Bireysel Emeklilik Sistemi
Antu.com Forum Ana Sayfa

Sayın Ziyaretçimiz Hoşgeldiniz

Forumlarımıza bağlanmak için
tıklayınız

Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz
Sayın Ziyaretçimiz , Antu.com Forumlarına Hoşgeldiniz.

Antu.com Fenerbahçe Forumlarına Ücretsiz üye olarak Dünyadaki bütün Fenerbahçelilerle , Fenerbahçeyi ve Türk Futbolunu Tartışabilirsiniz.
Antu.com Foruma Ücretsiz E-mail ile (yahoo,gmail,hotmail,msn vb.) kayıt olamazsınız. Forumlarımıza Üye olmak için tıklayın!

Yüzbinlerce başlığı ve milyonlarca mesajı okuyup cevap yazabilirsiniz.
Dünyadaki binlerce Fenerbahçeliyle Özel Mesaj yoluyla tanışıp konuşabilirsiniz.
Antu Multimedya Forumları vasıtasıyla binlerce Resim,video izleyip, size ait resimleri, videoları gönderebilirsiniz. Fenerbahçe, Türk ve dünya sporuyla ilgili golleri ve görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bütün bu imkanlara ve daha fazlasına Forumlarımıza üye olarak sahip olabilirsiniz.

forum.antu.com - Sosyal Forumlarımız - Antu Tüketici Köşesi - Bireysel Emeklilik Sistemi

Paylaş 
Sayfa: [1].2.3
01.11.2015 07:43 Pazar Konu Puanı: 0

fcengiz

Bu sistem hakkinda dusunceleriniz nedir‚ iyi birsey midir?

01.11.2015 10:42 Pazar #1

Abdül Gündağ

ben yaptirdim aylik 100 tl kesiliyo maastan
%25 devlet katkisi yani 125 tl yapiyo

1 yil dolmadan ayrilirsan cezasi var
1 yil dolduktan sonra ayrilirsan devlet katkisini alamiyosun

3yil dolduktan sonra devlet katkisiyla beraber parani alabiliyosun

suan hatirlayamiyorum ama belli bi seneden sonra istersen 750 tl sana maas baglaniyo istersen de parani alabiliyosun

Bunlar garanti bankasi icin gecerli tabi
Hatirladigim kadariyla boyle

yani o kesilen parayi unutman lazim
Eger sıkışınca ordan kullanirim‚maksat biriksin niyetindeysen uzak dur
800kusur param var elleyemiyorum deli gibi ihtiyacim oldugu halde :))

19.11.2015 11:57 Perşembe #2

Rocksteady

Şu başlık altında biraz incelemiştik daha önce:

http://forum.antu.com/KonuOku.aspx?gID=6&fID=73&kID=4409

En son mesajı atan yemenici nickli renkdaşın görüşü en mantıklısı gelmişti bana. Sonuçta %25 devlet katkısını tam olarak alabilmek için 56 yaşına gelmek gerekiyor. Sistemde 10 yılı doldurunca -ki yaşın 16 olarak görünüyor‚ bu durumda 26 yaşına geldiğini varsayıyorum- önünde devlet katkısını tam olarak alabilmek için daha 30 yılın olacak‚ bu 30 yıl boyunca yalnızca desteğin %60´ına sahipsin ve acil bir durumda para çekmek zorunda kalırsan sistem otomatikman çökmüş oluyor.

Şahsen 42-45 yaş civarına gelene kadar birikimimi başka şekillerde değerlendirip BES´e o şekilde başlamayı düşünüyorum ki 10 yılımı doldurur doldurmaz hemen sistemin avantajından yararlanabileyim.

Mesaj Rocksteady tarafından düzenlenmiştir...

19.11.2015 15:58 Perşembe #3

Senayi

Genel manada olumlu bir tasarruf kaynagi bence bes sistemi.

ayli‚ 3 aylik ya da yillik hangi araliklarla isterseni belli bir odeme gerceklestiriyorsunuz gelirinize gore sisteme. sizin yatirdiginiz paranin 25% ini de devlet katki payi olarak yatiriyor. yilda 10 bin koyarsaniz 2500 de devlet ekliyor buna (asgari ucreti gecmemek kaydiyla).

devlet katkisinin tamamina hak kazanmak icin 56 yasi beklemek gerekiyor saniyorum. eger erken ayrilirsaniz sistemde kac yil kaldiginiza gore devletten alinan katki payina kazanilan hak da degisiyor (ilk 3 yil icinde cikarsaniz hic devlet payina hak kazanamiyorsunuz mesela).

eger yuklu prim odemiyorsaniz kisa vadede cok birikim getirmeyecek bir sistem. girebildigince erken girip maksimum duzeyde para biriktirme amacli bir tasarruf sistemi. yatirdiginiz parayi bankanin size sundugu fonlarda degerlendiriyorsunuz (abd de ozel sirketlerin calisanlarina sundugu 401K ile ayni mantikta calisiyor nerdeyse tamamiyla‚ tek fark katki payini sirket yerine devlet koyuyor tr de).

eger secilen fonlarda getiri yuzdesi yuksek olursa 10 yilin uzerindeki yatirimlarda iyi para biriktirmek mumkun olur. ideali 25 yil ve uzeri sistemde kalmaktir bir emeklilik planinda.

17.12.2015 22:35 Perşembe #4

fcengiz

Biraz gec oldu ama cevaplariniz icin tesekkurler. Yas 16 degil ‚keske oyle olsaydi

Karar vermekte zorlansam da‚ sonunda bir tane hesap actirdim.
Fon secimi konusunda yardimci olmak icin‚ asagidaki linkteki fonlari bana yorumlayabilir misiniz?
Hangi fon hangi sartlarda iyi olur‚ fed´in faizi artirdigi bu gunlerde hangi fon/fonlari secmem akillica olur?

http://www.anadoluhayat.com.tr/bireysel-emeklilik/emeklilik-yatirim-fonlari

Sol tarafta "dusuk riskli‚ orta riskli‚ yuksek riskli fonlar" var.
Onlara tiklayinca da 5-6 tane degisik fonlar cikiyor.
Toplamda 15-20 fon var. Onlar icin tavsiyeleriniz bekliyorum.

Mesaj fcengiz tarafından düzenlenmiştir...

23.12.2015 05:28 Çarşamba #5

Bacchus

ABD´de bu konuya yakin sektorde calisan biri olarak herkeze tavsiye ederim. Eger maas cekinden maas cekine yasamiyorsaniz ve uzun vadede birikim olarak kenara para koyabiliyorsaniz kesinlikle katilin sonuc olarak size verilen bedava bir para var ortada.

Sistemin ABD´de calismasi soyle; maasinizdan misal 6 dolari kesilip 401k hesabina yatirilmasina razi olursaniz sirket genelde o 6 dolari 10 dolara tamamlayip sizin 401k hesabiniza yatiriyor. Smdi burda bir duralim cunki maasdan kesilen 6 dolar vergidende muaf yani 25-30% civari kardasiniz cunki 6 dolari oraya yatirmasaydiniz elinize 4 kusur dolar gecerdi ama obur turlu hesabiniza 10 dolar yatti ( 67 yasina gelince vergiyi oduyorsunuz ama yatirim araclarinda cogalan para vergiden muaf). Bu paraya Amerikada 67 yasindan once dokunursaniz 25-30% neyse vergisini odeyip uzerine 15% ceza oduyorsunuzki ki genede fena degil. Kesinlikle tavsiye ederim.

Meselenin Turkiye ayagina gelince; cok fazla malumat sahibi degilim ama bir arkadas yukarida devlet 25% katilim yapiyor demis hakikatten cok guzel bir uygulama. Gene ortada size bedava olarak sunulan bir para var‚ niye almayasiniz.

En son olarak‚ arkadas sormus neye yatirayim diye; misal Amerikada emeklilik yasi 67‚ o yuzden ilk yillarda bu emeklilik hesabinin yatirimlari yuksek riskli yani borsada islem goren yatirim araclarinda olusur‚ yas ilerledikce portfolio yavas yavas fixed income veya Turkce olarak vadeli islem piyasalarina yonlendirilir en son emekli oluncada portfolionun assagi yukari tamami hazine bonosuna yatirilir ve kuponlardan gelen gelir arti sosyal guvenlik maasi ve eger varsa baska gelirlerle emekli hayati idame edilir. Hatta target date denilen bazi yatirim araclari var misal 2040 yilinda emekli olacaklarin fonu var su an orta olcekte riskli ama 2030-2035 yillarindan sonra fon otomatik olarak riskli yatirim araclarindan cikmaya basliyor.

Bildigim kadariyla anlatmaya calistim. Eksik‚ fazla‚ yanlislar varsa lutfen duzeltin. Sorusu olan varsada eger biliyorsan seve seve yanitlarim. Herkeze saygilar.

23.12.2015 06:55 Çarşamba #6

Ömer

hersey tamam ama enflasyon zammini devlet yansitiyormu bu yatirima ? yansitmiyorsa büyük risk degilmi ? sadece bu konu suan soru isareti yaratiyor bende

30 yil sonra alacagim maasin degeri o vakit neyi karsilar ?

24.12.2015 01:32 Perşembe #7

Cenk Giray

Broker bir arkadaşım var‚ isteyen özel mesajla telefonunu atarsa yardımcı olmaya çalışırım

30.12.2015 10:49 Çarşamba #8

PeaceoMind

Annem için düşünüyorum. 52 yaşında... Sanırım 56 yaşında emekli olma hakkı var ama 10 yıl yatırılması durumunda 62 yaşında iken %25 devlet katkısını alabilir mi? Bu parayı toplu almak mı avantajlı olur? yoksa fonda tutup maaş şeklinde almak mı?

Paylaş 
Sayfa: [1].2.3