Olimpiyat Oyunları/ Türk Sporcuların Hazırlıkları
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız

Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.

forum.antu.com - Diğer Spor Forumları - Turk Spor Forumu - Olimpiyat Oyunları/ Türk Sporcuların Hazırlıkları

Paylaş 
Sayfa: 1....42.43.44.45.46.47.48.49.50.51.52.53.[54]
22.05.2018 00:39 Salı Konu Puanı: 0

ember

Evet ben de yaz ayları ve dünya şampiyonaları yaklaşırken millilerle ilgili genel bir derleme hazırlayayım istiyordum‚ ancak fırsat oldu. İddialı olabileceğimiz her spor hakkında yazacağım. Biraz uzun olacak ama çok az da olsa keyif alarak okuyan sporseverler olduğunu düşünüyorum.

Güreş:

Avrupa Şampiyonası geride kaldı‚ Tolginho renktaşın da bahsettiği gibi 5 altın 8 bronzla döndük Dağıstan´dan. Açıkçası erkeklerde‚ özellikle grekoromende başarısız bir turnuva geçirdiğimizi düşünüyorum. Asıl başarımız kadınlardaki 2 altın 3 bronz alarak gösterdiğimiz çok büyük
yükselişimizdi. Diğer birçok sporun aksine güreşte Avrupa Şampiyonası önemli bir ölçüt çünkü Rusya‚Türkiye‚ Azerbaycan‚ Belarus‚ Gürcistan ve Ermenistan gibi dünyanın en iyi güreş ülkeleri Avrupa Şampiyonasında yer alıyor. Ama kadınlarda altınlara ambargo koyan Japonya ve ABD olmadığı için kadınlardaki başarımızın dünya şampiyonası ve olimpiyatlara ne kadar yansıyacağını kestirmek güç.

Güreşte sporcu özelinde durumlar:

Soner Demirtaş (74 kg): Altını aldı bu şampiyonada. Ben Soner´i ve güreş tarzını çok beğeniyorum. Birçok güreşçimizin aksine güreşmeden maç kazanma huyu onda yok. Ama sikletinde sık sık madalya
alsa da bir türlü en tepeye çıkamadı. Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası 3.lüklerinin ardından üst üste 3. Avrupa Şampiyonluğu özgüvenini de artıracaktır. Olimpiyatlarda‚ daha önce 74 kg´da dağ gibi duran
İranlı Hassan Yazdani´nin kilo artırmış olması büyük şans Soner için. Kilosu tabii ki en zor kilolardan biri ama ben formunu artırmaya devam
eder ve özgüven kazanırsa olimpiyatlarda en azından final bekliyorum Soner´den.

Taha Akgül (125 kg): Taha için söylenecek çok bir şey yok. Açıkçası Türk sporcularında sık görülen olimpiyat altını sonrası spordan uzaklaşma ve başarısızlık onda da olur mu diye korkuyordum. Ama
geçen yıl Gürcüye yenilmesi bir bakıma iyi oldu ve onun tekrar hırslanmasını sağladı. Olimpiyatlarda yine en önemli altın umutlarımızdan. Kendisinin konuşmaları da 2020´ye odaklanmış olduğunu gösteriyor.

Metehan Başar (85 kg-grekoromen): Geçtiğimiz yıl dünya şampiyonu oldu ama izlerken de görmüştüm ki güreşmeden kazanayım diye düşünenlerden. Bu yıl da zaten ilk turda elendi Avrupa Şampiyonasında. Olimpiyatlar için çok düşük bir ihtimal veriyorum‚ zaten 26-27 yaşında‚ ama inşallah seviyesini artırır ve beni şaşırtır.

Rıza Kayaalp (130 kg-grekoromen): Rıza Avrupa´da 8. kez şampiyon olup Hamza Yerlikaya´yı yakaladı. Müthiş bir başarı‚ tek eksiği olimpiyatlar. Kübalı bu olimpiyata da katılacak şeklinde söylentiler var ama Rıza artık 38 yaşında olacak rakibini devirip altını alacak diye umuyorum.

Elif Jale Yeşilırmak (59 kg): Elif sakatlık sonrası aslında sürpriz de yaparak altını aldı‚ yaşı çok ilerledi ama ben Elif´ten hep bir olimpiyat madalyası bekledim‚ inşallah 2 sene daha üst düzey çalışıp başarır.

Yasemin Adar (75 kg): İddia ediyorum‚ Türkiye´deki sporcular içinde en kendini bilen‚ azimlilerinden birisi Yasemin. Çok çalışıyor ve başarıyor da. Olimpiyatta altın için en büyük aday şu an için. Evlenmesi beni korkuttu biraz ama o kadar hırslı ki diğer kadın sporcularımızda ne yazık ki gördüğümüz evlilik sonrası spordan uzaklaşma onda olmadı. Röportajlarında da belirttiği gibi en büyük hedefi olimpiyatlarda altın. İnşallah başaracak.

Olimpiyatlarda Madalya Umudu Olabilecek Genç Yıldızlarımız:
Serbest: Selahaddin Kılıçsallayan‚ Recep Topal
Grekoromen: Fatih Cengiz‚ Burhan Akbudak‚ Ekrem Öztürk(çok genç sayılmaz ama çıkışta)‚ Enes Başar
Kadınlar: Evin Demirhan‚ Bediha Gün‚ Buse Tosun‚

Güreşte en çok hoşuma giden ağır sikletlerin üçünde de favori olmamız. Çok zor ama olimpiyatlarda üç ağır siklette de altını alırsak gerçekten tarih yazmış oluruz. Güreş milli takımı son dönemde çok iyi yönetilen takımlarımızdan biri‚ ben onlara güveniyorum.

Mesaj ember tarafından düzenlenmiştir...

22.05.2018 01:13 Salı #478

ember

Bugün bir de tekvandoyu yazıp diğer sporları sonraya bırakacağım.

Tekvando uzun bir süredir lokomotif sporlarımızdan. Olimpiyatlara alınmasının ardından da hatırladığım kadarıyla her olimpiyat madalya geldi. Ama ben hep olimpiyatlarda seviyemizin altında kaldığımızı düşünürdüm. Son olimpiyatta da ancak 2 sporcuyla gidip 1 bronz alabilmiştik ki kesinlikle hakkımız o değildi.

Tekvandoyu erkekler ve kadınlar olarak ayrı ayrı değerlendireceğim. Her iki cinsiyette de 4´er kilo var. Kadınlarla başlayalım‚ çok daha pozitifiz bu tarafta.

KADINLAR

49 KG

Rukiye Yıldırım: Rukiye 46 kg´da Avrupa´da altını aldı bu yıl. En tecrübeli tekvandocularımızdan biri ama bir türlü en üst basamağa çıkamıyordu. Bu şampiyonluk beni çok sevindirdi. Şu an dünya sıralamasında 4. sırada ki bu sırasını korursa doğrudan olimpiyatlara gidecek. Orada da iyi çalışması ve sakin kalması halinde madalya ihtimalini yüksek görüyorum.

Zeliha Ağrıs: Zeliha geçen yıl 53 kiloda‚ 19 yaşında dünya şampiyonu olarak büyük sükse yaptı. Ama o günden beri dereceleri çok iyi değil. Şu an 49 kiloya düşmüş durumda. Uzun vadede Rukiye´den sonra bu kiloyu domine etmesi en büyük umudumuz ama bu olimpiyatlarda performansını çok artırmazsa Rukiye´yi geçmesi zor. Her siklete sadece bir sporcu gönderebileceğimiz için Zeliha olimpiyatlarda dışarıda kalabilir. Dünya şampiyonu oyuncuyu dışarıda bırakmak büyük bir lüks gerçekten.

57 KG

Hatice Kübra İlgün: Hatice geçen yıl dünya şampiyonası bu yıl da Avrupa Şampiyonasında ikincilik aldı ki şampiyonluğa da çok yakındı. Son dönemde oldukça formda. Dünya sıralamasında kilosunda 3. sırada ki bu sırayı koruması halinde doğrudan vize alacak olimpiyatlar için. Yine madalya şansı yüksek tekvandocularımızdan.

İrem Yaman: İrem de 1995´li genç bir yıldızımız. Daha önce aldığı dünya şampiyonluğu ve Avrupa şampiyonlukları (bu yıl da şampiyon oldu) ile çok başarılı bir sporcu. Ama bu şampiyonluklar 62 kg´de geldi ki bu kilo olimpiyatlarda yer almıyor. İrem olimpiyatları hedefleyerek bir ara 57 kg´ye indi ama bu turnuva yine 62 kg´deydi. 57 kg dünya sıralamasında 6. sırada. Olimpiyatlara gitmesi için Hatice´yi geçmesi gerekecek bu sıralamada. Her ikisi de madalya şansı çok yüksek isimler. Keşke ikisi de gidebilse ama ne yazık ki böyle kısıtlamalar var.

67 KG

Nur Tatar: Nur´u anlatmaya çok gerek yok‚ bu sene Avrupa´da ikinci olarak biraz üzdü ama nazardır diyelim. Evlenmesine rağmen o da çok yüksek motivasyona sahip ve inşallah üçüncü olimpiyat madalyası bu sefer altın olarak gelecek. Şu an dünya sıralamasında ikinci ve olimpiyatlara gitmesi kesin gibi.

+67 KG

Nafia Kuş: Nafia bir süredir beğenerek takip ettiğim bir tekvandocu. Ağır siklette çok önemli rakipleri var‚ Bianca Walkden gibi ama yenilmez değiller. Bu yıl daha fazla kilo olmasının da avantajıyla 73 kg´da Avrupa Şampiyonu oldu. Henüz 22 yaşında daha kendisini geliştirecek. Şu an dünya sıralamasında 6. sırada‚ yukarı doğru 1 adım daha atıp gitmeyi garantilemesini bekliyoruz önümüzdeki yıl. Gelişimine devam etmesi halinde olimpiyatlarda da madalya adayı olarak çıkacak tatamiye.

ERKEKLER

Erkeklerde Servet sonrası (Servet ara verdi tekvandoya‚ bizim için çok üzücü ama ailesine vakit ayırmak istedi) madalya adayı tekvandocu çıkarmakta çok zorlandık. Ama son dönemde alttan iyi isimler geliyor. Onlardan bahsedelim.

58 KG

Deniz Dağdelen: Deniz şu an için dünya çapında olmakta uzak ama büyüklerde yarışmaya yeni başladı‚ Avrupa Şampiyonasında üçüncülük aldı. Sıralamada gerilerde‚ ama performansını artırırsa eleme turnuvasıyla olimpiyatlara gidebilir. Açıkçası şu an gitmesi bile büyük bir başarı.

68 KG

Hakan Reçber: Benim en umutlu olduğum isimlerden. O da sıralamada gerilerde ama hızlı yükseliyor. Henüz 19 yaşında‚ gençlerde büyük başarıları var‚ bu sene de büyüklerde Avrupa ikinciliğini aldı ki şampiyonluk 1 puanla kaçtı. Büyük bir başarı bu yaşta. İnşallah kendisini geliştirerek olimpiyatlara gidecek ve madalya kovalayacak orada.

80 KG

Muhammed Emin Yıldız:
Bu yıl 74 kg´da Avrupa´da ikinci sırayı aldı. Ama 80 kiloya çıkıp olimpiyatlara gidebilmesi için büyük gelişme kaydetmesi gerekiyor.

+80 KG

Emre Kutalmış Ateşli: Henüz 18 yaşında dünya gençler şampiyonu. Üst seviyede başarılı olması için tecrübeye ihtiyacı var evet ama tekvandoda gençler de büyük sürprizler yapabiliyor‚ Emre´de de o yetenek var. Önümüzdeki büyük turnuvalarında yarışıp tecrübesini artırmasını ve olimpiyatlara en azından katılmasını umuyorum.

22.05.2018 01:17 Salı #479

ember

İlerleyen günlerde karate‚ atletizm‚ judo‚ boks‚ halter değerlendirmelerini de yapacağım. Onlar karate hariç daha kısa olacak tabii ki. Sonrasında da bir madalya tahmini başlatmak istiyorum. Buradaki ilgili arkadaşlarla her şampiyona öncesi ve sonrası güncelleriz.

23.05.2018 00:07 Çarşamba #480

ember

Karateye devam edelim. Karate de çok iddialı olduğumuz branşlardan ve ilk defa olimpiyatlarda yer alacak. Her cinsiyet için 3 siklet ve kata branşı olmak üzere toplam 8 altın madalya dağıtılacak.

KADINLAR

Kata

Kata kadınlar en az iddialı olduğumuz alanlardan ama Dilara Eltemur şu anda dünya sıralamasında 8. sırada. Henüz çok genç‚ kendisini geliştirmeye devam edip en azından kota almasını bekliyoruz.

55 KG

Normal standartlarda kadınlarda 50 kg ve 55 kg olmak üzere iki siklet var. Fakat ne yazık ki olimpiyatlarda bu ikisi birleştiriliyor. 50 kg´de Serap Özçelik dünya sıralamasının zirvesinde‚ geçtiğimiz haftalarda Avrupa Şampiyonluğunu da aldı. 55 kg´de Tuba Yakan 5. sırada. Eğer Serap bu sıralamasını korursa doğrudan gidecek olimpiyatlara ama bu yıldan itibaren üst kiloya çıkması gerektiğini düşünüyorum madalya için. Eğer kilo geçişini doğru yaparsa madalya almaması büyük hayal kırıklığı olur.

61 KG

61 Kiloda Merve Çoban dünyada 6. sırada. Ama üstünde iki Fransız olduğu için aslında kotada 5. sırada gibi düşünebiliriz. İlk 4´e girmesi halinde doğrudan kota alacak. Avrupa 3.lüğü var geçtiğimiz turnuvada. Ama olimpiyatlarda madalya için çok iyi hazırlanması ve vites artırması gerekiyor.

+61 KG

Burada Meltem Hocaoğlu‚ +68 Kg´da dünya sıralamasında 3. ama 2.yle çok yakınlar ve onu geçip kota alması işten bile değil. Ondan da tecrübesiyle önce kotayı alıp olimpiyatlarda da en azından bronz madalyayı koparmasını bekliyoruz.

ERKEKLER

Kata

Avrupa ikincimiz 23 yaşındaki Ali Sofuoğlu dünyada da 4. sırada ve üstünde iki Japon olduğu için 3. sırada diyebiliriz. Bu sırasını koruması dahi doğrudan kota almasına yetecek. Olimpiyatlarda da madalya kovalamasını bekleyeceğiz.

67 KG

Burada kilosunda dünya sıralaması lideri Avrupa şampiyonu 23 yaşındaki Burak Uygur olimpiyatlardaki en büyük altın madalya umutlarımızdan olacak.

75 KG

Bu kiloda dünya sıralamasında 7. sıradaki Erman Eltemur olimpiyatlara en yakın sporcumuz. Madalya içinse seviyesini artırması gerekecek.

+75 KG

Burada 84 kiloda dünya sıralamasında ikinci Uğur Aktaş ve +84 kiloda dünya sıralamasında beşinci olan Enes Erkan olimpiyat adaylarımız. Uğur´un şu anki sıralaması doğrudan olimpiyatlara gitmesi için yeterli. Enes aslında Türkiye tarihinin en önemli karatecilerinden fakat son yıllarda kariyerinde düşüş var‚ son Avrupa Şampiyonasına da katılmadı. Uğur Aktaş´ın handikapı ağır siklette kendisinden daha ağır kiloda yarışan isimlerle yarışacak olması. Onun da Serap gibi olimpiyatlar için kilo artırmasını bekliyorum 2019´dan sonra.

Henüz kotaların dağıtılmasına uzun bir süre var. Ama şu anki gidişatımız iyi yönde. Yukarıda saydığım isimlerin gelişimini sürdürmesini ve rahat şartlarda antrenman yapmasını‚ ama çok çok daha önemlisi mental olarak olimpiyatlara hazırlanmasını sağlayacak olan federasyon. Eğer bunu başarabilirlerse ben 8 kotanın en az 6´sını alacağımızı ve en azından 2 madalyayla Tokyo´dan döneceğimizi düşünüyorum karatede.

23.05.2018 01:20 Çarşamba #481

ember

Bu arada Enes Erkan´ın neden Avrupa Şampiyonasında olmadığını araştırdım‚ kendisi milletvekili aday adayı olmuş Sakarya´dan. Milletvekili adayı seçilememiş. Pek de üzülmedim açıkçası bırakmasına‚ genelde bu kafadaki sporcularımız bizi hep hayal kırıklığına uğrattı olimpiyatlara gitseler bile. Kafasında sporu bitirmiş sporcuların gitmesindense gençlerimizin kota için mücadele etmesini tercih ederim.

Paylaş 
Sayfa: 1....42.43.44.45.46.47.48.49.50.51.52.53.[54]