Zeki Rıza Sporel
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız


Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.


forum.antu.com - Fenerbahçe Forumları - Fenerbahçeli Efsanevi Sporcular Forumu - Zeki Rıza Sporel

Paylaş 
Sayfa: [1]
18.06.2017 22:42 Pazar Konu Puanı: 0

kirlikarpuz
Zeki Rıza SporelForma İsmi: Zeki Rıza Sporel
Şube: Futbol
Mevki: Forvet
Doğum tarihi: 28 Şubat 1898
Doğum yeri: İstanbul‚ Türkiye
Ölüm tarihi: 3 Kasım 1969

Biyografi:

Fenerbahçe A takımına 17 yaşında girdi. Takımın formasını 19 yıl boyunca giydi. 352 maçta 470 gol attı. Millî takımın ilk golcüsüdür. Türkiye Millî Futbol Takımı formasını 16 kez giydi. 10 kez kaptanlık yaptı. 26 Ekim 1923´te Romanya ile oynanan ve 2-2 berabere sonuçlanan Türkiye millî takımının ilk maçında 2 gol attı. Millî takıma toplam 15 gol kazandırdı. Millî takımın Finlandiya´yı 4-2 yendiği maçta Türkiye´nin 4 golünü de atarak bu konudaki rekoru uzun süre elinde tuttu. Futbolu 1934´te bıraktı. Soyadı kanunu çıktıktan sonra‚ soyadı bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir. Tenis dalında Türkiye´yi temsil etti. Yöneticilik yaptı. Türkiye Su Sporları Federasyonu ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlıklarında (1955-1957) bulundu. Ayrıca Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabette Galatasaray ağlarına tam 33 gol atarak kırılması çok güç bir rekora imza atmıştır. Kardeşleri ünlü futbolcular Hasan Kamil Sporel ve Arif Sporel. 1921 yılında Galatasaray´ın yurt dışı turunda Galatasaray forması ile mücadele etmiş‚ Werder Bremen‚ FC Köln‚ FC Saarbrücken ve FC Lausanne Sport maçlarında goller atmıştır.kaynak: wikipedia.

Tribünler ZEKİ RIZA SPOREL sahaya çıktığında bu dörtlüğü söylerdi;

saha-yi futbolda vardır bir zeki
olmaya zir-u cihanda örneği !..
yıldı golkipler şutundan her zaman !..
namı tuttu car-u aktar-u cihan !..

İlginç koskoca antuda en büyük Fenerbahçe efsanesinin konusu yok. Bana kısmet oldu

Mesaj kirlikarpuz tarafından düzenlenmiştir...


  
23.09.2017 11:33 Cumartesi #1

sorhan
Zeki Rıza Sporel

14 Kasım 1916´da zamanın İttihat ve Terakki Partisi Başkanı Talat Paşa partinin futbol takımını kurdu: Altınordu. Niyeti futbolu domine edecek güçlü ve yenilmez bir takım yaratmaktı. İktidarın gücüyle Fenerbahçe´den 6 oyuncuyu transfer ettiler.

Kadronun adamakıllı zayıflaması karşısında takımı çalıştıran Elkatipzâde Mustafa Bey kolları sıvadı. Bugünkü gibi öyle transfer koşulları yok. Zaten para da yok... Sokak sokak gezip yetenekli gençleri aramaya çıktı. Zeki Rıza´yı bildiğiniz mahallede top oynarken buldu‚ kadroya aldı.

17 Kasım´da Zeki Rıza´nın çıktığı ilk maçta gazeteci Burhan Felek‚ kadroların fotoğraf çekimi sırasında Zeki Rıza´yı "çoluk çocuk" olarak görüp kareden çıkmasını istedi. Zeki Rıza´nın fotoğrafı çekilmedi.

Zeki Rıza‚ ilk maçında 4 gol attı! 1920´li yılların başında işgal kuvvetlerinin takımlarına karşı alınan galibiyetlerde‚ kazanılan kupalarda takımı sırtladı.

Maç başına gol ortalam 1.33´tür. Yani gol atmadığı maç yoktur.

Siyaset eliyle futbola müdahele edilmesine verilmiş en iyi yanıttır Zeki Rıza. Ruhu şâd olsun.


  
24.09.2017 12:07 Pazar #2

İsmail Aktaş
Zeki Rıza Sporel

Bizim muhtemelen ilk efsanemizdir. Belki de Lefter´den daha büyük bir efsanedir‚ hakkındaki bilgilere bakılınca bu düşünülebiliyor. Hangisinin daha efsane olduğunun bir önemi de yok tabii‚ ikisi de çok büyük Fenerbahçe Efsaneleri´dir.
Umarım son dönemlerde Lefter´e gösterilen ilgi ve saygı‚ zamanında kendisine de gösterilmiştir (muhtemelen gösterilmiştir). Son dönemlerde Lefter´in ismi ön plana çıkarılırken Zeki Rıza Sporel´in ismi de ön plana çıkarılsaydı çok güzel olurdu‚ farklı çevrelerdeki insanların da ilgisini ve beğenisini kazanırdık. Hala hiçbir şey için geç kalınmış değil‚ mazide bir tarih yatıyor.


  
Paylaş 
Sayfa: [1]