İlk yabancılarımız
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız


Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.


forum.antu.com - Fenerbahçe Forumları - Can Bartu Fenerbahçeli Efsanevi Sporcular Forumu - İlk yabancılarımız

Paylaş 
Sayfa: [1]
26.03.2020 01:28 Perşembe Konu Puanı: 0

Mehmet_Ozen
İlk yabancılarımız

"First Avengers"´lerimizi bir başlık altında toplamak istedim. İleride lazım olursa diye veri kaynağı olsun.

1- Futbol

A) Erkekler

a) sporcular


İlk yabancı oyuncumuz İngiliz Horace Armigate (1908)(1). Bizden önce La Fontaine ile birlikte Kadıköy fc´yi kurmuş. Bizden sonra da gsye geçmiş. Araştırsak birkaç takım daha çıkar muhtemelen(2). Beinsportsun haberine göre bizde iken kaptan olmak istemiş‚ ancak Galip Kulaksızoğlu kaptanlığı bırakmayınca o da takımdan ayrılmış(3).
Ama ikinci yabancımız İsviçreli Gustave Haenny ´nin takıma katkısı daha büyük(4):


Fenerbahçenin Sarı-Beyazdan sonra ilk Sarı-Lacivert formasını İsviçreden Haenny getirip takım arkadaşlarına hediye etmiştir.Belki bu adam sayesinde bizim formamız sarı lacivert.

İlk asyalı oyuncumuz İranlı Hüseyin Sadakyani (1933) (1). Wikipediaya göre futbola bizim altyapımızda başlamış (5). İlk Afrikalı oyuncumuz ise Mısırlı Faid (4). İlk yabancı milli oyuncularımız ise Arnavutluk milli takımından Bahri Kavaya ve Süleyman Vafi (1950) (4).

Oyuncularımız için kaynak wikipediayı verdim ama her yerde aşağı yukarı aynı liste var. Bu listede ilk sıralarda bazı yunan oyuncularının ismini görüyoruz. Ben buna katılmıyorum. Bu isimler o zaman Osmanlı vatandaşı idi ve yerli statüsünde idi. Lefter´den herhangi bir farkları yok. Hatta bir kısmı‚ futbola Mustafa Elkatipzade sayesinde başladı. Eğer bu isimleri yabancı sayacaksak‚ ilk kalecilerimizden Karnik Arslanyan da bu listede olmalı.

Şimdiye kadar yazdığım isimler aslında profesyonel futbolcu değil. O sıra İstanbul´da yaşayan iş güç sahibi insanlar. Arnavut milli oyuncularımız da İstanbul´a sığınmacı olarak gelmiş (4).

Profesyonel anlamda ilk yabancımız macar Zobel (1952) (1). Kendisinden verim alamamışız. Çok ilginç‚ kendisi hakkında sadece 3 maç oynayıp bir gol attığını biliyoruz. Başka da bilgi yok. Artık ne kadar nefret etmişsek soyadı bile hiçbir yerde yazmıyor. İlk milli yabancımız da Yugoslav Asım Ferhatovic (1963) (6). Wikiye göre 1961 yılında Yugoslav milli takımı ile 1 maça çıkmış (6). Bizde 7 maç oynayıp 1 gol atabilmiş. 7 numaralı linkte gol attığı tek maçın 09.06.1963 tarihinde 4-1 kazandığımız Gençlerbirliği maçı olduğu yazıyor (7). Daha önce okuduğum bir yerde o zamanki forvet hattının çok kuvvetli olması sebebi ile forma şansı bulamadığı yazıyordu. Bizden ayrıldıktan sonra gol yugoslavya´da gol kralı olmuş (7). Saray-Bosna´daki bir stada kendisinin adı verilmiş (6). Zamanında Antu´da Sarajevo takımının gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu seçildiği yazılmıştı. Eksisözlüğe göre ligin ilk lisanslı sporcusu imiş.

İlk Amerikalı oyuncumuz Brezilyalı Gerson (1991)‚ İlk Afrikalı oyuncumuz da Nijeryalı Uche (1993) (1). İlk Asyalı transferimiz de Allahyar (2019) ( Tabi İsrailli Revivo´yu Avrupalı kabul ettik).

NTV ve fanatik gazetesi‚ en az oynayan oyuncularımız ile ilgili bir haber yapmış. En az oynayan oyuncularımız bir maç ile Enke ve 2 maç ile Fahruddin Zeyneloviç (8) (9).
Vişnevski de wikipediaya göre Türkiye´ye gelen ilk sovyet sporcuymuş (10).

(1) http://www.wikiwand.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_yabanc%C4%B1_futbolcular%C4%B1_listesi
(2) http://www.wikiwand.com/tr/Horace_Armitage
(3) http://tr.beinsports.com/haber/dedelerinin-izini-fenerbahcede-buldular
(4) http://fenerleaks.wordpress.com/2012/09/24/fenerbahce-spor-kulubu-tarihi-13/
(5) http://www.wikiwand.com/tr/H%C3%BCseyin_Sadakyani
(6) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQXNpbV9GZXJoYXRvdmnEhw
(7) http://www.macanilari.com/getir.php?fid=196219633807&cmd=tarihtebugun&cmd_deger=tarihtebugun
(8) http://arsiv.ntv.com.tr/news/228798.asp
(9) http://www.fanatik.com.tr/geldikleri-gibi-gittiler-233029
(10) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvxLB2YW5fVsSxxZ9uZXZza8SxeQ

b) teknik direktör

İlk yabancı hocamız Macar Jozsef Schveng (1932)(1). Karşıyaka klübünden 1932 yılında transfer etmişiz. Hocanın İzmir günleri ile yeterli bilgi yok‚ ama zannedersem Karşıyaka´nın ilk yabancı antrenörü olabilir. Türkiye´ye kim getirdiyse Macar futbolunun yükselişini görmüş. 1933 yılında bizi şampiyon yaparak 28 şampiyonluğumuzun ilkini kazandırıyor. Bizden ayrıldıktan sonra Ankaragücü takımına gidiyor ve oranın da ilk yabancı hocası oluyor.

Avrupa dışı ilk yabancı hocamız ise Brezilyalı Didi (1972)(1).

(1) http://www.wikizero.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_teknik_direkt%C3%B6rleri_listesi

B) Kadınlar

90ların başında‚ Çin´de bayanlar futbol dünya kupası düzenlenmiş ve sonrasında bütün dünyada kadın futbolu ilgi görmeye başlamış. Türkiye´de de kadınlar futbol ligi kurulmuş. Fenerbahçe de 95 yılında kadın futbol takımı kurmuş‚ ancak 2 sene sonra takım kapanmış.

95 yılı kadrosu (1):


Pervin Sanlı‚ Zerrin Koldamca‚ Nevra Selışık‚ Aycan Çağlar‚ Pınar Çimdik‚ Yeter Bayrak‚ Ana Rosca‚ Rebeka Fırıncıyan‚ Ayşe Oktay‚ Canan Oğuz‚ Leyla Ersan‚ Emine Akyüz‚ Sibel Cımbız‚ Seda Tamkan‚ Sevgi Özder‚ Füsun Öcal‚ Adriana Griorge‚ Nurdan BekdemirAdriana ve Ana ´yı Romanya´dan transfer etmişiz. 20-0 kazandığımız bir maç var. Bu maçta Adriana 8 gol atmış. Bu maç‚futbolda en farklı skor ile kazandığımız maç‚ Adriana ise bir maçta en çok gol atan futbolcumuz.

Rebeka Fırıncıyan ise İstanbul doğumlu bir ermeni vatandaşımız. Erkek takımında anlattığım sebeplerden dolayı ben kendisini yabancı saymıyorum. Ligde yer aldığımız 2 sezonda gol kraliçesi olmuş. Bizden sonraki kariyerinde ermeni olduğu için sıkıntılar yaşadığından bahsetmiş (2). Türkiye liglerinde gol krallığı yaşayan ilk ermeni olabilir.

(1) http://maratonalmaty.blogspot.com/2010/03/fenerbahcede-kadn-futbol-takm.html
(2) http://www.milliyet.com.tr/pembenar/ermenisin-deyip-sahadan-sildiler-5125664  
26.03.2020 01:49 Perşembe #1

Mehmet_Ozen
İlk yabancılarımız

Parantez içi yıllar‚ oyadıkları yıllar belirtir. İçime en çok sinen basketbol kısmı oldu. Wikipedianın bir hatasını yakaladım. Ayrıca ilk üçlük atan yabancımızı buldum.

2- Basketbol
A) Erkekler
a)sporcular


İlk yabancımız Frederick Chuck Rozenkronz (1950)(1) (2). Kendi cebinden takıma malzeme aldığı biliniyor. Kendisi aslında Amerikan Askeri üssünde çalışan bir personel. Muhtemelen Türkiye´deki ilk yabancı basketolcuların hepsi‚ ABD üslerinde çalışan personellerdir. 1 numaralı kaynağa göre‚ 70lerin sonuna kadar adı geçen yabancılarımız ya ABD üssünde çalışan görevliler‚ ya da Robert kolejde çalışan öğretmenler. Bir kısmının hakkında da bilgi yok. Bu yıllarda efes ve eczacıbaşının profesyonel ABDli basketbolcular getirdiğini biliyoruz. O dönemde bunlara karşı amatör basketbolcular ile direnmeye çalışmışız. 50´lerde Silvio Guerson isminde birisi var (3). Hakkında bilgi yok.

İlk Avrupalı yabancımız ise Yugoslav Jarko Knezeviç (1978). Ancak parasını ödeyemeyince 11 maç sonrasında ayrılmış. Milliyet arsive göre giderken borçlarını ödememiş. Alacaklılar klüpte muhattap bulamayınca takım kaptanı Ferhan´ın peşine düşmüş. Aynı sezon ligde son sıraya düşünce Brainur Popoviç ´i transfer etmişiz (3). Milliyet arsivde Popovic transferinde eski başkan Emin Cankurtaran´ın emeği olduğu yazıyor. 1981 de de ilk yıldızımız Kennet Bassley ´i transfer etmişiz (1981). Bassley´in‚ 03.01.1982 tarihinde DSİ´ye attığı 51 sayı ile‚ halen bir maçta en çok sayı atan yabancı oyuncumuz olduğu yazar.(4) (5). Ancak Daha sonra gelen Winford Boynes 18.02.1984 tarihinde attığı 58 sayı ile‚ bir maçta en çok sayı atan yabancı oyuncumuzdur (6).

İlk NBA´den gelen oyuncumuz 1984 yılında transfer ettiğimiz Winford Boynes‚ Alan Hardy ve Lewis Lonnie (1). Sezona sadece Winford Boynes ile devam etmişiz. Wİkipedia´da 3´lük attığı yazıyor ancak bu bilgi doğru olamaz. (7) Çünkü Avrupa´da ve ligimizde 3lük çizgisi 1984 olimpiyatlarından sonra yer aldı (8). Milliyet arşive göre 1984-85 sezonu öncesi efes pilsen kupasında Çukurova´ya karşı Calvin Roberts ´ın üçlüğü mevcut. Yani Calvin Roberts‚ Fenerbahçe´nin ilk 3lük atan yabancı basketbolcusu. Hatta ülkemizde ilk 3lük atmış oyuncu da olabilir. Bir sezon sonra gelen Jay Triano ´nun da üçlük attığını söyleyen kaynaklar var (9)

İlk Avustralyalı oyuncumuz Marc Dickel (2002). Mahmut Uslu‚ Yeni Zelanda milli takımının Türkiye´de yaptığı bir hazırlık maçı sonrası beğenip almıştı. Tarihimizdeki ilk Triple-double yapan oyucumuzdur (9). Aslında lig tarihinin ilk trible-double yapan oyuncusu olabilir. Çünkü ondan önceki oyuncunun istatistikleri yanlış tutulmuş olabilir (10) . İlk Afrikalımız ise Güney kıbrıs´tan aldığımız Mısırlı Samir Gouda (2002). 2.17 boyu vardı. Allah boy vermiş‚ gerisi koyvermiş tadında bir abimizdi (11) İlk ve bildiğim kadarı ile tek Asyalı oyuncumuz ise Gürcü Zaza Enden Tatu . Ancak Zaza basketbola Türkiye´de başladı ve bildiğim kadarı ile Türk vatandaşlığı vardı. Ayrıca doğduğu zaman ülkesinin adı Sovyetler Birliği idi ve şampiyonalara Avrupa´dan katılıyordu. O yüzden Zaza´yı asyalı saymak yanlış olabilir. Ahmet Düverioğlu´nun da Lübnan vatandaşlığı var.Ayrıca 1994 yılında kadromuzda yer alan Paul Afeaki‚ ABD´li bir ailenin oğlu olarak Avusturya ülkesi Togo´da doğmuş. Bizden ayrıldıktan sonra ise Lübnan vatandaşlığına geçmiş.

1995 yılında kadromuzda yer alan Vedran Bosnic ilk yabancı gardımız olabilir. Ancak resmi maçlara çıkıp çıkmadığını bilmiyorum.

İlk milli yabancımız da Jarko Knezevic (12). 1973 yılında Avrupa şampiyonu olan Yugoslavya milli takımı kadrosunda yer almış. İlk devşirme sporcumuz da erkek basketboldan gelmiş. 86-87 sezonunda eczacıbaşından trasnfer ettiğimiz Scott Parzych ‚ eczacıbaşında iken Türk vatandaşlığına geçmiş ve Sacit Pars adını almış.

(1) http://www.wikiwand.com/tr/Fenerbah%C3%A7e%27de_oynayan_yabanc%C4%B1_basketbolcular_listesi '> http://www.wikiwand.com/tr/Fenerbah%C3%A7e%27de_oynayan_yabanc%C4%B1_basketbolcular_listesi
(2) http://basketfener.blogspot.com/2010/07/fenerbahce-basketbolu-nasl-kuruldu.html
(3) http://basketfener.blogspot.com/2010/08/1944ten-2005e-takm-kadrolarmz-ve-yabanc.html
(4) http://www.wikizero.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_(basketbol_tak%C4%B1m%C4%B1)_1981-82_sezonu
(5) http://pearlbasket.altervista.org/TU82.htm
(6) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWjDp2VfKGJhc2tldGJvbF90YWvEsW3EsSlfMTk4My04NF9zZXpvbnU
(7) http://www.wikiwand.com/tr/Winford_Boynes
(8) http://basketboldan.blogspot.com/2018/11/ucluk-atisin-basketbola-getirdikleri.html
(9) https://www.eurohoops.net/tr/trademarks-tr/730560/fenerbahce-tarihine-damga-vurmus-9-oyun-kurucu/3/
(10) http://www.redbull.com/tr-tr/bsl-all-star-triple-double-emir-preldzic-bobby-dixon-mire-chatman
(11) http://arsiv.ntv.com.tr/news/199403.aspBODY
(12) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvxb1hcmtvX0tuZcW-ZXZpxIc

b)teknik direktörler

İlk yabancı hocamız ABD li Merey olarak geçiyor (1947). Sadece İstanbul´a gelen ABD donanmasında görev yaptığını biliyoruz. Hakkında daha detaylı bilgi yok (1). Profesyonel olarak ise ilk hocamız 1982 yılında Ali Şen tarafından getirilen Nikoliç . Burada Wikipedia´daki bilginin hatalı olduğunu görüyoruz. Wikipedia´da adı geçen Alexandar Nikoliç çok ünlü bir hoca(Obradovic´in de hocası) (2).Bizim hocanın ismi ise Miodrag Nikoliç (3). Kendisi daha önce İTU´de basketbol oynamış ve şampiyonluk yaşamış. Türkiye´ye gelen ilk profesyonel yabancı oyunculardan biri olabilir. Onun hocalığında lige fırtına gibi başlayıp 12 de 12 yapmışız. Eczacıbaşı maçı öncesi kendisine söz verilen primlerin ödenmediğini söyleyince yollar ayrılmış. 1985-86 yılında takımı çalıştıran Dennis Perryman İlk Avrupa dışı hocamız (4). Zaten başka da Avrupa dışı hocamız olmamış. Tanjevic ise ilk şampiyonluk yaşayan yabancı hocamız.

(1) http://www.wikizero.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_(basketbol_tak%C4%B1m%C4%B1)
(2) http://www.wikizero.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_(basketbol_tak%C4%B1m%C4%B1)_1982-83_sezonu
(3) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWlvZHJhZ19OaWtvbGnEhw
(4) http://www.wikizero.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_(basketbol_tak%C4%B1m%C4%B1)_1985-86_sezonuB) Kadınlar
a)sprocular

Bayanlarda ise ilk yabancı oyuncumuz ABDli Adrian Vickers[/B ] (1990). Birinci lige çıktığımız ilk sezon transfer etmişiz (1). Milliyet arsive göre Türkiye´ye gelen ilk siyahi bayan basketbolcu. İlk avrupalı yabancımız ise oyun kurucu oynayan Macar Andrea Nagy (2). Nagy‚ aynı zamanda ilk milli yabancımız (3) İlk Avustralyalı oyuncumuz ise Megan Moody (2006) (1). Wikipedia´da ise oyuncunun İngiliz (4)‚ Fiba´da ise İskoçyalı olduğu yazıyor (5). Eğer bu doğru ise İlk Avustralyalı oyuncumuz Penny Taylor demektir (1). Asyalı ve Afrikalı oyuncumuz ise henüz yok.


(1) http://www.wikiwand.com/tr/Fenerbah%C3%A7e%27de_oynayan_yabanc%C4%B1_basketbolcular_listesi '> http://www.wikiwand.com/tr/Fenerbah%C3%A7e%27de_oynayan_yabanc%C4%B1_basketbolcular_listesi
(2) http://fenerinkraliceleri.blogspot.com/ '> http://fenerinkraliceleri.blogspot.com/
(3) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQW5kcmVhX05hZ3k
(4) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWVnYW5fTW9vZHk
(5) http://www.fibaeurope.com/compID_jr6ZiXqeGhMBtfq1yxqV83.season_2007.roundID_5085.playerID_59213.teamID_2025.html

b) teknik direktörler

İlk yabancı hocamız ise Macar Lazslo Ratgeber (2010) (1). Aynı zamanda ilk şampiyonluk yaşayan hocamız. Avrupa kıtası dışında hocamız olmamış. Ancak Fransız hocamız Valerie Garnier ‚ tüm branşlar içerisindeki ilk bayan hocamız. haliyle de şampiyonluk yaşamış ilk bayan hocamız. Türkiye´de ilk ve belki de tek şampiyonluk gören bayan hoca olabilir.

(1) http://fenerinkraliceleri.blogspot.com/ '> http://fenerinkraliceleri.blogspot.com/


Mesaj Mehmet_Ozen tarafından düzenlenmiştir...

Mesaj Mehmet_Ozen tarafından düzenlenmiştir...


  
26.03.2020 02:02 Perşembe #2

Mehmet_Ozen
İlk yabancılarımız

3-Voleybol
A) Erkekler
a)sporcular


Voleybolda ilk yabancımız Macar pasör Peter Nagy (1987). Ayrıca ilk yabancı milli oyuncumuz (1). İlk Amerikalı yabancımız Brezilyalı Andre Franca (2003) (2). Oynadığı sezon ligi 2. bitirerek tarihimizde ilk defa Avrupa kupalarında oynamaya hak kazanmışız. Ayrıca bu sezon takımda yer alan Nikos Samaras ‚ tüm branşlardaki ilk Yunan oyuncumuz.Bulabildiğim kadarı ile Türkiye´de oynamış ilk 3 Yunan sporcudan birisi (aynı yıl Ülkerspor Yunan bir basketbolcu getirmişti.Aslında ikinciliği onunla birlikte paylaşıyor). Maalesef 42 yaşında aramızdan ayrılmış (3). Bu sezon kadromızda görünen Nijeryalı Arinze Kelvin Nwachukwu ise ilk Afrikalı voleybolcumuz (4)

(1) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWjDp2VfKGVya2VrX3ZvbGV5Ym9sX3Rha8SxbcSxKV8xOTg3LTg4X3Nlem9udQ
(2) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhlcmtla192b2xleWJvbF90YWslQzQlQjFtJUM0JUIxKV8yMDAzLTA0X3Nlem9udQ
(3) http://www.fanatik.com.tr/nikos-samaras-vefat-etti-290263
(4) http://1907.org/takim/erkek-voleybol-takimi

b)Teknik direktörler

İlk yabancı hocamız Çek cumhuriyetinden Richard Mislinkova (1989) (1). Takımı 4. yaparak lige çıktığından beri en iyi dereceyi almış. 1992 yılında bizden gsye geçmiş ancak orada başarısız olmuş. İlk Amerikalı hocamız ise Kübalı Jesus Savigne (2005) (2). Bu sezon‚ yarım puan farkla şampiyonluğu kaybetmiştik. Bir ara klübümüzde altyapı koordinatörü olarak görev yapmış. İlk şampiyonluk yaşayan hocamız Macar Georgy Demeter (2006) (3)

(1) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhlcmtla192b2xleWJvbF90YWslQzQlQjFtJUM0JUIxKV8xOTkwLTkxX3Nlem9udQ
(2) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhlcmtla192b2xleWJvbF90YWslQzQlQjFtJUM0JUIxKV8yMDA1LTA2X3Nlem9udQ

(3) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhlcmtla192b2xleWJvbF90YWslQzQlQjFtJUM0JUIxKV8yMDA3LTA4X3Nlem9udQ

B)Kadınlar
a)sporcular


Bayanlarda 1967 yılında Manescu Predoleanu isminde bir sporcunun kadroda yer aldığı biliniyor‚ ancak hakkında herhangi bir bilgi yok (1). Bunun haricinde bulabildiğim kadarı ile ilk yabancı oyuncumuz Ukranyalı Dajana (1994)(2). Bu sezon ilk kez birinci ligde oynamışız. Oyuncu hakkında başka bir bilgi bulamadım. Ama bir sonraki sezon adını sanını bildiğimiz iki Ukranyalı oyuncumuz var: Margarita Demirci ve Julia Malish (3) (4). 2006 yılında takıma katılan Brezilyalı Ana Beatriz Chagas ve ABDli Nicole Davis ilk Amerikalı yabancılarımız oldular (5) (6). 2011 yılında transfer ettiğimiz Kim Yeon-Koung ilk Asyalı transferimiz (7). Tüm branşlardaki ilk Asyalı transferimiz olması muhtemel.

(1) http://sarimelekler.biz/?page_id=2402
(2) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhrYWQlQzQlQjFuX3ZvbGV5Ym9sX3RhayVDNCVCMW0lQzQlQjEpXzE5OTQtOTVfc2V6b251
(3) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhrYWQlQzQlQjFuX3ZvbGV5Ym9sX3RhayVDNCVCMW0lQzQlQjEpXzE5OTUtOTZfc2V6b251
(4) http://women.volleybox.net/julia-malish-p18190/clubs
(5) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWglQzMlQTdlXyhrYWQlQzQlQjFuX3ZvbGV5Ym9sX3RhayVDNCVCMW0lQzQlQjEpXzIwMDYtMDdfc2V6b251
(6) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQW5hX0JlYXRyaXpfZGFzX0NoYWdhcw
(7) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS2ltX1llb24ta291bmc

b) teknik direktörler

Bayanlarda İlk yabancı antrenörümüz ise kübalı Jesus Savigne (2003) (1). Buradan anlaşılacağı üzere Savigne‚ Hem kadın hem de erkek branşını çalıştırmış tek hocamız. Ülkemizdeki tüm sporlar içerisinde de nadirdir. Birinci lige 2004 yılında çıktığımızı düşünürsek bizi birinci lige çıkartan hoca olması lazım. İlk Avrupalı hocamız ise Belçikalı Jan de Brandt (2009)(1). Ayrıca ilk şampiyonluk yaşayan yabancı hocamız.

(1) http://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRmVuZXJiYWjDp2VfKGthZMSxbl92b2xleWJvbF90YWvEsW3EsSk  
26.03.2020 02:19 Perşembe #3

Mehmet_Ozen
İlk yabancılarımız

Diğer spor branşlarımız. kadın-erkek ve sporcu hoca ayrımı yapmadım.

4- yelken


a)sporcular

1975 yılında Yelkende Nicole Serez isimli bir sporcu´nun takımımız adına yarıştığını görüyoruz. Hakkında herhangi bir bilgi bulamadım. 2010 yılında da [ I]Maria Dolynska isimli bir Ukranyalı sporcumuz var. Zannedersem Maria devşirme statüsünde yarıştı. Wikipedia´da yabancı olarak sadece bu iki isim var (1). Maria‚ halen takımda ve Tokyo olimpiyatları için kota mücadelesi veriyor (2). Bu ikisi dışında milliyet arsivde 1979 yılında Oliver Garais isimli bir sporcumuz olduğunu öğrendim. Aynı isimde birisi bugün Çanakkale´de şarap üretiyor. Aynı kişi olup olmadığını bulamadım (3)

(1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Fenerbah%C3%A7e_(yelken_tak%C4%B1m%C4%B1)
(2) http://www.fenerbahce.org/haberler/yelken/2019/10/kota-mucadelesi-veren-fb-dogus-yelken-sporcularimiz-cagla-donertas-ve-maria-koroglu-na-sonsuz-basari
(3) http://adimadimgurme.com/2017/03/07/amadeus/

b)teknik direktörler

Teknik ekibimizde ise şu an Stefan De Vries isimli bir Hollandalı hocamız var(1). Şu an hala takımda mı emin değilim ama Malte Philipp isimli bir hocamız daha varmış (2).


(1) http://www.fbsk.org/yelken/detay.asp?ContentID=4415
(2) http://www.superfb.com/malte-philipp-yelken-takiminda-SXHBQ86249SXQ


5- yüzme:

Erkeklerde 2003 yılında Ukranya´dan ünlü bir ekip getirmişiz. Hocanın adı Alexandr Yaremenko . Aynı ekip ile gelen yabancı sporcularımız da var ama devşirme statüsünde oynatmışız (1). Bu oyunculardan Serkan Atasay‚ zamanında Avrupa rekoru kırmış (2). 2008 yılında da Victor Turchin isimli Ukranyalı bir hoca ile anlaşmışız (3). Ukranya´da yılın antrenörü seçilmiş.

(1) http://blog.milliyet.com.tr/fenerbahce-ve-ukrayna-kokenli-yuzuculeri/Blog/?BlogNo=54858
(2) http://www.hurriyet.com.tr/serkan-atasaydan-avrupa-rekoru-18681266
(3) http://www.frmtr.com/fenerbahce/2096134-turchin-fenerde.html

Bayanlarda Antrenör olarak Anna Vontarina isimli bir hocamız teknik ekipte yer almakta. (1)

(1) http://www.wikizero.com/tr/Fenerbah%C3%A7e_(kad%C4%B1n_y%C3%BCzme_tak%C4%B1m%C4%B1)

6- Atletizm

1993 yılında takımımız adına yarışan Donovan Bailey (1) dışında bulabildiğim tüm isimler devşirme olarak yarışmış. Donovan Bailey ile 1993 yılında Avrupa´da B grubunda şampiyon olmuşuz. Sonrasında takımdan ayrılmış ve 1996 yılında olimpiyat rekoru kırmış. Bu rekor‚ Usain Bolt tarafından kırılabilmiş (1)

(1) http://www.barcin.com/sportmen/gercek-bir-hiz-tutkunu-donovan-bailey/
7- Masa Tenisi


Yabancı hocamız Sırbistan´dan Slavko İliç (1). Hem bayan hem de erkek takımını çalıştırmış (2). Oyuncu olarak da sırp Slobodan Gruji (3)‚ romanyalı Elizabeth tamara (4) ve Belaruslu Viktoria Pavlovich(5) . Diğer isimler bulabildiğim kadarı ile devşirme statüsünde. Ahmed Saleh isimli Mısırlı bir sporcumuz‚ Tokyo 2020 olimpiyatlarına ülkesi adına katılmaya hak kazanmış olabilir. Bu konuda yeterli bilgi bulamadım.

ETTU kupasını kaznadığımız zaman hocamız David Sargsyan imiş. Ancak kendisi hakkında detaylı bilgi bulamadım (6)

(1) http://www.haberler.com/masa-tenisi-antrenorluge-slavko-ilic-i-haberi/
(2) http://basketdergisi.com/kocaman-bir-dunya-kulubu-meric-tunca.html
(3) http://en.wikipedia.org/wiki/Slobodan_Gruji%C4%87
(4) http://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeta_Samara
(5) http://en.wikipedia.org/wiki/Viktoria_Pavlovich
(6) http://www.fanatik.com.tr/masada-hedef-tarihi-zafer-358003

8- Kürek
1948 olimpiyatlarına katılan ABD milli takımının hocası Knode ‚ bir dönem bizi de çalıştırmış (1). Başka bir bilgi bulamadım.

(1) http://fenerleaks.wordpress.com/2012/10/01/fenerbahce-spor-kulubu-tarihi-15/


Mesaj Mehmet_Ozen tarafından düzenlenmiştir...


  
Paylaş 
Sayfa: [1]