Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Çocukluğunuzun şehirleri‚ tatları
3 / 4
  ElEmperador - 25.06.2020 00:11

Mesajı Gönderen: Armandez:cLink:1745654

Ben ilkokulu 3 ayrı okulda okudum. Önce Sakalar-Ankara sonra Mehmet Zeki - Elazığ en sonra da III. Selim Üsküdar-İstanbul. Baba askeri doktor olunca dönbaba dön dolaştık istifa edene kadar. Sonra hep Ankara üniversite bittiği günün ertesi gün de İstanbul. O gün bu gün İstanbul Anadolu yakası.

Ben de 3 ilk okul:
Bahçelievler Ankara
Geisendorf Cenevre
Livron Cenevre.
Ama İsviçrede ilk okul 6 seneydi.
Babamın görev süresi ise bitmişti‚ ben 5. Sınıfı bitirmiştim yani mezun olamamıştım. Ne yapacağız derken‚ çok iyi talebeler için bir sınıf atlama imtihanı olduğunu öğrendik. Bir ay kala imtihana‚ babamla çalıştık yaz sıcağında. Neyse geçtik ve ilk okul mezunu diplomasını aldık...
Çok zorlanmıştım ama.

[alıntı yap]

HOMONGOLOS - 25.06.2020 11:23

Mesajı Gönderen: Dilaver Gurdag:cLink:1745647

Bisküvi arası lokum...

En kral tatlı...

En kral‚en meşhur tatlı..

Ve fakat ben hiç yemedim..Çevremde bu lezzeti söyleyen onca insan varken benim bundan bihaber olmam da ayrı mevzuu..

Çocukluğumda kapının önünden denize girerdik biz..Balkondan balık yakalardık..Balık dediğim de sümüklü diye tabir edilen kaya balıkları.. Şimdi fırtına kopuyor‚seller herşeyi alıp götürüyor ya‚ben çocukken deniz coştuğu zaman eve girmek için dalgaların geri çekilmesini beklerdik. O dalgalar cama vurduğunda hiç korkmazdık..Şimdi evleri su basacak diye ödümüz kopuyor.. Ev duruyor ama denizi doldurdular.. Eski tat tuz kalmadı haliyle..

[alıntı yap]

shark21 - 25.06.2020 20:05

Leblebi tozu yazan olmamış çok ayıp.

İlkokula giderken günlük harçlığım 1 simit parasıydı. Başka imkan olmadığından mı bilmem o simit o kadar lezzetli gelirdi ki azar azar ucundan ucundan yerdik ki hemen bitmesin.

Ha bide enflasyon denen şeyi öğrenmem çok küçük yaşıma denk gelmişti 84-85 falan. Apartmanın altında bir ön cephede birde yan cephede 2 bakkal vardı.

İkisinde de 2 farklı sakız satılırdı Birinde turbo sakızları öbüründe tipitip. Her akşam rahmetli peder geldiğinde bir sakız parası verir bende hangi sakızın sırası geldiyse o bakkala giderdim

Yanılmıyorsam 5 lira veya 50 kuruştu sakız. Yine bir akşam vakti ön cephedeki bakkala gittim sakızlar 10 lira oldu dedi. Okula falan gitmiyorum ama 10 liranın 5 liranın 2 katı olduğunu biliyorum. bayağı bi üzüldüm neyse bugün sıra bozulsun öbüründen alıyım dedim. Gittim orada da 10 lira olmuş sakız falan alamadım. eve gittim baba al bu 5 lirayı yarın 10 lira ver dedim. Niye dedi. 10 lira olmuş sakızlar dedim. Peder ulan çocukların sakızınada mı zam yaptı diye Özal´a klasik saydırmalarından birini yaptı.

sonra 20 lira çıkardı git kendine 2 tane al dedi. Wohooo ne sevinmiştim. 1 günde ikisinden birden çiğneyebilecektim. tabi beylik bir günlüktü ertesi gün yine 1 sakız parası aldım. ama fiyat 2 katıydı

[alıntı yap]

dogrugil - 02.07.2020 11:39

Mesajı Gönderen: shark21:cLink:1745909
Leblebi tozu yazan olmamış çok ayıp.

İlkokula giderken günlük harçlığım 1 simit parasıydı. Başka imkan olmadığından mı bilmem o simit o kadar lezzetli gelirdi ki azar azar ucundan ucundan yerdik ki hemen bitmesin.

Ha bide enflasyon denen şeyi öğrenmem çok küçük yaşıma denk gelmişti 84-85 falan. Apartmanın altında bir ön cephede birde yan cephede 2 bakkal vardı.

İkisinde de 2 farklı sakız satılırdı Birinde turbo sakızları öbüründe tipitip. Her akşam rahmetli peder geldiğinde bir sakız parası verir bende hangi sakızın sırası geldiyse o bakkala giderdim

Yanılmıyorsam 5 lira veya 50 kuruştu sakız. Yine bir akşam vakti ön cephedeki bakkala gittim sakızlar 10 lira oldu dedi. Okula falan gitmiyorum ama 10 liranın 5 liranın 2 katı olduğunu biliyorum. bayağı bi üzüldüm neyse bugün sıra bozulsun öbüründen alıyım dedim. Gittim orada da 10 lira olmuş sakız falan alamadım. eve gittim baba al bu 5 lirayı yarın 10 lira ver dedim. Niye dedi. 10 lira olmuş sakızlar dedim. Peder ulan çocukların sakızınada mı zam yaptı diye Özal´a klasik saydırmalarından birini yaptı.

sonra 20 lira çıkardı git kendine 2 tane al dedi. Wohooo ne sevinmiştim. 1 günde ikisinden birden çiğneyebilecektim. tabi beylik bir günlüktü ertesi gün yine 1 sakız parası aldım. ama fiyat 2 katıydı

illaki farkında olarak yada olmayarak yani enflasyonu bilerek veya bilmeyerek yaşadık tattık. Seksenliyiz

Bizim döneme ait ekmek parası geçinmeyle ilgili biz ilkokula giderken ki söz ekmek aslanın ağzında idi

Sonra orta son lise gibi artık ekmek aslanın midesinde denilmeye başlanmıştı bilirsiniz 1992-1994 falan bu doksanlar sonuna doğru falan devam etti belki ikibinler başlarında da insanın içi elvermediği için mi desem kendini daha rahatlatmak için mi başka söz bulamadığı için mi ekmek midede lafı yürürlükte kaldı yıl 2020 oldu şimdi kimse birşey söylemiyor.

Ben doksanlar sonlarına doğru bi zaman belki 1997 bu aslan bu ekmeği yediyse elbet diye düşünmüştüm ve bence oldu o zamanlardayız.

[alıntı yap]

0ktay33 - 03.07.2020 09:44

Eskiden ekmek aslanın ağzında derlerdi..
Şimdi ise aslan da aç.

[alıntı yap]

Dilaver Gurdag - 03.07.2020 19:38

Mesajı Gönderen: Ankara_Fenerbahçe:cLink:1745649

Ben Zagor´u değil Çiko´yu‚ Tommiks´i deği Konyakçı´yı ve Doktoru‚ Swing´i değil Mister Blöf´ü ve Gamlı Baykuş´u‚ Tom Braks´ı değil Tonton ve Baron´u sevmişimdir hep. Ama Mister No´yu severdim çünkü o diğerleri gibi ön planda olmayı sevmezdi‚ iyi de içerdi.

Bende de aynı. Çelik Blek´in profesörü de var. Prof.‚ Dr.‚ ve Baron efsanedir. Redkit´in atı‚ Avarel Dalton ve Rintintin.

Hatta bu durum pek çok film ve dizi de geçerli. Başrol oyuncularından çok ikinci karakterleri sevmişimdir hep.

[alıntı yap]

Dilaver Gurdag - 03.07.2020 19:42

Mesajı Gönderen: noyan de souza:cLink:1745648
Telden‚ çamurdan ve tahtadan kendi oyuncak arabalarını yapan mühendis çocuklardık biz:)

Plastik tabancalara kılıf dikerdim terzi çıraklığı yapmıştım. Malzememiz de yakındaki sanayi bölgesinde çöplerden topladığımız suni deri parçalarıydı.

En çok özendiğim bilyeli arabaydı. Ama oynayamazdık. Top da oynayamazdık. Hemen bir yaşlı çıkar bizi kovardı sokaktan‚ sebep ya hasta vardır ya çocuk uyuyordur.

[alıntı yap]

Dilaver Gurdag - 03.07.2020 19:43

Mesajı Gönderen: 0ktay33:cLink:1746223
Eskiden ekmek aslanın ağzında derlerdi..
Şimdi ise aslan da aç.

Aslanı yiyen olmadı mı daha

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 03.07.2020 19:44

Mesajı Gönderen: Dilaver Gurdag:cLink:1746268

Bende de aynı. Çelik Blek´in profesörü de var. Prof.‚ Dr.‚ ve Baron efsanedir. Redkit´in atı‚ Avarel Dalton ve Rintintin.

Hatta bu durum pek çok film ve dizi de geçerli. Başrol oyuncularından çok ikinci karakterleri sevmişimdir hep.

[alıntı yap]

ElEmperador - 03.07.2020 20:07

Çocukluğumun favorisi Zagor hakkında kitap yazmış ilk ve tek kişi olarak sizleri protesto ediyorum
Çocukluğum çizgi romanlarla geçti.
Zagor baştaydı‚ sonra Fransızcalar Asterix‚ Spirou‚ Lucky Luke‚ Gaston...
Asterix sayesinde Fransız şehirlerinin latincesini öğrenmiştim.
Lugdunum mesela Lyon...
Massaia.
Marsilya...

[alıntı yap]

3 / 4