Yeni başlayanlar için koşu
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız

Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.

forum.antu.com - Sosyal Forumlarımız - Doğa Sporları Forumu - Yeni başlayanlar için koşu

Paylaş 
Sayfa: [1]
05.08.2018 03:20 Pazar Konu Puanı: 0

Mehmet_Ozen

Bir müddet önce koşarken 1 dakika içinde nefes nefese kalırken şimdi yarım saat durmadan koşabiliyorum. Ve bunu sadece bir koşu ayakkabısı ve telefon uygulaması ile başardım.
Ülkede spor yapma imkanı kısıtlı olduğu paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Konu başlığı yeni başlayanlar olduğu ve ben de yeni başladığım için tavsiyelere açığım.

Koşu ayakkabısı olması önemli. Ben Decathlon´dan geçen sene almıştım. Burada çeşit az olmasına rağmen fiyatına göre kaliteli ürünler oluyor. havalar sıcak olduğu için şimdilik ayakkabı dışında birşeye ihtiyaç yok (havalar soğuduğunda ne yapacağımı ben de bilmiyorum)

Uygulama olarak da Runtastic ve C25K isimli iki uygulamayı aynı anda kullanıyorum. İkisinin de ücretsiz versiyonları kısıtlı ancak kombine edince birbirlerinin eksiklerini kapatıyorlar. C25K nın mantığı basit. Koş dediğinde koşuyor‚ yürü dediğinde yürüyorsun. Runtastic i ise kayıt için kullanıyorum.
https://itunes.apple.com/us/app/c25k-5k-trainer/id485971733?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/runtastic-gps-running-app/id336599882?mt=8

Programın amacı aslında yarım saatte 5 km koşturabilmek. Ancak ben 4 km koşabiliyorum. Bacak kasları biraz zayıf. Ayrıca programa da düzgün uymadım. İlerletmek için önerilere açığım.

Ayrıca ısınma ve soğuma hareketleri sıkıntılı. Nasıl yapılacağını bilmediğim için bu kısımlarda sadece yürüyüş yapıyorum. Bu kısımda yardıma ihtiyacım var.

Hedefim 1 sene sonra 10 km koşar hale gelip 10K yarışlardan birine katılmak. Katılan varsa önerilerini almak isterim.

13.08.2018 09:34 Pazartesi #1

muno|svea

Sizi tebrik ederim çok güzel gelişme kaydetmişsiniz.
Şehir içi‚şehir dışı 10K koşularına katılıyorum.Keyifli güzel oluyor.Koşu öncesi organizasyonlar sonrasındaki başarma hissi tarifsiz‚şu halinizle bile birçok kişiyi geçersiniz emin olun çünkü durmadan koşabilenler az

Koşu öncesi ısınma önemlidir sakatlanmaların önüne geçer.Google´a "koşu drilleri" yazarsınız bazı hareketleri görebilirsiniz.
Süratinizi artırmak için dediğiniz gibi hem ayak kaslarınızın güçlenmesi hemde antrenman metodunuzu değiştirmeniz gerekebilir.İnterval koşu yapmanızı öneririm.Aralıklı olarak tempo artır tempo düşür gibi.Yine internette gerekli bilgileri bulabilirsiniz.
Tabi bunları konuşurken birde kas sisteminizi‚ yapınızı bilmeniz gerekir.Örneğin ben slowtwitch lif tipiyim kısa mesafe ve sürat konusunda kötüyüm ancak uzun mesafede kendimi çok daha yeterli ve iyi hissediyorum.
Eğer fastwitch lif tipseniz kısa mesafe koşular size daha kolay gelecek uzun mesafelerde daha fazla antrenmana ihtiyacınız olacaktır.
Beslenme olarak eğer 10K koşacaksınız öncesinde bir karbonhidrat yüklemesi yapmanızı tavsiye ederim.

2018 Koşu (Yarış) Takvimi yazarsanız listede bu sezondaki koşuları takip edebilir dilediğinize katılabilirsiniz.

12.11.2018 19:35 Pazartesi #2

DruZod

Zamanınız varsa bir spor salonuna yazılın. Koşu bantlarında koşun. İstatistiklerinizi daha iyi tutarsınız ve kış aylarında da kapalı salonda spor yapmanın keyfini yaparsınız. Çevrenizde diğer spor yapanları gördükçe de sizi ateşler.

Tebrikler...

Paylaş 
Sayfa: [1]