ödevleri. Genelde Kütüphanede yada evimizdeki ansiklopedi serilerinden esinlenirdik.
Madeni parayı kağıdın altına koyup kalemle çizmek.
Ödev kontrol artı eksi listesi. Sözlünüze yansıtacam tehditleri.
Kara tahtaya yazılan konuşanlar listesi çok konuştuğunu belirtmek için yanına atılan çarpılar.
Beslenme çantaları. Beslenme teneffüsleri 15 dk mola hemen yan sınıfla sınıf maçı ayarla.
Defter yaprağından yelpaze yapmak.
Salçalı ekmek.
Giyenleri zengin olarak tanıdığımız Lc Waikikinin maymunlu poşetleri.
Dart tahtasına benzer paspaslar. Hatırladın o paspası gözünün önüne geldi.
Defterleri kaplamak etiketleyip adımızı soyadımızı yazmak
İsim şehir oynamak. P ile şehir diyince paris yazmak.
Aynalı tahirim bükülmez bileğim mertliğin peşindeyim
Polis akademisi ağzıyla envai ses çıkaran adam
Elektrik gittiğinde açtığımız radyolu ışıldak
Saat sorulduğundan boş kola bakıp eti kemik geçiyo gibi yersiz espri yapma çabaları
Sobanın üzerindeki tellerde çamaşır kurutmak
Jumanji filmi 10 defa falan izlemişimdir.

özlediğim yıllar. her anını saniye saniye tekrar yaşamak istediğim yıllar. alsınlar ömrümden 10 yıl 94 e göndersinler beni

Teşekkürler tarafdaş sağol be iyiydi

Çok var ya

Ve şimdikilerin şu veya benzeri daha az bir liste yapabilecek olup olmaması düşündürüyor.

Doksanlar mı mesela milli maçlar aklıma geldi hakemlerin %90 ını yada daha fazlasını sevmezdik. Kendilerini tutarlardı.
Şöyle sahneler doksanların başları ve ortalarında çok olmuştur. İkili top mücadelelerinde bizimkilerin elleri havadadır.

He on yıl 1994 e mi göndersinler söyle doktor brown a ayarlasın

Arnould ‚Bruce Lee ‚ Van Dam ‚ Sylvester ‚ Jacki‚ ...

Neler vardı trt de şöyle dizilerde vardı küçük çocuk kulüpleri veya benzeri ekiplerin bir işler becerme çabası ne bileyim satranç öğrenme gibi küçük dedektiflik gibi falan

Haftalık tv dergilerinden önce tek kanal tek kartona sığıyorken katlanır haftalık program verirlerdi. Sonra kanallar çoğaldı dergilere sığmaz oldu.

Siyah ilkokul önlüğünün son zamanı önlük 2000 lerde kalktı ama doksanların başında siyahtan mavi olmuştu.

Cumartesi günleri semt pazarı hafta sonu tatilinin ortası çizgi film film ... oyun

Dumancı arabası dediğin sinek ilacı herhalde birde itfaiye arabasının kenar püskürtme suyunun üstünden atlamak

radyo‚ tv‚ müzik seti‚ çevirmeli telefon‚ video ‚ tuşlu telefon‚ el aterileri veya tv ye bağlanan basit ps falan olmayan kumandası ve bir tuşu olan‚ bilgisayarlar. Cep telefonları çıktığında çocukluk bitmiştir.

Kadir İnanır ın bir filmine denk geldim bir keresinde Ahu Tuğba ile 1990 veya 1991 yapımıdır. Seksen sonlarıda olabilir. "2000 yılına giriyoruz artık" lafları o zamandan başlamış ben 1998 de falan hatırlarım o sözleri.

Zamanın dolu ve bereketli olduğu yıllara

[alıntı yap]

dogrugil - 05.04.2021 15:47

Mesajı Gönderen: Bogazici:cLink:1753113

Aslında kökler sizin zamanın dizisi değil ben hayal meyal hatırlıyorum çok küçüktüm demek ki sonradan yeniden yayına girmiş

olabilir kökler kunta kinte olması lazım. Bizde köle isaura ve sonra yine benzeri kadro adını hatırlamıyorum dizinin de kızın da ama tipi aklımda baron vardı mesela köleler maskeli süvari falan o dizi kastedilen

Ondan sonra zenginlerde ağlar başlamıştı ev hanımı dizileri yaw biz çocuğuz ne işimiz var öyle dizilerle dedeminde sevdiğini pek sanmıyorum ama oda seyrederdi.

[alıntı yap]

dogrugil - 05.04.2021 15:51

Mesajı Gönderen: HOMONGOLOS:cLink:1753115

Yeri gelmişken 80 çocukluğu > 90 çocukluğu :p

kumaş pantolon kadife pantolon gömlek (bunlar tabi seksenler dizisinde Ahmet in kıyafetleri gibi değil Ergun gibi hiç değil)

Sonra kot pantolon t shirt

[alıntı yap]

Hasan Sürekci - 05.04.2021 16:51

Mesajı Gönderen: dogrugil:cLink:1753214

Dumancı arabası dediğin sinek ilacı herhalde birde itfaiye arabasının kenar püskürtme suyunun üstünden atlamak

[resim]r092228/637532382042719754.jpg[/resim]

tamda bu işte. az mı peşinden koşup dumanını çektik içimize.

[alıntı yap]

AlNesKo - 06.04.2021 12:25

Mesajı Gönderen: HOMONGOLOS:cLink:1753115

Köle Isaura o dönemin hit Brezilya dizisi.. Kökler diye yanlış yazmış üye..

Yeri gelmişken 80 çocukluğu > 90 çocukluğu :p

Ben annemle Soledad dizisine bakardık:))..
Meksikan telenovelasıydı

[alıntı yap]

Lunatic - 06.04.2021 12:36

Mesajı Gönderen: Hasan Sürekci:cLink:1753217

tamda bu işte. az mı peşinden koşup dumanını çektik içimize.

şimdi olsa anne / baba olarak biz çok hassas davranır yapma etme evladım diye kızarız.... koy gitsin aslında ya bak bize bişe oldu mu

[alıntı yap]

Hasan Sürekci - 06.04.2021 16:50

Mesajı Gönderen: Lunatic:cLink:1753232

şimdi olsa anne / baba olarak biz çok hassas davranır yapma etme evladım diye kızarız.... koy gitsin aslında ya bak bize bişe oldu mu

sokakta çekirdek oynardık.(kayısı çekirdeği) dizerdik sokağın bir ucundan diğer ucuna. araba falan geçtiği zaman üzerinden koşup kırılan çekirdekleri yerdik bağışıklığımız kuvvetlendi bunlarla

[alıntı yap]

Isis - 07.04.2021 15:03

sinek aracının peşinden biz de az koşmadık.
sinek aracı ve iğde ağacı. çocukluğumdan 2 net konu mahalle arasında hatırladığım

[alıntı yap]

Young Zoran - 07.04.2021 15:45

Mesajı Gönderen: javert:cLink:1753120
Benim zihnim 80 lerden direk 2000 e geçer. 90 ları atlarım her zaman. 90 lar deyince benim aklıma;

bolca seçim‚ parti bayrağı çöp yığınları‚ parti marşları (kafa skertirlerdi!)‚ sul kesintileri‚ çöp dağları‚ ve de en önemlisi Gs nin Fetö/mafya/siyaset üçgeni sayesinde kazandığı şampiyonluklar gelir

B.k gibi yıllardır 90 lar benim için. Hatırladıkça nefret ederim.

1988 doğumlu birisi olarak bana da en iyi 10 yıl hangisi diye sorsalar direkt 2000´ler derim.

2000´ler tam bir geçiş dönemiydi. Ne 90´lar gibi teknolojiden uzaktı ne de 2010´lar ve sonrası gibi teknolojinin çok geliştiği‚ sosyal medyayla birlikte özel hayatın ortaya döküldüğü zamanlardı. İkisi arasında tam bir denge vardı. Hem çocuklar sokakta oynardı‚ hem de internetten‚ teknolojiden vb... şimdiki kadar olmasa da faydalanırlardı. Ayrıca birkaç olay dışında hem Türkiye´nin hem dünyanın durumu genelde stabildi.

Gerçi pandemi yüzünden 2018 ve 2019´a özlem duyar hale geldim o da ayrı konu.

[alıntı yap]

11 / 16