Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız


Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.


forum.antu.com - Dernekler & Organizasyonlar - Diger Dernek ve Organizasyonlar Forumu - Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar

Paylaş 
Sayfa: 1....4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.[15].16
21.05.2014 13:07 Çarşamba Konu Puanı: 0

HÜLYA
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar

Tarihin en karanlık sabahıdır 21 MAYIS
  
21.05.2014 20:52 Çarşamba #127

HÜLYA
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar


DİRENEN BİR HALKIN ÖYKÜSÜ: 21 MAYIS ÇERKES SÜRGÜNÜ


Çarlık Rusyası´nın sömürü ve strateji için ideal gördüğü ana vatanlarında kendilerine açılan barbarca savaşa yaklaşık 300 yıl direnen bir halk: Çerkesler... Sürgüne zorlanan‚ meyve bahçeleri bile yakılan‚ sürgün esnasında esir alınmasın diye kısraklarını öldürecek kadar bağımsızlık sevdalısı‚ boyun eğmeyen o halkın yas günüdür 21 Mayıs.

Çarlıkın ele geçirilememiş bir ada ve çözümlenmemiş bir sorun olarak gördüğü Çerkes halkı‚ 1860ların başında bağımsızlık için bir direnişe başladı. Ruslara göre Çerkes sorununun iki türlü çözümü vardı: Çerkeslerin dostluğunu kazanarak zamanla barışçıl yollarla sorunu çözmek veya Çerkesleri topraklarından sürerek sorunu kökten yok etmek. Çarlık Rusya 1861de ikinci fikri benimsedi. Askeri birlikler 1864 Şubat ayı sonlarında karların erimesiyle birlikte harekete geçti. Tarihin en büyük sürgünlerinden biri olan bu acı hikaye böyle başladı...

Sürgüne uğratılan Çerkes halklarının Osmanlı topraklarına gönderilişi‚ çeşitli güzergahlar üzerinden gerçekleşti. Kabardeylerin çoğunlukta olduğu bir kısım‚ Azerbaycan üzerinden kara yoluyla geldiler. Kalanların büyük bir kısmı ise deniz yoluyla gönderildi. Karadeniz üzerinden yollananlar ilk olarak İstanbula vardılar ve Osmanlı topraklarına dağıtıldılar. Bu sebeple‚ Çerkes halkları deniz aşırı sürgüne uğratılanlara yıstanbılaque (İstanbul yolcusu) ismini verdiler.

Çarlık Rusya yaklaşık 1‚5 milyonunun Karadenizde boğulduğu bilinen bir halkın sürgün edilişini‚ resmi tarihe gönüllü olarak gittiler diye geçti. Kalanlarınsa‚ dilleriyle‚ harfleriyle‚ kültürleriyle oynamaya devam etti‚ asimilasyon uyguladı. Ancak bu politikalar işe yaramamış olacak ki hala çeşitli bölgelerde‚ geri dönecek sürgün zedeler için topraklar bırakılmış‚ buralara tek bir ağaç bile dikilmemiştir. Sürgün edilenler ise öldürülen‚ denize atılan yurttaşlarının‚ soydaşlarının ardından hala yas tutmaktadırlar. Yitirdiklerine duydukları saygı ve hissettikleri acıyla‚ uzun yıllar Karadenizden çıkan balığı bile yemedi Çerkesler.

Sürgün esnasında 40 kişilik teknelere bindirilen Çerkesler‚ dillerini bilmediği askerlere isimlerini veremedikleri için kardeşlerinden‚ eşlerinden‚ ailelerinden‚ akrabalarından ayrı düşmüşlerdir. Bununla ilgili bir hikaye anlatılır Çerkesler arasında‚ benim de birçok kez dinlediğim: Kardeşlerinden ayrı düşen bir Çerkes kızı‚ tekneye binmek istemez. Bütün çırpınışlarına rağmen 40. kişi olarak tekneye bindirilir ve gözyaşları içinde geride kalanlara‚ yaşananlara şahit olan dolunayı göstererek şunları söyler: Kardeşlerim‚ aya bakın çünkü ben nerede olursam olayım‚ ayın dolunay olduğu vakitlerde aya bakıyor olacağım.

Şimdi biz gözyaşları içinde aya bakıyoruz. Her yıl 21 Mayısta denize karanfiller bırakıyoruz... Acımızı yıllardır taze tutmakla birlikte‚ biliyoruz ki bizi topraklarımızdan‚ ailelerimizden emperyalist politikalar ayırmıştır. Yıllarca savaşın barbarlığına karşı direnmiş bir halk olarak bütün ezilen halkların‚ emeğin‚ bağımsızlığın yanında; haksızlıkların‚ sömürünün karşısında duruyoruz. Yitenleri geri getiremeyeceğiz‚ acımızı dindiremeyeceğiz ama biliyoruz ki gönülden bağlı olduğumuz bu yeni topraklarımızda da kurtuluşumuz barbarlığa direnmekle‚ boyun eğmemekle gelecektir. Çünkü bu deniz‚ en çok bize karadır.  
22.05.2014 12:02 Perşembe #128

Cem KAPTANOĞLU
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar

Büyüklerim‚ asla balık yemezlerdi. Zira; Karadeniz´den yedikleri balığın kardeşlerini yediklerini düşünürler ve asla balık olan sofraya oturmazlardı...


  
27.05.2014 16:33 Salı #129

HÜLYA
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar


Mesajı Gönderen: Cem KAPTANOĞLU:cLink:0410916

Büyüklerim‚ asla balık yemezlerdi. Zira; Karadeniz´den yedikleri balığın kardeşlerini yediklerini düşünürler ve asla balık olan sofraya oturmazlardı...evet uzun süre öyle olmuş insanın bunları duyunca bile içi acıyor


Mesaj HÜLYA tarafından düzenlenmiştir...


  
08.07.2014 00:43 Salı #130

bajen77
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar

evet Bayram yaklaşıyor.
Yokmu köye (güneyköy)gelen‚hinkal yemeğe...


  
15.07.2014 11:21 Salı #131

AnimaL
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar

Buralar çok sessiz...
Bayram gelse de köye gitsek. Paste‚ lepsi‚ şipsi artık ne varsa...


  
23.07.2014 03:19 Çarşamba #132

Daneland
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar

+1907
Baba tarafindan Cerkes‚koy Poyra...


  
04.08.2014 20:16 Pazartesi #133

HÜLYA
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar


Mesajı Gönderen: Daneland:cLink:0410978

+1907
Baba tarafindan Cerkes‚koy Poyra...hayret topice gelen olmuş‚ hoşgeldiniz


  
29.11.2014 00:14 Cumartesi #134

bajen77
Antu Adige-Abhaz ve Tüm Kafkasyalılar


Mesajı Gönderen: AnimaL:cLink:0410977

Buralar çok sessiz...
Bayram gelse de köye gitsek. Paste‚ lepsi‚ şipsi artık ne varsa...Hangi köy bu..


  
Paylaş 
Sayfa: 1....4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.[15].16