TREKKING
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız

Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.

forum.antu.com - Sosyal Forumlarımız - Doğa Sporları Forumu - TREKKING

Paylaş 
Sayfa: [1].2.3.4.5.6
18.10.2007 19:16 Perşembe Konu Puanı: 0

Önder Karakadılar
TREKKING

Doğa sporlarının yapılması en kolay dallarından biri olan trekking‚ basit bir tanımlamayla uzun yürüyüş anlamına gelir. Daha net bir ifadeyle‚ doğal engellerle dolu bir arazi parçasını herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak olarak tanımlayabiliriz. Genelde birlikte kullanılan Hiking ise günübirlik doğa gezisi anlamına gelir.

Tabiki doğal bir patka yolda yapılacak yürüyüşle‚ ekip halinde doğal engellerle dolu bir parkurda yapılacak sporun arasında farklılıklar var. Diğer bütün spor dallarında olduğu gibi bu sporda da uyulması gereken kuralları olduğu gibi. Ancak doğa sporlarını diğerlerinden ayıran‚ bu kuralların hayati önem taşıması. Çünkü doğa‚ kesinlikle hafife almaya gelmez. Bu nedenle extreme sporlarda kurallar kullanılan malzemelerden başlar.

Yürüyüş sırasında denge sağlamak ve herhangi bir aksilikten sakınmak için eller mutlaka boş olmalıdır. Bu amaçla sırt çantaları trekking´in ana malzemelerinden biridir. Sırt çantasında bulunması gereken malzemeler ise;

1- Temel ilk yardım malzemeleri
2- Matara‚ termos veya en az 1 litre alan su şişesi
3- Bir öğün yiyecek
4- Küçük el feneri‚ kibrit‚ dikiş malzemesi‚ defter‚ kalem‚ düdük
5- Şapka veya bere (Mevsime göre)
6.Yedek fanila ve çorap.
7.Yağmurluk gibi benzeri su geçirmez giysi

Ayakkabı‚ yürüyüş sporuna uygun‚ tabanı özel‚ uzun bilekli rahat olmalı‚ kış şartlarında su geçirmez olanlar tercih edilmelidir. Seçilecek giysilerin ise az yer tutan‚ hareket yeteneğini kısıtlamayan‚ vücut ısısını dışarı verebilen polar kumaştan yapılmış‚ önden açılıp kapanabilir olmasına özen gösterilmeli. İç çamaşırı olarak‚ teri hemen emerek çabuk kuruyan yün veya sentetik çamaşır kullanılmalı.

18.10.2007 19:26 Perşembe #1

Önder Karakadılar
TREKKING TEKNİKLERI

-Yürüyüş başlangıcında iyice yavaş hareket ederek vücudun yürüyüşe uyum sağlayabilmesine imkan tanıyın.
-Belli bir tempoda yürüyün. Ani hızlanmalar ve yavaşlamalar vücudunuzu zorlar ve erken yorulmanıza neden olur.
-Adımlarınızı kısa ve dengeli atın.
-Ne kendinizle‚ ne de bir başkasıyla yarışmayın.
-Yürüyüş sırasında baton kullanmak dengeyi korumayı kolaylaştırır.
-Dik tırmanışlarda zemin kaygan ise çok fazla beklemeden ikinci adımı atın.
-Sık ve uzun süreli molalar yerine yavaş bir tempoyla yürüyün.
-Molalar sırasında soğuğa karşı korumak ve sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Çok sık ve uzun molalar verilmemelidir.
-Vücuda yediklerini hazmetmek için zaman verilmeli ve yemekten sonra en erken yarım saat sonra yürüyüşe başlanmalıdır.
-Taşlık‚ kayalık ve kaygan bölgelerden yürürken tek sıra yürünmelidir. Ekibin başında grubun en yavaş yürüyeni olmalıdır.
-Eğer karlı zeminde yürünüyorsa kayaların yanlarındaki karların daha yumuşak olduğu ve batma tehlikesinin bulunduğu unutulmamalıdır.
-Kar yürüyüşlerinde tek sıra yürümeli ve en önde iz açanın yorulmaması için sık sık değiştirme yapılmalıdır.
-Çıkışlarda burun saplama‚ inişlerde ise topuk saplama yöntemleri güvenli bir yürüyüş için gereklidir.
-İnişlerde en çok parmak uçları zarar görür bu yüzden ortopedik taban kullanmalı ve bağcıklar iyice sıkılmalıdır.
-Sisli havalarda pusula bulundurun
-Ve her şeyden önemlisi bilgi ve tecrübenizin yetersiz kaldığı noktalarda geri dönün. Çünkü doğa‚ sizden daima güçlüdür. Göze aldığınız risk ise hayatınızdır.

19.10.2007 23:33 Cuma #2

PUNISHER-X
TREKKING

Bende ailemle zama buldukca Tuna nehri kiyisindan uzun yürüyüslere cikiyorum. Doga insanin stresini aliyor adeta‚ ruha dinlendiriyor...

Özellikle masa basi isi yapanlar en azinda uzun yürüyüslere cikmalilar diye düsünüyorum.

20.10.2007 14:19 Cumartesi #3

musamuharrem
TREKKING

en sevdiğim spor dalı trekkıng.mümkün olduğunca yapmaya çıkıyorum.bulunduğum yer akhisar/manisa çevreyi tanımaya çalışıyorum.sizlerin bildiği ege bölgesinde trekking parkurları varsa yazarsanız memnun olurum.

09.11.2007 10:11 Cuma #4

Ulaş BİRANT
TREKKING

Merhaba‚

Son donemde katildigim ve cok zevk aldigim icin sanirim devam edecegim Trekking/Doga Yuruyusu icin ben de ek yapmak istedim. Belki isinize yarar.

Oncelikle Izmir´de DEDAK (Dokuz Eylul Dagcilik Klubu) ile yuruyorum. Her hafta pazar gunu Konak Iskele onunden otobus kalkiyor ve resmi sitelerinde her haftaki program bulunuyor.

Ayrica kendi blogumda her hafta katildigim parkurlarla ilgili notlarimi ve yuruyus surelerini ekliyorum. Isine yarayacak olan olabilir ama sanirim blog da olsa site adresi vermek yasak biliyorum. Ama sonucta beni arayan bulabilecektir saniyorum bu notlari.

Cok tecrubeli olmasam da‚ katildigim parkurlarla ilgili veya yeni baslamayi dusunenlere pratik baslangic bilgileri ile ilgili yardimci olabilirim.

Henuz Doga Yuruyusune katilmamis ama dusunenlere soyleyebilecegim tek sey var:

Dinlenmek istiyorsaniz‚ dinlenmeye cok ihtiyaciniz varsa Doga Yuruyusu aradiginiz sey.

DEDAK ile‚ yuruyus ile‚ organizasyonlar ile‚ malzemeler ile‚ vb. ilgili sorusu olanlar icin yapabildigim ve bildigim kadariyla burdayim.

Not: Bu arada Facebook´da da DEDAK grubunu kuran benim
Not 2: Sanirim internetteki tek XtrmPrgrmmr da benim

Kokten Ulas ´XtrmPrgrmmr´ BIRANT

14.11.2007 12:41 Çarşamba #5

musamuharrem
TREKKING

Mesajı Gönderen: Ulaş BİRANT:cLink:0000517

Merhaba‚

Son donemde katildigim ve cok zevk aldigim icin sanirim devam edecegim Trekking/Doga Yuruyusu icin ben de ek yapmak istedim. Belki isinize yarar.

Oncelikle Izmir´de DEDAK (Dokuz Eylul Dagcilik Klubu) ile yuruyorum. Her hafta pazar gunu Konak Iskele onunden otobus kalkiyor ve resmi sitelerinde her haftaki program bulunuyor.

Ayrica kendi blogumda her hafta katildigim parkurlarla ilgili notlarimi ve yuruyus surelerini ekliyorum. Isine yarayacak olan olabilir ama sanirim blog da olsa site adresi vermek yasak biliyorum. Ama sonucta beni arayan bulabilecektir saniyorum bu notlari.

Cok tecrubeli olmasam da‚ katildigim parkurlarla ilgili veya yeni baslamayi dusunenlere pratik baslangic bilgileri ile ilgili yardimci olabilirim.

Dinlenmek istiyorsaniz‚ dinlenmeye cok ihtiyaciniz varsa Doga Yuruyusu aradiginiz sey.teşekkür ederim.yürüyüşe çıkmadan önce yanımıza asgari neler alabiliriz.

DEDAK ile‚ yuruyus ile‚ organizasyonlar ile‚ malzemeler ile‚ vb. ilgili sorusu olanlar icin yapabildigim ve bildigim kadariyla burdayim.

14.11.2007 12:48 Çarşamba #6

musamuharrem
TREKKING

Mesajı Gönderen: Ulaş BİRANT:cLink:0000517

Merhaba‚

Dinlenmek istiyorsaniz‚ dinlenmeye cok ihtiyaciniz varsa Doga Yuruyusu aradiginiz sey.

teşekkür ederim.dedak yürüyüşlerini öğrenmiş oldum.sizinlede yürüyüşlerde tanışalım.

14.11.2007 17:35 Çarşamba #7

Ulaş BİRANT
TREKKING

Cok memnun olurum. Bu haftaki ALES yuzunden yuruyuse katilamayacagim. Sonraki hafta Spil yuruyusunde surpriz birsey olmazsa orada olacagim. DEDAK sayfasindan veya buradan konusabiliriz. Sonrasinda katilmayi dusunuyorsaniz ben de tanismak isterim.

Not: Bu arada webte baktiysaniz bu hafta Mahmut Dagi´nda zirve yaptik. Yani Manisa´ya epey yaklasmistik.

Selamlar‚

18.11.2007 13:40 Pazar #8

Mr Big
TREKKING

Arkadaşlar son zamanlarda bu spora fazlası ile merak sardım‚PM den felan ulaşıp yardımcı olanlara minnet duyarım...

Bir klüp‚org‚yada arkadaş grubu olan varsa seve seve katılırım...

Meslek icabı yürümeye alışığım korkmayın kalmam başınıza

Ersin

Paylaş 
Sayfa: [1].2.3.4.5.6