Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız


Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.


forum.antu.com - Fenerbahçe Forumları - Atatürk - Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)

Paylaş 
Sayfa: 1....5.6.7.8.9.10.[11].12.13.14.15.16.17....118
28.07.2007 10:55 Cumartesi Konu Puanı: 8,14

Sekoloji
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)


  
28.07.2007 10:56 Cumartesi #91

Sekoloji
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)
  
28.07.2007 11:21 Cumartesi #92

fb_hülya
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)

Teşekkürler çok güzel olmuş.ne mutlu türküm diyene!


  
28.07.2007 11:24 Cumartesi #93

fb_hülya
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)
  
28.07.2007 12:58 Cumartesi #94

Hatican
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)

ZÜBEYDE HANIMA MEKTUBU
1 Ağustos 1920


Muhterem valideciğim‚

İstanbul´dan ayrılışımdan beri sizlere ancak birkaç telgraftan başka bir şey yazamadım. Bu sebeple büyük merak içinde kaldığınızı tahmin ediyorum. Bilhassa‚ hakkımda ötekinden berikinden ve gerek gazetelerden işittiğiniz tamam olmayan haberler şüphesiz merakınızı artırmıştır. Şimdi vereceğim bilgilerle tahmin olacağınız için endişe duyacak hiçbir şey yoktur.

Biliyorsunuz ki İstanbul´da iken yabancı devletler‚ devleti ve ulusu fevkalade sıkıştırmakta ve millete hizmet edebilecek ne kadar adamımız varsa hepsini hapis ve tevkifle‚ bir kısmını da Malta´ya sürerek herkesi sıkıntıya sokmakta pek ileri gidiyorlardı. Bana nasılsa ilişmemişlerdi. Fakat 3. Ordu Müfettişi olarak Samsun´a ayak basar basmaz İngilizler benden şüphelendiler‚ Hükümete benim gidiş nedenimi sordular.

Nihayet İstanbul´a çağırılmamı istediler‚ bunda ısrar ettiler. Hükümette beni kandırarak İstanbul´a gelmemi ve İngilizlere teslim olmamı sağlamak istedi. Bunun derhal farkına vardım. Tabiatıyla kendi ayağımla gidip esir olmam doğru değildi. Padişahımıza gerçek durumu yazdım ve gelemeyeceğimi bildirdim. Zatı şahanede önce uygun buldu. Fakat daha sonra İngilizlerin baskısı artmıştı. Sonunda O´da İstanbul´a dönmemi emretti.

Bu suretle artık resmi görevimde kalmaya imkan görmediğim gibi askerliğimi sürdürdükçe de İngilizlerin ve hükümetin hakkımdaki ısrarına karşı duyulamayacaktı. Bir taraftan da bütün Anadolu halkı‚ tüm ulus‚ hakkımda büyük bir sevgi ve güven gösterdi‚ "seni bırakmayız" dediler. Gerçekte vatan ve milletimizi kurtarabilmek için tek çare‚ askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti tek vücut bir hale getirmekle doğacak kudret ve ulusal gücü kullanmaktan başka çare yoktu. Bende öyle yaptım. Elhamdülillah başarılı oluyorum. Pek yakında elle tutulur sonucu bütün dünya görecektir. Ben bu suretle hareket edince İngilizler derhal yalvarmaya başladı. Ve beni kazanmaya çalıştı. Ve bütün suçu bizim hükümete attılar. Gerçekten hükümette benimle uğraşmak istedi. Fakat gücü buna yetmedi ve yetemez.

1-Daha bir zaman bu şekilde Anadolu içinde çalışmakla her şey hallolacaktır. Yakında Millet Meclisi toplanacak ve meşru bir hükümet iktidara gelecektir. Bende ihtimal o zaman İstanbul´a geleceğim. Sıhhat ve afiyetteyim‚ katiyen hiç merak etmeyiniz.

2-Salih Bey (Salih Fansa) Fuat Beyden alacağını aldı mı? Bunu bilgi almak bakımından soruyorum. Yoksa her ne olursa olsun‚ elhamdülillah hiç önemi yoktur. Siz müsterih olunuz ve bir sıkıntınız olursa derhal bana bildiriniz.

3-Bu mektubu getirecek olan "...." size benim hakkımda istediğiniz kadar bilgi verecektir. Kendisiyle bana bazı elbiselerimi gönderiniz.

4-Hemşiremin sıhhati nasıldır. Eve herhangi bir taraftan saldırıda bulunuldu mu? Hala orada mısınız? Çocuklar ne yapıyor‚ büyüdüler mi?

5- Salih(Fansa) Beyle Madam inşallah sıhhat ve afiyettedirler. Ben kendilerini daima yad ediyorum. Madamın benim hakkımda bir rüyası vardı. Galiba o çıkacaktır. İnşallah yakında sevinç içinde görüşeceğiz.

6-Ben‚ birkaç güne kadar bir kongre için Sivas´a gideceğim. Tekrar Erzurum´a döneceğim. Tekrar ediyorum: Her işittiğinize önem vermeyiniz. Pekala bilirsiniz ki ben‚ yaptığımı bilirim. Netice görmeseydim başlamazdım.

Saygı ile ellerinizden‚ hemşiremin gözlerinden öperim.

M. Kemal  
28.07.2007 13:03 Cumartesi #95

Hatican
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)

SALİH BOZOK´A

Trablusgarp muharebesi sırasında Sofya dan yazdığı mektup


Urla tahaffuzhanesinden Rus vapurundan 4 Ekim 1911

"Bilirsin ki Trablusgarp meselesinin ortaya çıktığından beri oraya gitmek teşebbüsünden geri durulmadı. Bir defa Şam vapurunda üç gece kalındıktan sonra döndürüldük. Ondan sonra Mısır ve Tunus yolu ile gitmeye teşebbüs ettik.

Harbiye Nazırı‚ ümit kestiği için vazgeçirtildi. Bir defa Ömer Naci ve daha iki kişi ile Mısır üzerinden hedefe yürümek üzere (2 Ekim 1911) İstanbul´dan hareket olundu. Harbiye Nazırı da ister istemez muvafakat etti. Lüzum ve fayda görürsem bazı arkadaşları isteyeceğim. Şimdilik temin edilecek noktalar var. Benim nerede olduğumu duyurmayın. Daha bir müddet için validemi dahi haberdar etmeyin. Ara sıra benim tarafımdan İstanbul´dan mektup gönderin.

Eyüp Sabri sizi görecek. Ona ilmühaberlerim ve borçlarım hakkında malumat verdim. Ruşen ve Necati beylere gizlice söyleyin‚ ilmühaberlerimin Beşinci Kolordu idaresinde kalması ve maaş tahsisatımdan borçlarım ödenmekle beraber kalanın valideme verilmesi lazımdır. Bunu Harbiye Nazırı da yazacak‚ unutmazsa!

Senin vasıtanla valideme verilmek üzere Kerim Beye (Abdülkerim Paşa) kırk lira bıraktım.

Mısır´a vardıktan sonra sana malumat ve adres vereceğim. Sen de bana yazarsın. Şayet sen bir tarafa gidersen senin namına mektupları alacak ve açacak bir arkadaş tayin edersin.

Arkadaşlar ne alemdedir? Vatanı kurtarmak için şimdiye kadar olduğundan ziyade gayret ve fedakarlık elzemdir. Endülüs tarihinin son sayfalarını okuyunuz.

Faydalı sohbetlerinizde bulunamadığıma üzgünüm. Beni unutmayın. Alaydaki arkadaşlara çok selam. Beraber yaptığımız talim programını takipten çok güzel neticeler alınır. Yorulmasınlar‚ eski tembellikle hiçbir şey olmaz. Başka kağıdım yok‚ Nuri´ye ayrıca mektup yazamayacağım. İstersen bu mektubu aynen gönder veyahut bahisle bir mektup yaz ve o kıymetli kardeşimize de ki "Benim için hatırası kalp ve vicdanımdan bir an çıkamayan bir öz kardeş varsa Nuri´dir." Bu müzlim seferi onunla beraber yapmak isterdim. Allah nasip ederse mücadele sahasında birleşiriz. Eğer mukadderse ahirette kavuşuruz.

Salih‚ senin de gözlerinden öperim. Kalbinin vefasına vicdanının saffet ve nezaketine şükran borçluyum. İstanbul´da kalan kerim Bey´e mektup yazın. O zavallı oradaki mücadelede yalnız kaldı. Mektuplarınız ona kalp kuvveti verir. Allahaısmarladık.

M. Kemal  
28.07.2007 13:05 Cumartesi #96

Hatican
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)

KURTDERELİYE MEKTUBU
12 Kasım 1931 Salı


Kurtdereli Mehmet Pehlivan‚

Seni‚ cihanda büyük ün almış bir Türk pehlivanı tanıdım. Parlak muvaffakiyetlerinin sırrını şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim:

"Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürüm."

Ben‚ dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü‚ Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla‚ senden ve sözlerinden ne kadar çok memnun olduğunu anlarsın.

Gazi M. Kemal  
28.07.2007 13:34 Cumartesi #97

cubido1907
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)

süpersin hatican


  
28.07.2007 13:37 Cumartesi #98

Hatican
Mustafa Kemal Atatürk (Fotoğrafları‚Yazıları‚Videloarı)CURTİS LAFRANCE´YE MEKTUBU

On yaşındaki Amerikan çocuğu Curtis Lafrance´a 27 Ekim 1923 tarihinde yazmış olduğu mektup
Mr. Curtis Lafrance´a

Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza teşekkür ederim. Arzunuz veçhile bir adet fotoğrafımı leffen gönderiyorum. Amerikanın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem: Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazariyle bakmayıp kanaatlerini mutlaka ilmi ve esaslı tahkikata istinat ettirmeye bilhassa atf-ı ehemmiyet eylemelidir. Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni ederim.

Türkiye Reisicumhuru
Gazi Mustafa Kemal  
Paylaş 
Sayfa: 1....5.6.7.8.9.10.[11].12.13.14.15.16.17....118