Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Çocukluğunuzun şehirleri‚ tatları
1 / 4
  ElEmperador - 20.06.2020 23:37

Dilaver admin diğer başlıkta bu konuyu gündeme getirdi aklıma.
Geçmiş güzeldi.
Güzeldi be.
Çocukluklarımızın geçtiği anları şehirleri yad edelim dedim.
Benim doğumum Ankara‚
4.cadde. Köşede gazete bayii vardı‚ velet başıma her hafta sonu Zagor almaya giderdim. Annem‚ endişeyle beklerdi. Anneannem ve dedemin evi de uzak değildi.
karşı komşuları Remziye hanımın bahçe içinde evi vardı... Bahçe dışı her halde 30 kedisi vardı. Sadece birkaçı eve girme hakkına sahipti. Bu elemanlardan bazıları direkt tuvaleti kullanırdı.
Annemle dolmuşla giderken‚ dolmuş şoförü 4-8 derdi‚ bunu bilmek lazım‚ önce 4.cadde mi‚ sonra 8 mi demek isterdi... Sekiz çıkınca içimden küfrederdim...
Kızılay´a çıkmak vardı ama benim en çok Büyükelçilikler ve bayrakları ilgilendirirdi.Amcar büyüklelçiliğini özellikle severdim...
Yaa tatillerinde de‚ yat limanlarını dolaşırken hep bayraklara bakar‚ öğrenmek isterdim.
4. cadde ve Bahçelievler hep ilk hatıram olmuştur.
Sonra Cenevre...
Burada yine annem ‚ babam sayesinde çok güzel bir çocukluk geçirdim. Çok hatıram vardır ama‚ Demis Roussos ayrıdır. En son ayrılırken‚ arabada bu çalarken ‚ şehri çok seven annemin Good bye my love şarkısına eşlik etmesini unutamam. Karşıda‚ Cenevre fıskiyesi ışıklar altında...
O çocukluk sayesinde‚ en yakın arkadaşım İskoçyalı David sayesinde bağımzız İskoçyacı oldum bacak kadar boyumla
Cenevre´de çok popüler bir çocuktum.
İlk EMP‚ l´empereur ismi oradan çıkmıştır.
İlk küçük bir kız beni Cenevre´de öptü‚ sinemada.
Filmi hatırlamıyorum ama kız İnci idi.
Bir daha da öpmedi.
Sonra Meyrin semtine taşındık.
Orası da güzeldi‚ ama en enteresanı on yıllar sonra Buenos Aireste televizyon seyrederken birden karşıma ilk okulum Livron ve havuzunu gördüm..
Sonra büyüdük ve İstanbul...
Ama bu başka bir hikaye...

[alıntı yap]

Dilaver Gurdag - 20.06.2020 23:56

Zagor favorilerimdendi‚ Tombraks‚ Teksas‚ Tommiks‚ Mandrake okurduk.

O zamanlar öğretmenlerimiz‚ çevremizde görenler duyanlar kızardı.

Şimdi ara sıra çizgi roman yayınlayan sitelere bakarım nostalji yaparım okurum.

Dikkatimi çeken ilginç bir şey oldu. Okurken kınandığımız bu çizgi romanlar var ya.. Ne güzel bir Türkçe kullanırlarmış. Bir edebiyat kitabı kadar edebi değil ama düzgün‚ noktalama işaretleri yerinde...

kib‚ bye‚ slm naslsn‚ gibi saçmalayanlara da okutsak keşke...

Toprak sahalarda hafta sonu maçları‚ köfteciler o köfteler yok şimdi...

70-75´ler civarı okuldan gelir üstümü değişir 1 lira ile bakkala gider‚ çeyrek ekmek arasına (25 krş)‚ 75 kuruşluk tahin helvası aiır‚ yiyerek işe giderdim. O helvanın tadı yok şimdi. Hani o kaliteli helva markaları var ya onlarda da yok. Şimdi bile markalı helva almam‚ pazarlarda marketlerde markasız ya da köye giderken ilçede bu tarz bulur alırım eskisi kadar olmasa da benzer tadı buluyorum.

[alıntı yap]

Ritualist - 21.06.2020 13:00

Mesajı Gönderen: Dilaver Gurdag:cLink:1745625

Dikkatimi çeken ilginç bir şey oldu. Okurken kınandığımız bu çizgi romanlar var ya.. Ne güzel bir Türkçe kullanırlarmış. Bir edebiyat kitabı kadar edebi değil ama düzgün‚ noktalama işaretleri yerinde...

70-75´ler civarı okuldan gelir üstümü değişir 1 lira ile bakkala gider‚ çeyrek ekmek arasına (25 krş)‚ 75 kuruşluk tahin helvası aiır‚ yiyerek işe giderdim. O helvanın tadı yok şimdi. Hani o kaliteli helva markaları var ya onlarda da yok. Şimdi bile markalı helva almam‚ pazarlarda marketlerde markasız ya da köye giderken ilçede bu tarz bulur alırım eskisi kadar olmasa da benzer tadı buluyorum.

pehh..benimde aklıma bakkalda yaptırdığım salam kaşar yarımlar geldi..şimdi hiç bir şeyin tadı yok.plastik yiyoruz.

[alıntı yap]

Deatus - 21.06.2020 13:46

eski dönemlerle ilgili konuşulanları düşününce en büyük darbeyi bakkallar yemiş diyorum
eski bakkal kültürünün yerine her köşe başındaki bir market almış‚ geçen yılların en büyük değişim sembolü bu olsa gerek. sizler daha büyüksünüz gerçi ama ben kendi çocukluğumdaki bakkalları bile özlüyorum

[alıntı yap]

Armandez - 21.06.2020 14:44

Mesajı Gönderen: ElEmperador:cLink:1745623
Dilaver admin diğer başlıkta bu konuyu gündeme getirdi aklıma.
Geçmiş güzeldi.
Güzeldi be.
Çocukluklarımızın geçtiği anları şehirleri yad edelim dedim.
Benim doğumum Ankara‚
4.cadde. Köşede gazete bayii vardı‚ velet başıma her hafta sonu Zagor almaya giderdim. Annem‚ endişeyle beklerdi. Anneannem ve dedemin evi de uzak değildi.
karşı komşuları Remziye hanımın bahçe içinde evi vardı... Bahçe dışı her halde 30 kedisi vardı. Sadece birkaçı eve girme hakkına sahipti. Bu elemanlardan bazıları direkt tuvaleti kullanırdı.
Annemle dolmuşla giderken‚ dolmuş şoförü 4-8 derdi‚ bunu bilmek lazım‚ önce 4.cadde mi‚ sonra 8 mi demek isterdi... Sekiz çıkınca içimden küfrederdim...
Kızılay´a çıkmak vardı ama benim en çok Büyükelçilikler ve bayrakları ilgilendirirdi.Amcar büyüklelçiliğini özellikle severdim...
Yaa tatillerinde de‚ yat limanlarını dolaşırken hep bayraklara bakar‚ öğrenmek isterdim.
4. cadde ve Bahçelievler hep ilk hatıram olmuştur.
Sonra Cenevre...
Burada yine annem ‚ babam sayesinde çok güzel bir çocukluk geçirdim. Çok hatıram vardır ama‚ Demis Roussos ayrıdır. En son ayrılırken‚ arabada bu çalarken ‚ şehri çok seven annemin Good bye my love şarkısına eşlik etmesini unutamam. Karşıda‚ Cenevre fıskiyesi ışıklar altında...
O çocukluk sayesinde‚ en yakın arkadaşım İskoçyalı David sayesinde bağımzız İskoçyacı oldum bacak kadar boyumla
Cenevre´de çok popüler bir çocuktum.
İlk EMP‚ l´empereur ismi oradan çıkmıştır.
İlk küçük bir kız beni Cenevre´de öptü‚ sinemada.
Filmi hatırlamıyorum ama kız İnci idi.
Bir daha da öpmedi.
Sonra Meyrin semtine taşındık.
Orası da güzeldi‚ ama en enteresanı on yıllar sonra Buenos Aireste televizyon seyrederken birden karşıma ilk okulum Livron ve havuzunu gördüm..
Sonra büyüdük ve İstanbul...
Ama bu başka bir hikaye...

Aynı caddenin çocuklarıyız Eren. Cumhuriyet Lisesini bitirdim. Arı Sinemasına yakındı bizim ev.

[alıntı yap]

Armandez - 21.06.2020 14:48

Mesajı Gönderen: Dilaver Gurdag:cLink:1745625

Teksas ve Tommiks in hala ciltleri var bende. Bıkmam bazen hala okurum eşim şaşkınlıkla seyreder. Bir saat önce Immanuel Kant bir saat sonra Tommiks mi diye.

[alıntı yap]

noyan de souza - 21.06.2020 20:28

İlkokulda kantinde yarım ekmek arasına kaynamış yumurta koyarlardı
Halen tadı aklımda o zamanlar çok lezzetli gelirdi.

Yine ilkokul yıllarında ilçe takimimiz 3.ligde mücadele ederdi‚ stada gizlice girerdik. Maçta adamın biri kaynamış nohut satardı. Nohutun içinde kimyon falanda vardı.
Onu satan kişi ölünce kimyonlu kaynamış nohutta onunla onunla birlikte tarih oldu.

[alıntı yap]

muryet - 21.06.2020 22:06

Kışın şehirde yazın köyde geçerdi. Para pul yok o zamanlar‚ ayda yılda bir bozuk para verilirdi onunla da okul kantininden yarım simit alırdık‚ köyde de en çok 2 bisküvi arası lokumu severdik. çikolata falan hak getire nereden bulacaksın. oyunları da kendimiz icat ederdik‚sokakta ne varsa oyuncağımız da oydu. pazen patlak pörsük bir top‚ bazen tahta altına sabun sürüp dik bir yamaçtan kayardık. Dibine kadar yokluk vardı ama sanırım son mutlu çocuklardık.

[alıntı yap]

Dilaver Gurdag - 21.06.2020 22:17

Köyden‚ İstanbul Bayrampaşa semtine yerleştik‚ 70´de kolera salgını yaşadık‚ salgın sonrası semtin ismi Bayrampaşa oldu‚ 80ler ya da 90´larda ilçe oldu. İşçi semti olarak bilinirdi. Burası ahım şahım bir gelişme görmedi‚ normal gelişen şeyler oldu çoğu binalar yenilendi‚ oturduğumuz evlerden birinin yerine Sağmalcılar istasyonu yapıldı.

Şu kalsaydı bu olsaydı diyebileceğim fazla bir şey yok semte.

Sağmalcılar ceza evini bilir herkes‚ bir çok ünlüye ev sahipliği yapmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yıkıldı bir kaç yıl kararsız kalındı. Sonra toplu konut yapıldı ziyan edildi. Bir üniversite‚ sağlık kompleksi yapılabilirdi. Hatta anıt özelliği olan bir park haline bile getirilebilirdi.

[alıntı yap]

ElEmperador - 21.06.2020 23:21

Mesajı Gönderen: Armandez:cLink:1745637

Aynı caddenin çocuklarıyız Eren. Cumhuriyet Lisesini bitirdim. Arı Sinemasına yakındı bizim ev.

İlkokul 1.sınıf Bahçelievler ilkokulu...

[alıntı yap]

1 / 4