Antu.com Cep Forumları
Sayın Ziyaretçimiz foruma bağlanmak için tıklayınız
Serbest Kürsü
Türkiye´deki Son Gelişmeler
1852 / 1853
  yasinbaser - 07.12.2021 22:49

Mesajı Gönderen: shark21:cLink:1773415

Tüm meselemiz aslında burdan başlıyor.

Halkın istemediği şeyleri daha iyisini bildiği için verdi ama tabandan böyle bir talep gelmediği için rağbet görmedi‚ hala aynı şeyleri tartışıyoruz. 1 cm ilerleyemedik

Hocam tabandan talep gelmedi diyorsunuz da‚ bu topraklarda o taban ne zaman bir şeyler talep edebilmiş ya da talep edebilecek cesaret ve hikmeti kendinde bulmuş mu?

Bizde yenilikler‚ modernleşme hareketleri çoğu kişi tarafından Atatürk döneminde başlanıldı‚ yapıldı sanılır ama bunlar ta 2. Mahmut döneminde yeni kıvılcımlanmaya başlanmıştı; hatta öncesinde 3. Selim döneminde bazı yenilikler‚ düşünceler ortaya konmuştu. Tabi bunlar devletin o zamanki mevcut şartlardaki durumundan‚ zorunluluktan‚ Batı´nın üstünlüğünün kabulünden dolayı ortaya çıkmıştı ama bu hareketler tabandan değil direkt padişahtan‚ çevresindeki -az da olsa- devlet adamlarının isteğiyle oldu. Sonrası Tanzimat‚ Meşrutiyet dönemleri.. Bunlar ayan‚ paşa gibi saray üzerinde etkili kişilerden‚ o dönemlerde açılmış okullardan; tıbbiyeden‚ harbiyeden çıkan üst düzey devlet yetkilileri tarafından gerçekleştirilen düşünce hareketleri. Sonuçta bu modernleşme süreci de Cumhuriyeti doğurdu. Bu dönemde de yenilikler Atatürk gibi yüksek bir kişilik ve çevresi tarafından‚ kararlı ve keskin bir şekilde uygulanmaya başlandı. Bunlar‚ halk için halka rağmen; evrim şeklinde yani zamana yayarak yavaş yavaş değil devrim şeklinde oldu ama sonuçta oldu‚ şimdi eleştirilse de kötülense de toplum bu yenilikleri kanıksadı‚ sindirdi‚ bu konuda da bilinçlendi.
Biz de hiçbir zaman bunları talep edecek seviyede bir burjuva‚ işçi‚ köylü sınıfı da olmadı.

Sizler benden daha tecrübeli ve bilgilisinizdir bu konularda ama bu ülkede bir şeyler iyi anlamda değiştiyse‚ tabandan değil üstten gelen aydınlanmacı hareketler sayesinde oldu - tabi üsttekilerin hepsi aydınlanmacıydı demiyorum o dönemki zorunluluklar‚ çıkarlar da var-. Geçmişimize bakarsak bunlar da olmasa‚ yüzyıllardır biat kültürün esiri olmuş o halkın talebini beklesek şimdi eleştirdiğimiz durumdan daha kötü olabilirdik; Mısır‚ Suudi Arabistan misali..
Umarım bilinçli bir toplum olarak her medeni toplum gibi biz de üstten değil halkın talepleriyle bir şeylerin değişti ülke olmak umuduyla...
Saygılar.

Mesaj yasinbaser tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 07.12.2021 23:08

Bu başlık silindikten sonra ben açmıştım.

Başlığın kapatılmasını istiyorum çünkü bu yazan şahısları görmek istemiyorum.

Forumda böyle bir hakkımız var.

Kendileri açsınlar bir başlık‚ bu şahıslar benim başlığıma yazmasınlar

[alıntı yap]

Semih - 07.12.2021 23:27

benzine yine zam gelmiş‚ litresi 10 tl olmuş.daha da artar ‚diye düşünüyorum.

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 07.12.2021 23:30

ona buna ağır hakaret eden insanlar benzinin fiyatını yazsa ne olur yazmasa ne olur‚ hayatta en önemli şey saygıdır

Mesaj Ankara_Fenerbahçe tarafından düzenlenmiştir...

[alıntı yap]

ibrahim_fbL - 08.12.2021 00:42

Mesajı Gönderen: Semih:cLink:1773426
benzine yine zam gelmiş‚ litresi 10 tl olmuş.daha da artar ‚diye düşünüyorum.

Bu dünyada benzinden daha önemli şeyler vaar abi!
Kola da zamlanmış

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 08.12.2021 00:51

Başlık kilitlenip kapatılsın lütfen

[alıntı yap]

Semih - 08.12.2021 00:52

Mesajı Gönderen: ibrahim_fbL:cLink:1773428

Bu dünyada benzinden daha önemli şeyler vaar abi!
Kola da zamlanmış

zam görmeyen ne kaldı‚bilemiyorum renktaş.ülkemin insanları için üzülüyorum ama hala durumu inkar edenler var‚yaşamlarından mutlular‚o da garip bir durum.

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 08.12.2021 00:54

Bu ülkede ona buna hakaret edenler de var

[alıntı yap]

Ankara_Fenerbahçe - 08.12.2021 01:05

bu ülkede‚ saf rolüne yatıp ona buna "dominant‚ aktif" demeye cüret edenler var

[alıntı yap]

Semih - 08.12.2021 01:07

Dilaver Bey:

başlık sahibi konu kilitlensin diyor.lütfen gereken yapılsın‚yeni bir başlık açılsın.

[alıntı yap]

1852 / 1853