Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Coronavirus / Covid19
324 / 338
  Deatus - 25.06.2020 11:29


Mesajı Gönderen: unifb1986:cLink:1745882


günlük vaka sayıları böyle devam ettikçe ölüm sayıları da düşmeyecek maalesef korkarım ki bu rakamlarda da kalmayacak olumsuz anlamda

basit bir hesapla son açıklanan veriler ölçeğinde bakalım 1.500 yeni vaka

bunun en iyi ihtimalle %2 sini alalım(ölüm oranı) bu veri ışığında 30 yeni kişiyi

kaybettik aslında sadece zamanı bekliyoruzevet malesef öyle..
korkum şu ki; bu gidişat sonbahara hatta yılsonuna kadar giderse...
%2 diye diye binlerce insan hayatı gider

[alıntı yap]

  Isis - 25.06.2020 11:36

Bu başlığı açtığımız ilk dönemde istatistikleri paylaşıyorduk. Sonra duruma adapte olduk. Tedbirlerle birlikte kontrollü bir döneme geçildi. İstatistikler ya iyileşti ya da durağan hale geldi.

Şimdi bu yaz‚ normalleşme uygulamaları sonrası tekrar artar mı artmaz mı bilemiyoruz.
Türkiye´den bahsetmiyorum sadece.

Bugün itibariyle;

9‚543‚157 küresel vaka var. 10 milyon olması an meselesi diğer bir deyişle.
Bunun biten vakalar üzerinde %9´u vefat ediyor şu anda. Bu oran lerden geldi. İtalya‚ Çin‚ İspanya gibi ülkeler kontrol altına almaya başladıklarından itibaren oran düştü. Türkiye´de hiç bu seviyelere gelmedi durum.
Bunun çeşitli sebepleri var‚ konuşulabilir. Rakamların da doğruluğu ülkemizdeki idarenin yaklaşımı yüzünden şüpheli görülüyor ama sonuçta İtalya seviyesine ulaşmadık hiç bir zaman (tabi Mart öncesinde vefatları sınıflarken hatta hala sınıflarken ´covid 19´ diye kriterleri belirlenmiş bir sınıflama uygulanmıyor; bu konuyu yazmıştık öncedne buraya. Güncel durumu bilemiyorum ama normalleşme uygulanırken de böyle kabul gören bir kriter uygulanmıyor desek abartmış olmayız.) Ancak son 3 aylık tecrübede İtalya seviyesine ulaşmamış bir çok ülke daha olduğu görülüyor. Örneğin Bulgaristan´da düşük ancak test konusunda da çok zayıf bir ülke Bulgaristan. 15 Temmuz´a kadar olağanüstü hali uzattılar DSÖ´nun Bulgaristan´ı uyarması neticesinde...

3‚870‚218

bu rakam aktif vaka sayısı. Yani toplam vakanın üçte biri aktif vaka kabaca.
Bunun da %2´si kritik seviye
Kritik seviyedeki hastaların %60´ını falan kaybediyorlar (eğer yanlış hatırlamıyorsam).
Dolayısıyla 30-40 bin arasında bir hasta kaybı bekleniyor denilebilir mevcut rakamlar üzerinden.


Buradaki esas soru şu:
https://www.worldometers.info/coronavirus/
bu sayfadaki total cases kısmındaki daily graph´a logaritmik bakarsanız‚

yayılma hızındaki azalmayı net görürsünüz.

Normalleşme sonrası bu azalmanın yönünün yukarı kırılıp kırılmayacağı işte esas soru şu anda.

Dünya Sağlık Örgütü ara ara ülkeleri uyarıyor fazla salmayın diye...

Öte yandan Brezilya gibi ülkelerde virüs yardırırken‚ ABD´d o kadar gösteriye karşın anlamlı bir farklılaşma olmadı(aynı ivme devam ediyor şimdilik).

İlginç bir konu.

Hindistn ve PAkistan´da Şubat-Mart dönemidne tık yoktu‚ hatırlarsanız...

Mayıs sonrası Haziranla beraber coştular. Hatta Pakistan´daki yetkililer şu anda tepe noktasındayız diye düşündüklerini söylüyorlar.

İlginç çünkü aslında Çin´le uçuşları diğr ülkeler gibi bitirmeyen bir ülkeydi Pakistan ama Mart-Nisan gibi bir çok virüsün yayılma odak noktası ülkesi dönemini yaşayan ülkenin yaşadığını bu dönemde yaşamadı Pakistan.


Bugün yaşıyor...


[alıntı yap]

  snow - 25.06.2020 12:36

şu an görünen‚ diğer ülkeler gibi 300-400´e düşmeyecek rakamlar.
1000 civarı kalsa bile iyidir ancak artacak bence. .
hastaneler dolup taşmadıkça bir önlem alınacağını sanmıyorum.

umarım yanılırım‚ maske yasağı etkili olur

en kısa zamanda‚ kendi kendine yok olup gider inşallah.

Mesaj snow tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

  Deatus - 29.06.2020 01:00


ABDnin New Mexico eyaletinde el dezenfektanı içen 3 kişinin metanol zehirlenmesi sonucu öldüğü‚ 3 kişinin ise yoğun bakımda tedavilerinin sürdüğü bildirildi. Eyaletin sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada‚ dezenfektan içen bir kişinin ise kalıcı olarak kör olduğu ifade edildi.cahillik her yerde var

[alıntı yap]

  Cole Phelps - 29.06.2020 04:07

İçerden aldığım bilgiye göre bazı testler adamda kovid olmasa bile kovid var diye gösteriyormuş.Tam tersi negatif verdiği durumlarda da adamın ciğerine kadar inmiş zatürre.Bu piyasadaki testlere de fazla güven yok.

[alıntı yap]

  FBuz 56 - 29.06.2020 17:57

Novi Pazar Yardım istiyor

Our city is experiencing a severe Covid-19 outbreak‚ the healthcare system can´t sustain it. Dear friends from all over the world‚ Novi Pazar needs help! The hospital does not have enough doctors‚ the healthcare system does not have the capacity nor personel to respond to all requests. People are constantly dying while waiting for help! Panic is also spreading..

[alıntı yap]

  Isis - 29.06.2020 18:03


Mesajı Gönderen: FBuz 56:cLink:1746054
Novi Pazar Yardım istiyor

Our city is experiencing a severe Covid-19 outbreak‚ the healthcare system can´t sustain it. Dear friends from all over the world‚ Novi Pazar needs help! The hospital does not have enough doctors‚ the healthcare system does not have the capacity nor personel to respond to all requests. People are constantly dying while waiting for help! Panic is also spreading..bu konuyla ilgilenecek insanlar bilyiorum onlara ileteceğim.

[alıntı yap]

  Semih - 29.06.2020 18:04

Chicago- northwestern üniversitesi hastanesinin beyin bölümü uzmanı dr.igor koralnik‚corvid hastalarında beyin hasarı bulgularına rastladıklarını ve bunun daha çok uzun süre hasta olup‚iyileşen kişilerde görüldüğünü ifade etti.

bu kişilerin konuşma zorlukları çektigi ve bir çok kelimeleri unuttukları da söyleniyor.

acaip bir mikropmuş!

[alıntı yap]

  Isis - 29.06.2020 18:06


Mesajı Gönderen: FBuz 56:cLink:1746054
Novi Pazar Yardım istiyor

Our city is experiencing a severe Covid-19 outbreak‚ the healthcare system can´t sustain it. Dear friends from all over the world‚ Novi Pazar needs help! The hospital does not have enough doctors‚ the healthcare system does not have the capacity nor personel to respond to all requests. People are constantly dying while waiting for help! Panic is also spreading..bununla ilgili yeni bilgi var mı resmi kaynaklardan veya haber?

çünkü yeni sancak´a falan yardım gönderildi.

[alıntı yap]

  Semih - 29.06.2020 18:21

maçlarda hakemlerin her düdük çalmalarında havaya binlerce damlacıklar yayılıyor.bunun hiç de saglıklı olmadığı biliniyor.bu yüzden yeni nesil elektronik düdükler piyasaya çıkmış durumda.bu düdükler üflemeyle degil‚parmak dokunmasıyla çalışıyor ve her çalışta hakemin kolundaki saat duruyor.saatin çalışması için oyunun düdükle başlaması şart.(new york times)

[alıntı yap]

324 / 338