Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Coronavirus / Covid19
1 / 338
  Isis - 10.03.2020 01:27

Bu konuyu okumak istemeyen ama diğer Dış Gelişmeleri okumak isteyenler olabilir‚ ayrı bir başlık olsun burası dedim.
Benden başka da gün gün takip edenler varsa buradan konuşuruz. Umarım bu sorun yakın zamanda çözülür‚ bu başlığı da kitleriz.

Son gelişmeleri derliyorum:

İtalya yurt çapında alarma geçti. Katı karantina uygulanacak.
Fransa Kültür Bakanı Franck Riester´de pozitif çıktı.
Türkiye´ye gelmiş 86 yaşındaki bir abdli kadında pozitif çıktı. Belirtiler seyahat dönüşü 6 gün sonra çıkmış. Bildiğim kadarıyla Türkiye üzerinden seyahat eden ve pozitif çıkan 5. örnek oldu bu.

İşi başta pek de ciddiye almayan İspanya‚ Fransa ve Almanya´da vakalar 1000i geçti. Almanya 2 ölüm ile ilk kayıplarını verdi maalesef. İspanya ve Fransa´da bu sayı 30(ispanya 13‚ Fransa 11 yeni ölüm bugün güncellemelerle). İran 43‚ İtalya 97‚ G. Kore 3 yeni kayıp.
Toplam ölü sayısı 4.006
Abd 624 vaka. 23 ölüm(1 yeni bugün eklenen). Ama sırf NY eyaletinde 100´ü geçmiş vaka sayısı.
İsrail tüm girişlere karantina uygulayacak.
İspanya‚ Bulgaristan(zaten influenza yüzünden tatildi)‚ Romanya okulları tatil etti.
Limassol ve Nicosia´da iki vaka ile ilk vakalar görülmüş.

-

Özetlersek‚ yayılma hızı yüksek. Endişe verici konu bu.
Yaşlı veya kritik sağlık sorunu bulunan hastaları çok ciddi etkiliyor.
Bir çok ülke reaksiyon vermekte geç kalıyor. Gördüğüm kadarıyla bir hafta evvel 1 2 vaka görülen yerler hızla çift hanelere ulaşmış.
Tedavi oranı yüksek. Yayılma hızının önüne geçmekte avrupa ülkeleri başarısız şu anda. Abd ise test yapma konusunda başarısız kalmış‚ eleştiriliyor. Bazı valiler sorumlu oldukları eyaletlerde alarm durumuna geçirmiş.

Bu konu artık Çin ve İranın sorunu değil. Avrupa ve Abdnin sorunu olduğuna göre‚ daha çok haber‚ daha çok ciddiyet‚ daha çok "film" görürüz(ileride). Malum‚ oralar kötü şeyler olduğunda bazen dünyadan kabul edilmiyor Türkiye´nin batısında...

Türkiye´ye gelirsek...

2000 üzerinde test yapılmış. Tüm sonuçlar negatif.
Bunun dışında aktif olarak "test" yapılmıyor benim bildiğim ve gördüğüm kadarıyla. Şüpheli durumlarda şartlar uygun ise test uygulanıyor diye düşünüyorum.

Önlem anlamında yapılacak şeylere dair;

- kişisel temizlik çok önemli
- kişisel koruma mesafesi bırakmak çok önemli
- kalabalık ortamlardan uzak durmak çok önemli

Bu üç konu salgın ile mücadelenin temel taşı olarak önemle vurgulanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü´ne göre "pandemic" durumu çok ciddi bir ihtimal ancak bu statü oluşursa‚ bunun tarihteki ilk kontrol edilebilir bir pandemic olacağı ifade ediliyor. Küresel olarak 100 ülkenin üzerinde rapor edilen durum var.

http://www.worldometers.info/coronavirus/

[alıntı yap]

TR-CaPTaiN - 10.03.2020 01:40

Ayrı başlık olması güzel olmuş. Konu gerçekten tüm dünyayı esir aldı. Gerek sağlık gerek ekonomi açısından çok yıpratıcı bir noktaya geldi. Özellikle İtalya´ya çok hızlı bir şekilde darbe vurdu. Yanlış okumadıysam en son 400 küsür ölü vardı. İtalya turizmine‚ dolayısıyla ekonomisine feci olumsuz etkileri olacak.

Ülkemizde gerçekten yoksa bence büyük başarı. Çünkü çevremizde tamamen var. Suriye´de yok gibi gözüküyor ama muhtemelen orada coronayla ilgilenen olmadığı için yok gözüküyordur. Coronadan daha büyük sorun var nihayetinde.

El yıkamak‚ insanlarla elle temasa girmemek kolay da kalabalığa girmemek zor olay bence. Çünkü nihayetinde insanlar markete gitmek zorunda‚ bankaya gitmek zorunda‚ devlet dairelerinde işlemlerini halletmek zorunda‚ çoğu kişi toplu taşıma kullanmak zorunda. Bir de kağıttan falan da geçtiği söyleniyor. En çok insanlarda elden ele yayılan şey para. Buna engel olmak imkansız eğer gerçekten kağıttan geçiyorsa.

Portekiz Cumhurbaşkanının karantinada olduğu‚ İtalya Kara kuvvetleri komutanının karantinada olduğu yazılıyor. Keza İran´da devrim muhafızları Tahran komutanı aynı şekilde.

Çıkış noktası olarak Wuhan´daki deniz mahsülleri satan pazar gösteriliyor. Ancak bu pazar yeni mi kuruldu da birden böyle bir virüs patlak verdi ?

[alıntı yap]

HuseyinAkçay - 10.03.2020 03:05

Ben önceleri pek ciddiye almıyordum ama artık italya da olanları görünce yanıldığımı anladım. Komşu italya da durum bu kadar ciddiyse fransa da da aynı kötü senaryo´nun yaşanmaması için sebep yoktur. Kalabalık bir şirkette çalışıyorum‚ artık ben de yarından itibaren tokalaşmayı bırakıyorum (fransa da 1500´e yakın vaka var‚ yaşadığım bölgede az olsada). Kendimizi düşünmesek bile etrafımızdakı yaşlıları düşünmek lazım.

Bu arada neden millete maske dağıtmıyorlar anlamıyorum‚ çok mu zor ve maliyetli üretimi aceba ?

[alıntı yap]

DruZod - 10.03.2020 07:08

Konu çok iyi olmuş‚ takipteyim.

Ben de New York´ta yaşıyorum ve yakından takip ediyorum gelişmeleri. Çalıştığım şirkete yakın bir lokasyonda bir vaka görüldü. Bölgedeki devlet kurumları ve okulları tatil ettiler. Özel kurumlar çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda küçücük el antiseptik şişeleri bile maliyetlerinin 4-5 katına satılıyor. Çoğu yerde raflarda kalmamış bile. Tedarikçilere verilen siparişler 7-8 ay sonra gelecek şekilde sıraya alınıyormuş. Tuvalet kağıtları‚ antiseptik ıslak mendiller ve el antiseptikleri kapış kapış gidiyor‚ o da bulunabilirlerse tabii.

Türkiye´de ve diğer temiz ülkelerde ortaya çıkmaması bence tedbirlerden daha çok şans meselesi. Sonuçta yapılan tek tetkik havaalanında yurtdışından gelen kişilere vücut ısısı taraması. Ama virüsün kuluçka süresine (2 hafta) bakılırsa tarama sırasında kendini belli etmeyecek özelliklere sahip. Taramadan sonraki 2 haftada da gayet ortaya çıkabilir.

Her gün gazeteleri ve haber sitelerini düzenli olarak takip eder olduk artık ne kadar yakınımıza gelmiş acaba diye. Çok kötü geliyor bu sefer‚ önü alınamazsa fena şeyler olacak. Amerika Ordusu Sağlık Departmanı aşı geliştirildiğini ve bir kaç ay boyunca fareler üzerinde deneyler yapıldıktan sonra insanlara geçilebileceğini bildirmiş. Umuyoruz ki çok geç olmadan bir çözüm bulunur.

[alıntı yap]

DruZod - 10.03.2020 07:10

Mesajı Gönderen: TR-CaPTaiN:cLink:1739637
Ayrı başlık olması güzel olmuş. Konu gerçekten tüm dünyayı esir aldı. Gerek sağlık gerek ekonomi açısından çok yıpratıcı bir noktaya geldi. Özellikle İtalya´ya çok hızlı bir şekilde darbe vurdu. Yanlış okumadıysam en son 400 küsür ölü vardı. İtalya turizmine‚ dolayısıyla ekonomisine feci olumsuz etkileri olacak.

Ülkemizde gerçekten yoksa bence büyük başarı. Çünkü çevremizde tamamen var. Suriye´de yok gibi gözüküyor ama muhtemelen orada coronayla ilgilenen olmadığı için yok gözüküyordur. Coronadan daha büyük sorun var nihayetinde.

El yıkamak‚ insanlarla elle temasa girmemek kolay da kalabalığa girmemek zor olay bence. Çünkü nihayetinde insanlar markete gitmek zorunda‚ bankaya gitmek zorunda‚ devlet dairelerinde işlemlerini halletmek zorunda‚ çoğu kişi toplu taşıma kullanmak zorunda. Bir de kağıttan falan da geçtiği söyleniyor. En çok insanlarda elden ele yayılan şey para. Buna engel olmak imkansız eğer gerçekten kağıttan geçiyorsa.

Portekiz Cumhurbaşkanının karantinada olduğu‚ İtalya Kara kuvvetleri komutanının karantinada olduğu yazılıyor. Keza İran´da devrim muhafızları Tahran komutanı aynı şekilde.

Çıkış noktası olarak Wuhan´daki deniz mahsülleri satan pazar gösteriliyor. Ancak bu pazar yeni mi kuruldu da birden böyle bir virüs patlak verdi ?

Wuhan´daki pazarda bulunan bir deniz ürününü yiyen kişilerde çıkmış ilk olarak... Yani anladığım kadarıyla o deniz ürünü denizden çıkarılıp oraya getirilene kadar böyle bir virüs insanlara bulaşmamıştı hiç. Dolayısıyla pazar yerinin ne zaman kurulup kurulmadığıyla değil o ürünün oraya getirilip getirilmediğiyle alakası var bu olayın...

Mesaj DruZod tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

fener_forever - 10.03.2020 09:06

Peki Amerika´nın en "nefret" ettiği ilk 2 ülke olan Çin ve İran´da arka arkaya görülmesi tesadüf mü?

[alıntı yap]

xxxFB1907xxx - 10.03.2020 09:32

Almanya Hastanelerinde yetirince Hijenik malzeme yok.Dün NRW eyaletin saglik Bakani bu durumun cok aci verici oldugunu söyledi‚buda Cine ne kadar bagli oldugumuzu gösterir.

[alıntı yap]

The Reason - 10.03.2020 09:56

bu iş acayip bir hal aldı ve giderek kontrolden çıkıyor.

Açgözlü‚ doymak bilmeyen paragöz THY rezilliğiyle uğrasıyorum.

Mesaj The Reason tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

ugur.FB - 10.03.2020 10:55

Korona virüs daha çıkmadan 15 gün kadar önce bilim adamları dünyanın ekseninde bir asteroit tespit ediyorlar. Bu kadar zamandır dünyanın yörüngesinde olmayan bu asteroit nasıl oldu da birden dünyanın yörüngesine girdi sizce ? 2019 Ekim ayında Çin´e düşen kuyruklu yıldız parçası var virüsüm bu kuyruklu yıldız vasıtasıyla dünyaya gönderilebileceğinden bahsediyorlar. Bunlar tesadüf olamaz. İnternette Scott Waring´in yazılarını okuyun‚ 2020 CD3 ün uzaylıların gözlem uydusu olduğunu dile getiriyor. Yine ingiliz Astrobiyolog Chandra Wickramasinghe de aynı şeylerden bahsediyor yazılarında. Yorum sizlerin

[alıntı yap]

Bruce Wayne - 10.03.2020 13:09

Mesajı Gönderen: fener_forever:cLink:1739644
Peki Amerika´nın en "nefret" ettiği ilk 2 ülke olan Çin ve İran´da arka arkaya görülmesi tesadüf mü?

İran´dan önce Tayland‚ Güney Kore gibi Asya ülkelerinde görüldü.

[alıntı yap]

1 / 338