İgnace Molnar
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız


Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.


forum.antu.com - Fenerbahçe Forumları - Can Bartu Fenerbahçeli Efsanevi Sporcular Forumu - İgnace Molnar

Paylaş 
Sayfa: [1]
26.01.2019 04:49 Cumartesi Konu Puanı: 0

Mehmet_Ozen
İgnace Molnar

3 şampiyonluk ile Fenerbahçe´nin en çok şampiyon olan hocasıdır (1947-48‚ 1958-59‚ 1967-68). Ayrıca futboldaki tek uluslararası kupayı kaldıran kadronun hocasıdır (Balkan kupası‚1967-68). (not:Wikipedia´ya göre İstanbul liginde 1947 ve 1948 yıllarında üst üste şampiyon olmuşuz. Ayrıca 1958 yılında bir İstanbul ligi şampiyonluğu var. Bu sezonlarda da hoca olarak Molnar mı vardı emin değilim)

1947 yılında başkan Şükrü Saraçoğlu sayesinde takımın başına geçmiş. O dönem dünyada Puşkas´lı Macaristan futbol takımı fırtınası vardı. Kendilerine has bir oyun anlayışı ile WM denilen bir taktik ile oynayan İngilizleri dağıtmışlardı. Ben Molnar´ın bu oyun anlayışını bizde uyguladığını düşünüyorum. Bu konunun incelenmesi gerekir. Eğer haklıysam Türkiye´ye modern futbolu getiren ilk kişi diyebiliriz.

1947 yılında kendisi ile beraber Lefter de takıma dahil edilmiş ve bu sezon tek beraberlik ile şampiyonluğu ilan etmişiz. Bu başarı üzerine Türk milli takımının başına geçmiş ve 1948 Londra olimpiyatlarında takımı çalıştırmıştır. Bu turnuvada Fenerbahçe´den 9 oyuncusu bulunan Milli takım‚ İlk maçta Çin´i 4-0 geçmiş‚ ancak ikinci maçta Yugoslavya´ya 3-1 yenilerek elenmişiz (Çin maçı Lefter´in ilk milli maçı ve bir golü var). Milli takımın başında iken federasyon ile yaşadığı problem yüzünden Türkiye´den ayrılmış (bu federasyon o zaman da bize zararmış). 16 aylık Fenerbahçe kariyerinde 44 galibiyet‚ 7 malubiyet ve 5 beraberliği mevcut.

1958 yılında ikinci gelişinde takımın forvet hattı Lefter-Can Bartu ikilisi. Bu yıl profesyonel futbol ligi kuruluyor ve ilk şampiyon oluyoruz. Futbolu 1959 yılından başlatanlar için ise Molnar Türkiye´nin ilk yabancı hocası oluyor. Ertesi sezon bitmeden takımdan ayrılmış. Sebebini bulamadım. Bu süreçte 57 maçta 47 galibiyet‚ 9 beraberlik ve sadece bir malubiyetimiz mevcut.

Takıma üçüncü gelişi ise 1967 yılında. Bu sezon unutulmaz bir sezon geçiriyoruz ve sezonu 5 kupa ile kapatıyoruz. İlk defa Türkiye kupasını kazanıyoruz. Tek avrupa kupamız olan Balkan kupasını kazanıyoruz. 68-69 sezonunun başında ise Hepimizin bildiği Manchester City zaferi geliyor. Ardından Cryuff´lu total futbol ile özdeşleşen Ajax ile eşleşiyoruz ve her iki maçta da 2-0 yenilerek elenmişiz. Ajax‚ bu sezon Şampiyon klüpler kupasında finalde Milan´a kaybediyor; ancak sonraki 4 sezonda 3 kez bu kupayı kazanıyor (turnuvanın en güçlü takımını çekme huyumuz o zaman da varmış). İstanbul´daki maçta Ajax otobüsü trafik kazasına karışmış. Cryuff´un taksi şöforu ile tartıştığı fotoğraflar var.

Ligdeki kötü gidiş nedeni ile 68-69 sezonunda takımdan ayrılmış. Anladığım kadarı ile o dönem Can Bartu başta birçok futbolcu ile arası bozuk. Veda yemeğine sadece 4 futbolcu katılmış.

En çok kupa kazanmış hocamız olduğunu düşünüyorum (tüm branşlar dahil).


  
04.11.2019 00:32 Pazartesi #1

Mehmet_Ozen
İgnace Molnar


Eylül 1946 da Filistine gitmekte olan HUNGARİA takımını İstanbulda 2 maç için angaje eden Fenerbahçe Kulübü‚ kafile başkanı Dr. FEDORun önerdiği antrenör İGNAS MOLNARı 30 Mart 1947 akşamı Galata rıhtımında karşıladı. 600 lira maaşla 3 aylık deney anlaşması imzalanan 40 yaşındaki Macar hoca‚ İtalya ve Çekoslovak milli takımlarında oynamış‚ Fransa‚ Hollanda‚ Belçika‚ Almanya ve İtalya da antrenörlük etmişti.

Molnar‚ bu ilk gelişinde‚ Temmuz 1948 e kadar 15 ay kaldı. Fenerbahçeye 1947 ve 1948 şampiyonluklarını kazındırdığı gibi‚ Türk futboluna da‚ ilk kez‚ modern bir sistem olan‚ WM i aşıladı ve kal-kındırdı. B.T.G.M.nün‚ 2 kat ücretle Fenerbahçe-den koparma girişimlerine‚ her defasında‚ Sarj-Lacivertli Kulübün onayını şart koşması üzerine; yine Fenerbahçenin onayı ile Londra Olimpiyatlarına hazırladığı Milli takım kafilesinden yakışıksız bir taktikle çıkarılınca‚ üzülüp bir ay izinle gittiği Peşteden‚ rejim değişikliği nedeniyle izin alıp dönemedi.


Doğru tahmin yapmışım. B.T.G.M. nin açılımını bulamadım. Beden terbiyesi genel müdürlüğü var ama bunlar niye bizim hocamızı ayartmak istesin. İsim benzerliği olmalı.Adalet Kulübü tarafından 1957 yazında İstanbula getirilince‚ Adaletin‚ gelişi çok uzayan Molnar yerine‚ o sıralarda Fenerbahçeden ayrılan Sze-kely ile anlaşmış bulunması nedeniyle‚ tekrar Fenerbahçe ile sözleşme imzalayan Molnar‚ bu 2. gelişinde 1960 a kadar kalmış‚ daha sonra da 15 Haziran 1967 den 15 Nisan 1969 a kadar 3. kez Sarı-Lacivertli takımı çalıştırmıştır.

Fenerbahçe Kulübünde 10 ar yıl ara ile 3 kez antrenörlük eden Molnar‚ ardında çok başarılı ve şerefli anılar bıraktı. Takıma modern futbol ve yenilmezlik aşıladı ve 9 büyük şampiyonluk kazandırdı. Milli takımda‚ en güçlü döneminde 8 futbolcu oynatmak‚ 1959/60 da üstüste 54 maçta yenilmemek ve 32 ye karşı 169 gol atmak‚ 5 resmi Kupah şampiyonluk yılı yaratmak‚ Fenerbahçenin hep Molnar dönemlerinde yaşadığı ve başardığı eşsiz anılardır.
MOLNAR bu 2. gelişinde 13 Ocak 1960 a kadar 20 ay kaldı ve ücreti 4 bin lira maaş ve artı prime yükseltildi. İstanbul Profesyonel Liginin son şampiyonluğu ile yeni başlayan Türkiye Liginin ilk şampiyonluğu kazanıldı. İlk kez katıldığı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında‚ Fenerbahçe‚ Macaristan ve Fransa şampiyonlarını yendi.

Gösterdiği büyük başarılara rağmen‚ Molnar-ın Fenerbahçe Kulübünde bazan gerektiği gibi değerlendirilmediği bir gerçektir. Nitekim‚ çok yorgun takımla 13 Ocak 1960 da uğranılan 1-0 hk özel SPARTAK PRAG yenilgisi koz olarak kullanılıp‚ 300 er lira cezaya çarptırılan 6 futbolcu ile beraber‚ Molnar da 2 bin lira para ve bir ay zorunlu izin cezasına uğradı. Bu cezaya itiraz eden Molnar‚ 18 Ocakta‚ sözleşmesinin 6 ay önceden bozulması kararı ile de karşılaşmış ve Federasyonca Milli Takım için angaje olunurken‚ Fenerbahçe Kulübü de‚ 19 Ocak 1960 da‚ 3. kez Szekely ile anlaşmıştır

Gegiçten sonra‚ 1967 Haziranında 3. kez Molnarla‚ ve bir yıl için‚ (6 bin lira aylık + Prim + 50 bin lira şampiyonluk primi şartlarıyla) anlaşıldı. Molnar bu son gelişinde Fenerbahçede 22 ay kaldı.

Basri Dirimlilinin yardımcı antrenör olduğu 2. yıl için aylığı 7500 ve primi de 70 bin liraya çıkarılan İgnas Molnar‚ gösterdiği büyük çaba ve başarılara ve Fenerbahçe takımını‚ eşi duyulmamış 5 resmi Kupalı şampiyonluğa ulaştırmasına karşı‚ sistemli olarak hırpalanmıştır. Bu konuda bir kısım basın da rol oynadı ve bazı yöneticileri etkiledi.

Yönetim Kurulunun‚ 19 Mart 1969 da‚ Fikret Kırcan‚ Eşref Aydın ve Hilme Atakoldan oluşan bir teknik komite ile çalışmaya karar vermesini reddettiği için‚ bir ay izinli sayılan Molnarın 15 Nisan 1969 da 25 bin lira tazminatla sözleşmesi bozulmuş ve yerine bir gün önce İstanbula gelen Rumen Ionescu atanmıştır

Fenerbahçe Kulübü‚ kendisine 3 İstanbul‚ 2 Türkiye Ligi ve birer de Spor-Toto‚ Federasyon‚ Cumhurbaşkanlığı ve Balkan Kupaları şampiyonlukları kazandıran değerli teknik direktör Molnara 29.4.1969 da Moda Deniz Kulübünde bir veda yemeği vernek kadirşinaslığında bulundu. Bu yemekte‚ kendisine‚ (GEÇEN MEVSİMİN 5 ŞAMPİYONLUĞU) yazılı bir gümüş yemişlik hediye edilen Molnar şöyle konuşmuştur:

(- FENERBAHÇEYE 3 KEZ GELDİM. TAN-RIYA ŞÜKÜR‚ HER GELİŞTE ŞAMPİYON YAPTIM. BU ŞAMPİYONLUKLAR REKORDUR VE DÜNYADA EŞSİZDİR.

BU SON GELİŞİMDE YÖNETİM KURULUNDAN 21 AYDA GÖRDÜĞÜM YAKINLIĞI ÜÇ HAFTA ÖNCE 10 DAKİKADA KAYBETMEYİ BİR TÜRLÜ YO RU M L AYAM I YO RUM. HALBUKİ‚ BU TARİHE KADAR 11 MAÇTA HİÇ YENİLMİŞ DE DEĞİLDİK. BUNUNLA BERABER KARARINIZA SAYGILIYIM. ÇOK SEVDİĞİM FENERBAHÇEDEN DOSTÇA AYRILMAK İSTERİM. SÖZLEŞME SONUNA KADAR AYLIK ve PRİMLER DE HAKKIMDIR. ANCAK‚ BUNLARI BAĞIŞLIYORUM. FENERBAHÇEYE HER ZAMAN BAŞARILAR DİLERİM!.)

Basın adına konuşan T.S.Y. Derneği Başkanı Namık Sevik de:

(- 20 yıl önceleri Türk futboluna ilk kez sistem aşılayan Sayın Molnarın hizmet ve hatıraları unu-tulamaz. Basın olarak zaman zaman kendisini hırpaladığımızı itiraf ederim. Ancak‚ bu‚ onun değerinden doğmuştur. Taş daima meyveli ağaca atılır. biz taş atarken düşürdüğümüz meyvelerden her zaman ilham aldık. Ayrışından biz de üzgünüz!..) demiştir.

10 Mart 1986 da Salzburg da vefat edince‚ ertesi gün îslam Çu-pinin Milliyetteki:

(- FENERBAHÇE MİMAR SİNANINI KAYBETTİ!..) başlıklı yazısının son satırları bu çok değerli Macar hocadaki Fenerbahçe sevgisinin derinlik ve içtenliğini kanıtlar:

(- FENERBAHÇESİZ OLDUĞU ZAMANLAR BİLE FENERBAHÇE İLE YAŞAMIŞTIR. AVRUPANIN HANGİ ÜLKESİNDE‚ HANGİ KENTİNDE OLURSA OLSUN‚ PAZARTESİ SABAHLARI ERKEN ÇALAN TELEFONLARDAN BİRİSİNDEKİ SES MUTLAKA MOLNARDI VE FENERBAHÇENİN MAÇIYLA PUAN CETVELİNDEKİ YERİNİ SORARDI.

FENERBAHÇENİN MİMAR SİNANI‚ BERABERİNDE GETİRDİĞİ GÖRKEMLİ BİR MAZİ‚ ŞAMPİYONLUKLAR VE KUPALARLA KUCAK KUCAĞA‚ YAPIŞ YAPIŞA FENERBAHÇE KULÜBÜ MÜZESİNDE İLELEBET YAŞAYACAK!..)kaynak:

http://fenerleaks.wordpress.com/2012/09/24/fenerbahce-spor-kulubu-tarihi-13/

Mesaj Mehmet_Ozen tarafından düzenlenmiştir...


  
Paylaş 
Sayfa: [1]