Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
çok pahalı !!
1 / 3
  O-12 - 03.08.2020 00:18

kimseye muhalefet amaçlı yazmıyorum ama bir gerçek varki‚
bu ülkede uygun fiyatlı diyebileceğimiz tek bir şey kalmadı artık.
sadece alım gücü sınırsız olanların rahat yaşadığı bir ülke olduk.
bugün marketten çıktım sadece 20 gün önce aldığım şeylerin aynılarını aldım son zamanlarda fişleri kontrol ediyorum. Tek tek yazmayacağım ama toplamda aynı ürünler için 30 tl daha fazla verdiğimi farkettim.

bunun gibi bir çok farklı ihtiyaç harcamalarında durum farklı değil.
3 yıl önce orta gelirli biri olarak premium olmayan bir aracı rahat alabiliyorken
şimdi aynı araç için 12 ay fazladan çalışmam gerek. Neden ? kim için ?

hiç mi durmayacak bu artışlar hiç mi geri gelmeyecek hiç mi birileri insafa gelmeyecek ?

Mesaj O-12 tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

Cold_Fire - 03.08.2020 00:30

Şu Corona sonrası 30 küsür bin kişi daha milyoner olmuş ülkemizde‚ bugün haberlerde okudum.

Orta direk diye bir şey kalmıyor artık ya fakirsin ya zengin. Gelir durmadan zenginlere akıyor.
Hazır parası olan son 2 senede dövizden‚ altından‚ borsadan epey para vurdu. Herşey çok pahalı aynen.

[alıntı yap]

unıcef - 05.08.2020 16:55

Tek adamlık sistemi böyle birsey yabancı yatırımcı yatırım yapmıyor korkuyor

Yatırımcı olarak sadece katarlılara kaldık

Sunuda belirteyim %5-10 kesimde deli para var paranın hepsi onlarda toplanmış vaziyette

[alıntı yap]

kingoftheland - 06.08.2020 21:27

Mesajı Gönderen: unıcef:cLink:1747260
Tek adamlık sistemi böyle birsey yabancı yatırımcı yatırım yapmıyor korkuyor

Yatırımcı olarak sadece katarlılara kaldık

Sunuda belirteyim %5-10 kesimde deli para var paranın hepsi onlarda toplanmış vaziyette

Suriyeliler diye topik actim
Simdi burayi da okuyunca durum Venezueladan beter yere gidiyor
Tek adamlik sisteminde
O tek adamin adamlari sahneyi dolduruyorlar
Acilen kuvvetlerin ayrilmasi lazim
Yazili görsel basini‚ yargiyi‚ polisi askeri elinde tutan siyaset olursa o ülkede ilerleme olmaz.

[alıntı yap]

Yolcum - 06.08.2020 22:39

Temmuz ayı başıydı sanırım‚ bir arkadaşım ev arıyordu ama elindeki 500 bin TL.´ye kafasına göre uygun ev bulamadı. Kredi faiz indirimi yüzünden ev fiyatları şişmişti.
Parası yetmeyince 100-200 bin gibi ilave bir rakamı da kredi çekip evi almayı hesaplıyordu. Kendine uygun bulduğu 1-2 evde‚ bu konut kredisi indirimleri yüzünden piyasaya göre şişirilmiş fiyatlıydı.
Uygun evi bulana kadar araştırayım‚ bu arada parayı da belki birkaç bin kar ederim diye o dönem altına çevirmiş. Bugün 100 bin TL. kar getirisi var. Sadece son 1 ayda durum böyle...

Son 1 haftadır‚ konut faizi indirimi bitecek‚ faizler yükselmeye başlayacak söylentileri çıkınca yüksek fiyat çekenlerden biri ev fiyatında indirime gitmiş‚ 700 bin dedikleri evi ‚ hala almayı düşünüyorsanız 620 bine veririm demişler. Şimdi ağzı kulaklarında dolaşıyor.
Fiyat indirimi de gelince‚ altından gelen karla birlikte o evi kredisiz alacak...

Parası olan‚ döviz ve altında tutan‚ son 1 ayda yüzü güldü ama sokak enflasyonu ve fiyatlar dediğiniz gibi gittikçe anormalleşiyor.

Özellikle memur‚ işçi‚ emekli maaşlarının alım gücü ‚ dolar ve altındaki bu fiyat artışlarından sonra gittikçe düşecek. Yandaş tabakanın tuzu kurudur onlara birşey olmaz.

Bakalım sonu nereye varacak bu işin.....

Mesaj Yolcum tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

İsmail Aktaş - 07.08.2020 00:48

Ülke içinde yaşayanlar için ufak bir pahalılanma olduğu doğrudur fakat Şakkadanak Stratejisi uygulansa öyle olmazdı. Şak bir 10 milyon‚ ardından bir 10 milyon daha‚ şak şak şak şak şak diye sesler gelmeli. Öyle yapmadıkları için pahalı.

[alıntı yap]

dogrugil - 11.08.2020 17:04

Mesajı Gönderen: O-12:cLink:1747215

kimseye muhalefet amaçlı yazmıyorum ama bir gerçek varki‚
bu ülkede uygun fiyatlı diyebileceğimiz tek bir şey kalmadı artık.
sadece alım gücü sınırsız olanların rahat yaşadığı bir ülke olduk.
bugün marketten çıktım sadece 20 gün önce aldığım şeylerin aynılarını aldım son zamanlarda fişleri kontrol ediyorum. Tek tek yazmayacağım ama toplamda aynı ürünler için 30 tl daha fazla verdiğimi farkettim.

bunun gibi bir çok farklı ihtiyaç harcamalarında durum farklı değil.
3 yıl önce orta gelirli biri olarak premium olmayan bir aracı rahat alabiliyorken
şimdi aynı araç için 12 ay fazladan çalışmam gerek. Neden ? kim için ?

hiç mi durmayacak bu artışlar hiç mi geri gelmeyecek hiç mi birileri insafa gelmeyecek ?

Mesaj O-12 tarafından düzenlenmiştir...

39 yaşındayım 40 a az kaldı dört beş yaşlarındayken kısmen işte belki yada çok anlamadığımızdan

ama yedi sekiz yaş ve sonrası her zaman herşeyde için zam ve pahalılık ülkemizde birinci sıradaydı. Bunun önüne geçici tedbirlerle anlık geçilmeye çalışılmıştır birkaç kere o kadar.

Sadece sanırım sadece kendimizden yola çıkarak çevremizi etkileyebilirlikle belki düzeliriz. Merak ediyorum şimdi çocukların yada büyüklerin ne kadarı para biriktirebiliyor yada o niyetteler.

Para biriktirme imkânı çoğu kişinin yoktur. Ama nasıl olsa öleceğiz diye sigara içmek gibi on lira yirmi lira nereye gitmiyor ki ne kazandırır bana diye o parayla iddaa oynamak gibi etkenler beş lirası olanın bir lirasını yirmi otuz lirası olanın (yani harcamalar yapılmış kalan) beş lirayı kumbaraya atma isteğinin önüne geçiyordur.

Eskiden kamu spotu adıyla değilde başka adla kısa tasarruf programları olurdu. Su elektrik ile yiyecek ile veya kıyafet gibi şeylerle ilgili Şimdi de var
Peki eskiden insan ne kadar o bilinçte duyarlılıktaydı şimdi ne kadar öyle uygulanabiliyor. İnsan yani vatandaş ister istemez kendisini yapabileceği tasarruf tedbiri içinde buluyordur. Zenginleride bu konuların içine katabiliriz de hadi katmayalım. Peki içinden çıkılmayacak olan nedir belki zaruri olmayan ihtiyaçlara zaruri muamelesi yapmak ve borcuna yeni borç eklemek

İnsanlar şu an bolluk içinde yaşadığını sanıyor özellikle bir kesim genç öyle. Ama son bolluklar bizim çocukluğumuz zamanındaydı herhalde.
Mesela tv seyretmek için sadece taksitle veya peşin cihaz alırdın birde anten. Tam bilmiyorum tv müzik seti gibi cihazların vergileri olurdu bir kereye mahsus muydu hatırlamıyorum. O kadar

Araban varsa yol kenarına park etmek inanmazsınız ama vallahi bedavaydı

Sağlığı yerinde olan zengindir ve borcuna borç katmayan da düne göre zenginleyebilir.

[alıntı yap]

kingoftheland - 13.08.2020 19:49

Damat ne diyor

Dolarla Maas almiyorsun
Dolar borcun yok

Normal vatandas olarak yurtdisina cikmiyorsun
Normal vatandas olarak Mercedes de almiyorsun

Hala sikayet ediyorsunuz kardisim

[alıntı yap]

Young Zoran - 14.08.2020 08:23

Mesajı Gönderen: Cold_Fire:cLink:1747216
Şu Corona sonrası 30 küsür bin kişi daha milyoner olmuş ülkemizde‚ bugün haberlerde okudum.

Orta direk diye bir şey kalmıyor artık ya fakirsin ya zengin. Gelir durmadan zenginlere akıyor.
Hazır parası olan son 2 senede dövizden‚ altından‚ borsadan epey para vurdu. Herşey çok pahalı aynen.

Aynen öyle.

Türkiye‚ Latin Amerika - Güneydoğu Asya karışımı bir ülkeye döndü. Para birimi Güneydoğu Asya ayarında‚ zengin-fakir uçurumu da Latin Amerika ayarında.

Ayrıca zengin-fakir arasında uçurumun artması ve orta direğin azalması demek suç oranlarının artması demektir.

[alıntı yap]

jackdave - 18.08.2020 13:39

Herşey günden güne zamlanıyor ‚ hayat pahalılığı artıyor.

Sorunlar azalmıyor ‚ sürekli artıyor.

Bir de bu konuların üstüne virüs geldi. Bu kış bence tarihi açıdan çok zor bir dönem olacak gibi geliyor. Hem virüs‚ hem de ekonomik durumlar ‚ ikisiyle beraber çok zorlu zamanlar gelecek diye endişeleniyorum.

[alıntı yap]

1 / 3