Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
90´larda Çocukluk...
15 / 16
  HOMONGOLOS - 09.12.2021 09:58

Mesajı Gönderen: BaY-FB:cLink:1773368
Z kuşağı bilmez eskiden kuyruk vardı diyenleri dinlemeyin gençler.Eskide baba çalışır tüm aileye rahatça bakardı.Evlerde huzur vardi.Sokaklarda çocuklar gece yarısına kadar oynayabilirdi.Zam elbet vardi ama sekere benzine yılda bir gelirdi.Tvlerde siyasetçi görmezdik.Paramızın değeri vardi.Sekeri unu yağı kıymayı ayda bir toptan alırdik.Şimdiki gibi senetle değil.Şimdi bakıyorum 3 yaşındaki çocuk bile gelecek kaygısı yaşıyor.Emeği geçenlere ileride torunları lanet okuyacak buna eminim

Sizin çocukluğunuz nerede geçti? Yoktu dediğiniz herşey vardı.. Akaryakıt istasyonunda kuyruğa girdiğimizi de bilirim‚bizim evin hemen yanındaki Tekel´in önündeki kuyrukları da.. Doktor olan bir akrabamız margarin getirirdi el altından..

Gece sokağa belli bir saatten sonra çıkmak cesaret isterdi.. Duvarlar boyanırdı o saatlerde..

Siyasetçileri hem de canlı yayınlarda görürdük tv´de.. Korkusuzca soru sorulur‚çatır çatır tartışılırdı.. Mevcut iktidar partisi sayesinde bunu şimdiki nesil bilmez tabii.. Bilgi‚birikim‚cesaret ve özgüven ister çünkü canlı yayında basının ve halkın önüne çıkmak..

Lanet konusunda haklısınız ama.. Sayelerinde gençler yurtdışına gitmenin yollarını arıyor.. Giden de bir daha dönmeyi düşünmüyor..

[alıntı yap]

Volkan A - 09.12.2021 11:16

Benım zamanımda kuyruk yoktu.

[alıntı yap]

stockton - 12.12.2021 20:12

90´larda çocuk olan kuşak (yani bizler) tam bir ara kuşak. Ne kendisinden önceki kuşak gibi "çok yokluk" gördü‚ ne de kendisinden sonraki kuşak gibi teknolojinin ve konforun içine "doğdu"! Eskiyle yeninin tam ortasında ikisini de gözlemleyebilecek şekilde büyüdü. Bu yüzden bence şu an en doğru analizi yapabilecek‚ en iyi kararları alabilecek kuşak bu kuşaktır. Hem devlet‚ hem de şirket yönetimlerinde ipler bir 10-15 sene için bu kuşağa verilmelidir fikrimce.

Bunun dışında herkesin çocukluğu kendisine güzel gelir‚ nasıl biz örneğin "ninja kaplumbağalar vardı‚ transformers‚ susam sokağı vardı" diyerek o günleri özlemle hatırlıyorsak şu an bizim "bu nasıl çizgi film?" dediğimiz şeylere de 20 sene sonra şu an çocuk olanlar aynı şekilde yaklaşacak. Bizim babalarımız için de Teksas‚ Tommiks aynı şeyleri ifade ederdi ve biz o zaman buna anlam veremezdik.

Bununla birlikte çocukluk hatıralarına özlem duyarken o günleri genel manada idealleştirmenin‚ güzellemenin de bence hiçbir anlamı yok. Evet bizim çocukluğumuzda pek kuyruk yoktu (Belki 80´lerde çocuk olanlar son zamanlarına yetişmiştir) ama o günler her şeyin güllük gülistanlık olduğu günler de değildi. Ülke ekonomisi şu ankine benzer oranda kötüydü. Siyasi ortam ise şu ankiyle bile kıyaslanamayacak derecede berbattı. Örneğin sürekli faili meçhuller‚ siyasi cinayetler olurdu. Çetin Emeç‚ Uğur Mumcu‚ Bahriye Üçok‚ Ahmet Taner Kışlalı diye uzar gider liste. Pkk terörünün de tırmanışa geçtiği zamanlar 90´lardı. Sürekli alçakça baskın haberleri çıkardı. Komşumuzun oğlu şehit olduğunda daha ilkokulda bir çocukken "acaba ben askere gideceğim zamana kadar devam eder mi bu olaylar?" diye düşündüğümü gayet net hatırlıyorum. (Ne elem vericidir ki o zaman endişe duyduğum şey oldu‚ 2007´de askere gittim ve Pkk terörü hala aktifti) Siyaset meydanı daha renkli ama her zamanki gibi seviyesi düşük ve topluma gerginlik vericiydi.

Kısacası çocukluğa özlem ile devirlere yönelik objektif değerlendirme yapmayı birbirinden ayrmak lazım. Çocukluğumu özlüyorum tabi ki ama 90´ların genel atmosferini hiç özlemiyorum. (Günlük hayatı‚ okul günlerini‚ yaz tatilini‚ 90´lar müziğini‚ sporu‚ televizyon dünyasını‚ olacak o kadarı‚ parliament sinema kulübünü elbette özlüyorum)

Hayatımın geri kalanında bir yetişkin olarak özlem duyacağım yegane dönem korkarım ki 2003-2013 arasındaki dolar bolluğu nedeniyle yaşadığımız kısmen rahat dönem olacak. O zamanlar o kadar şanslıymışız ki bilememişiz! Ki o bile aslında Batı standartlarında gerçek bir refah değildi ama ömrümün geri kalanında o refaha bile ulaşabileceğimiz konusunda şüphelerim var! Bu enkazın kalkması 20-30 yıldan fazlasını alır maalesef. (O da iyiye doğru değişeceğimiz varsayımıyla. Ülke olarak Aziz sonrası Ali tecrübesi yaşama ihtimalimiz de hiç azımsanacak bir ihtiml değil.)

Mesaj stockton tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

ibrahim_fbL - 15.12.2021 14:26

Bizimkiler dizisinde Sabri Bey vardı; kedi tekmeler‚ perde arkasına saklanıp söylenirdi kendi kendine.
Kayınvalidesi ölmüş eşinin fotoğrafı ile konuşurdu.
Nereden geldiyse aklıma

Mesaj ibrahim_fbL tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

stockton - 18.12.2021 20:10

Mesajı Gönderen: ibrahim_fbL:cLink:1776334
Bizimkiler dizisinde Sabri Bey vardı; kedi tekmeler‚ perde arkasına saklanıp söylenirdi kendi kendine.
Kayınvalidesi ölmüş eşinin fotoğrafı ile konuşurdu.
Nereden geldiyse aklıma

Mesaj ibrahim_fbL tarafından düzenlenmiştir...

Rüknettin´di galiba ismi. Alzheimer olduğu için kocasının öldüğünü hatırlamaz eve gelen her yabancı erkeği o sanardı

Gerçekten de yaşlı bir teyzemiz olmasına rağmen çok iyi oyunculuğu vardı

[alıntı yap]

ibrahim_fbL - 21.12.2021 16:17

Kaygısızlar dizisi geliyor aklıma absürd komedinin baş mimarı...

[alıntı yap]

stockton - 25.12.2021 18:57

Mesajı Gönderen: ibrahim_fbL:cLink:1776629
Kaygısızlar dizisi geliyor aklıma absürd komedinin baş mimarı...

"Fenasi" ismini ülke gençliğine öğreten efsane dizi. Hakkında saatlerce konuşabilirim.

Fenasi´nin ismi çocuk halimizle bize garip gelirdi ve bir anlamı var mıdır diye düşünürdük abimle. Ta ki bir bölümde Fenasi‚ Memnun´un kızı Hostes´e "Benim karım olacaksın. Hostes Kerim olacaksın!" diyene kadar. O zaman jeton düşmüştü

Dizide karakterlerin isimleri bile harikaydı: Hostes‚ Eleman‚ Kültigin‚ Alper Tunga

[alıntı yap]

ibrahim_fbL - 25.12.2021 19:17

Mesajı Gönderen: stockton:cLink:1776722

"Fenasi" ismini ülke gençliğine öğreten efsane dizi. Hakkında saatlerce konuşabilirim.

Fenasi´nin ismi çocuk halimizle bize garip gelirdi ve bir anlamı var mıdır diye düşünürdük abimle. Ta ki bir bölümde Fenasi‚ Memnun´un kızı Hostes´e "Benim karım olacaksın. Hostes Kerim olacaksın!" diyene kadar. O zaman jeton düşmüştü

Dizide karakterlerin isimleri bile harikaydı: Hostes‚ Eleman‚ Kültigin‚ Alper Tunga

-Taksi
-Yolcu

Diyaloğu efsaneydi benim için

[alıntı yap]

stockton - 25.12.2021 19:29

Mesajı Gönderen: ibrahim_fbL:cLink:1776723

-Taksi
-Yolcu

Diyaloğu efsaneydi benim için

-Ablama niye asılıyorsun eşşolueşşek?
-Evet‚ ben bir aşk eşşolueşşeğiyim!

[alıntı yap]